امروز: شنبه 28 فروردین 1400
نتایج این تحقیق برای شرکت نفت و شرکت ها، سازمان‌های دولتی و خصوصی ایرانی و بین المللی مرتبط با خطوط لوله انتقال نفت و گاز و صنایع و موسسات داخلی می‌تواند موثر باشد
دسته بندی علوم انسانی
بازدید ها 714
فرمت فایل docx
حجم فایل 72 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 18
20,900 تومان
پروپوزال تحلیل پارامتر های مهم اجرایی در خطوط لوله نفت و گاز

  جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از 14 هزار كیلومتر خطوط لوله انتقال نفت و بیش از 30 هزار كیلومتر خطوط لوله انتقال گاز دارای طولانی‌ترین شبكه خطوط لوله نفت و گاز در منطقه خاورمیانه می‌باشد. برخورداری‌ از طولانی‌ترین و گسترده‌ترین و  صعب‌العبورترین شبكه خطوط انتقال خاورمیانه، مدیریت اجرای خطوط لوله را در کشور به یكی از كارآمدترین سیستم بهره‌برداری، راهبری و نگهداری خطوط انتقال نفت‌خام و فرآورده‌های نفتی تبدیل كرده‌است. در ایران حدود 30000 کیلومتر خط لوله‌ی انتقال نفت و گاز وجود دارد که با احتساب خطوط لوله‌ی بین چاه‌ها، مراکز جمع‌آوری و پالایشگاه‌‌ها این عدد به 70000 کیلومتر می‌رسد. همچنین طرح‌های در دست طراحی و اجرای خط لوله در ایران (خطوط اصلی انتقال گاز و خطوط متعدد انتقال نفت خام و فرآوده‌های نفتی) جمهوری اسلامی ایران را به مهد صنعت لوله‌سازی و اجرای طرح‌های خط لوله در منطقه خاورمیانه و یكی از مهم‌ترین كشورهای دنیا از این نظر تبدیل كرده است. از سوی دیگر شرایط منحصر به فرد ایران از نظر حجم منابع هیدروكربنی و همچنین جایگاه كشور در میان كشورهای همسایه و منطقه خاورمیانه، ایران را به شاهراه انتقال انرژی و نقطه اتصال منابع انرژی خاورمیانه و كشورهای منطقه به بازارهای اروپا و آسیای جنوب شرقی مبدل نموده است.
 
خطوط لوله سه نقش را عهده‌دار هستند:
 
۱-  به منظور جمع‌آوری نفت از چاه‌های نفت
 
 ۲- حمل مواد هیدروکربنی خام یا فراورده در لوله‌های با قطر بالا
 
 ۳- توزیع فراورده‌ها در لوله‌های با قطر پایین و رساندن محصولات به دست مصرف‌کننده. ( توفیقی،1370)
 
جهت انجام یك طراحی و اجرای خطوط انتقال نفت و گاز مناسب و بهینه در درجه اول نیاز به اطلاعات و داده‌های مناسب و كافی می‌باشد نیاز است كه اطلاعات كاملی از قوانین، استانداردها، مقررات، فرمول‌ها و محاسبات مربوط به طراحی در دسترس وجود داشته باشد حال نیاز است كه اطلاعات كاملی در مورد مسیر خط لوله شامل عوارض، نقشه های توپوگرافی، زمین شناسی، نقشه انواع راه‌ها و خطوط لوله آب، نفت و خطوط لوله دیگر، خطوط انتقال برق، مكان قرارگیری شهرها و روستاها، آمایش آماری جمعیت، پراكندگی‌های صنایع و جمعیت‌ها و انواع مصرف كننده ها، اسناد و مدارك موجود، مرزها و طرز مرزبندی‌های مختلف و انواع حریم‌ها جمع‌آوری و مشخص شود. در مرحله بعد نیاز به اطلاعات و داده‌های متعددی از قبیل محدودیت‌ها و موانع، هزینه‌های مواد ، تجهیزات، نیروها، محدودیت‌های زمانی و غیره دارد.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا