امروز: دوشنبه 10 مهر 1402
امروزه اطلاعات عامل اصلی كسب قدرت است و تسلط واقعی در جهان کنونی، تسلط اطلاعاتی است و به جرأت می توان گفت پیشرفت و توسعه، نمودی عینی از كاربرد اطلاعات می باشد جزیه وتحلیل کلمه های سیستم داده اطلاعات پردازش سیستم (system) به مجموعه ای از اجزاء که با یکدیگر در تعامل باشند و هدف خاصی را دنبال کنند سیستم می گویند اطلاعات (Information) به داده های خ
دسته بندی مدیریت
بازدید ها 1,596
فرمت فایل pptx
حجم فایل 1.101 مگا بایت
تعداد صفحات فایل 42
32,400 تومان
پاورپوینت سیستم جامع برنامه ریزی منابع سازمانیEnterprise Resource Planning

سیستم جامع برنامه ریزی منابع سازمانی
Enterprise Resource Planning

اهمیت سیستم های اطلاعات مدیران

تجزیه وتحلیل کلمه های سیستم- داده- اطلاعات- پردازش
چرخه فرآیند مدیریت
تعریف عناصر فرایند مدیریت
ضرورت پیاده سازی MIS
تعریف کلی از MIS
چند كلمه كلیدی در تعریف فوق
مراحل تکامل سیستم های اطلاعاتی
مراحل پیکربندی MIS در سازمان
سیستم گزارشات مدیریت MRS
سیستم پشتیبان تصمیم گیری  DSS
سیستم اطلاعات اجرایی  EIS
مقایسه دیدگاه قدیم و جدید
چگونگی ایجاد سیستم اطلاعات مدیریت در سازمان
نکات مهم در زمینه خرید بسته های ERP
ERP  و روند تكامل آن
یک نکته بسیار مهم در مبحث ERP
روش های بكارگیری ERP در سازمان
فازهای عملیاتی استقرار سیستمERP
اثرات پیاده سازی سیستمهای ERP در حوزه حسابداری
مشخصات تحقیق برنامه ریزی منابع سازمانی در ذوب آهن اصفهان

امروزه اطلاعات عامل اصلی كسب قدرت است و تسلط واقعی در جهان کنونی، تسلط اطلاعاتی است و به جرأت می توان گفت پیشرفت و توسعه، نمودی عینی از كاربرد اطلاعات می باشد.

موثرترین جلوه اطلاعات در مدیریت تجلی می یابد كه ثمره اصلی آن تصمیم گیری و راهبرد سازمانهاست. اطلاعات مدیران تنها ابزاری است كه آنها را در اتخاذ تصمیم یاری می كند. مدیر با دریافت اطلاعات و پردازش آن به شناختی دست می یابند كه براساس آن گزینه های ممكن در حل مسائل را تشخیص داده و مناسب ترین آنها را انتخاب می كند و در حقیقت سرعت عمل مدیر در تصمیم گیری و درستی تصمیم او بستگی كامل به كم و كیف اطلاعاتی دارد كه در دسترس او قرار می گیرد.

تجزیه وتحلیل کلمه های سیستم- داده- اطلاعات- پردازش

سیستم (system): به مجموعه ای از اجزاء که با یکدیگر در تعامل باشند و هدف خاصی را دنبال کنند سیستم می گویند.

اطلاعات (Information) به داده های خامی (Data) گفته می شود که بعد از پردازش نتیجه خاصی را ارائه دهند. داده چیزی است که برای تصمیم گیری، محاسبه و یا اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال داده ممکن است تعداد ساعت کارکرد هر یک از کارکنان شرکت باشد. وقتی این داده ها پردازش شد می تواند به اطلاعات منجر شود. برای نمونه وقتی ساعت کارکرد هر یک ازکارکنان در نرخ دستمزد ساعتی وی ضرب شود حاصل آن درآمد ناخالص فرد خواهد بود و وقتی درآمد های ناخالص کلیه کارکنان با هم جمع شود حاصل جمع عبارت است از کل مبلغ قابل پرداخت شرکت به کارکنان. حال این ارقام یک اطلاعات برای مدیر شرکت به حساب می آید. پس اطلاعات به مدیر چیزی را می گوید که وی قبلاً نمی دانسته است.

پردازش داده ها می تواند توسط دست و یا به کمک ابزارهایی مانند ماشین حساب و یا کامپیوتر انجام شود که به آن سیستم پردازش داده Data Processing System گفته می شود. همچنین اطلاعات تولید شده برای استفاده کاربر می باید ذخیره سازی وحفاظت شود تا در صورت نیاز به آن مراجعه کنند. بنابراین نگهداری و ذخیره اطلاعات در سازمان از اهمیت خاصی برخوردار است که این مهم جزء وظایف مدیریت پایگاه داده ها Database Management System-DBMS می باشد که یکی از اجزاء مهم سیستم اطلاعات مدیریت MIS  به شمار می رود.

در پایان بایدگفت گردش اطلاعات در سازمان ها از ارزش بالایی برخوردار شده است و در واقع این گردش در سازمانها مشابه گردش خون در بدن انسان است همان طور که اگر در بدن انسان به عضوی خون نرسد آن قسمت از کار می افتد و در نهایت اعمال سایر اعضا نیز مختل می شود در سازمانها نیز مختل شدن روند گردش اطلاعات، منجر به روند عدم اجرای وظایف کامل یک قسمت و یا تمامی قسمت های سازمان خواهد شد.

چرخه فرآیند مدیریت

گفتیم که MIS از سه كلمه سیستم، اطلاعات و مدیریت تشكیل شده است. در دو اسلاید قبل در مورد دو كلمه سیستم و اطلاعات توضیح داده شد و اكنون به تجزیه و تحلیل كلمه مدیریت می پردازیم.

مدیریت یعنی فن و دانش انجام كار توسط دیگران. این تعریف توسط پایه گذاران علم مدیریت عنوان شده است. اما در علم مدیریت روز، مدیریت به صورت یك چرخه فرآیند تعریف می گردد.

این چرخه از

برنامه ریزی،

سازماندهی،

نظارت،

كنترل،

رهبری،

و نوآوری تشكیل شده است .

تعریف عناصر فرایند مدیریت

در مبحث برنامه ریزی اهداف، استراتژی و مأموریت سازمان مشخص می شود. در مبحث سازماندهی مباحث انواع ساختار سازمانی مورد بررسی قرار می گیرد كه شامل ساختارهای سلسله مراتبی، افقی،كارگروهی و غیره است كه براساس نوع فعالیت و محیط، مورد استفاده شرکت ها و موسسات مختلف قرار می گیرند. منظور از نظارت اطمینان مدیر یا مدیران از چگونگی انجام كار در حین انجام آن است و به منظور اطمینان خاطر از اینكه خروجی های ایجاد شده با تعاریف اولیه انجام شده دربرنامه ریزی مطابقت داشته باشد، مبحث كنترل مطرح می شود. در بخش كنترل یك بازخورد (فیدبك) به بخش برنامه ریزی وجود دارد تا در صورتی كه مشكلی به وجود آمده باشد آن را حل كنند...

ضرورت پیاده سازی MIS

با توجه به نكات فوق باید گفت مدیریت كار مشكلی است و بدون داشتن اطلاعات کامل و دقیق از سازمان، بدون سیستم های جامع و یكپارچه اطلاعات مبتنی بر كامپیوترهای پیشرفته و سریع با بستر مناسب انتقال اطلاعات در یك سازمان ، نمی توان توقع داشت مدیران آن سازمان موفق عمل كنند. زیرا یكی از عوامل موفقیت ،تصمیم به موقع و بجاست و آن حاصل نمی شود مگرآنکه اطلاعات قابل اطمینان، به موقع، دقیق و مرتبط با موضوع به مدیر داده شود و این ضرورت پیاده سازیMIS  در سازمان را توجیه می كند.

تعریف کلی از

در اسلایدهای قبل با سه جزء اصلی MIS یعنی مدیریت، سیستمها و اطلاعات بصورت مجزا آشنا شدیم و اكنون در این اسلاید یك تعریف جامع از MIS را ارائه می دهیم.

اصطلاح MIS از دهه 1960 به كار برده شده اما هنوز درباره مفهوم آن یك توافق جهانی وجود ندارد؛ اما می توان گفت سیستم اطلاعات مدیریت به معنی مدیریت بر پایه اطلاعات می باشد. در بعضی از منابع برای MIS تعریف جامع زیر آورده شده است :

سیستم های رسمی و غیر رسمی كه اطلاعات گذشته، حال و اطلاعات مربوط به برنامه های آینده را به صورت كتبی و شفاهی، مرتبط با عملیات داخلی سازمان و محیط آن فراهم می سازد و سپس به وسیله اطلاعات فراهم شده در چهار چوب زمانی مقتضی به منظور به كار بردن در تصمیم گیری، از مدیران، پرسنل و اجزاء كلیدی محیط پشتیبانی می كند.

 

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا