امروز: دوشنبه 18 اسفند 1399
بررسی وضعیت ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک، از شروط مهم و الزامی برای آغاز، انجام، خاتمه و بهره برداری از کار می باشد لیکن این امر با توجه به مسائل گوناگون فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و موارد مختلف فنی، دستخوش کم توجهی قرار گرفته و در بسیاری موارد منجر به ایجاد حوادث گوناگون و بروز خسارات جانی و مالی متعدد می گردد
دسته بندی علوم انسانی
بازدید ها 1,122
فرمت فایل docx
حجم فایل 115 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 19
20,900 تومان
پروپوزال بررسی وضعیت ایمنی  کارگاه‌ها ی کوچک

پروپوزال دانشگاه ازاد-بررسی وضعیت ایمنی  کارگاه‌ها ی کوچک شهرستان ....

 

  وضعیت ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک مجزا از سایر اجزای صنعت نبوده و همان شرایطی كه بر وضعیت اقتصادی، تكنولوژی و بازار فروش هر صنعت ما به لحاظ قوت یا ضعف حاكم است، بر وضعیت ایمنی آن نیز  با شدت بیشتری جاری است. از مشخصه های ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک، این است كه برعكس كشورهای پیشرفته­،  تعیین كننده ترین عامل در حوادث كشور ما شرایط ناایمن است ، و این یعنی غالب کارگاه‌ها ی کوچک به­لحاظ ایمنی شرایط خوبی ندارند. مراجعه به آمار حوادث ناشی از كار كه از مراجع ذیصلاح مانند سازمان تامین اجتماعی و وزارت كار منتشر می شود، مؤید وضعیت نامطلوب ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک بوده و ناراحت كننده­تر این كه آمارهای ارائه شده از سوی سازمان­های تأمین اجتماعی و وزارت كار در خصوص حوادث ناشی از كار تفاوت زیادی داشته و هر یك به فراخور منافع سازمانی خود آمار را جمع آوری و ارائه می نماید؛ به عنوان مثال تأمین اجتماعی تعداد بالای حوادث را نشانی از آمار بالای خدمت تلقی می كند و وزارت كار، تعداد كم حوادث را نشان از موفقیت سیاست گذاری های خود در بخش ایمنی می داند و با همین پیش فرض، برخی حوادث غیر ناشی از انجام كار یا جزئی در سازمان تامین اجتماعی، ناشی از كار تلقی شده و بسیاری از حوادث ناشی از كار به دلیل گزارش نشدن به وزارت كار، ثبت نمی شوند.

از آن جا كه هیچ مشكلی بدون داشتن اطلاعات و تحلیل صحیح حل نمی شود، مطمئنا می توان فرض نمود كه کارگاه‌ها ی کوچک در كشور ما به لحاظ ایمنی وضعیت خوبی نداشته و به منظور رسیدن به دلایل این عقب ماندگی و ارائه­ی راه حل،  با پذیرفتن بی­چون و چرای این فرض، در این تحقیق به دلایل، ریشه­ها و ارائه­ی راه حل خواهیم پرداخت.بررسی وضعیت ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک،  بدون داشتن یك درك صحیح از وضعیت کارگاه‌ها ی کوچک كشور میسر نخواهد بود. هدف از این تحقیق بررسی وضعیت ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک شهرستان .... تبیین دلایل عدم برقراری وضعیت مناسب ایمنی در  کارگاه‌ها ی کوچک می‌باشد متغیرهای تحقیق شامل وقوع حادثه شغلی،  اطلاع کارگران از اصول و مقررات ایمنی، استفاده کارگران از وسایل حفاظت فردی در حین انجام فعالیتهای کاری، امکان پیشگیری از وقوع حوادث شغلی، انجام بازرسی از طرف بازرسان مراکز بهداشتی و اداره بازرسی کار از محل کارگاه، رضایت کارگر از شغل خود، آموزش کارگر در زمینه ایمنی و بهداشت حرفه ای می باشد تا با بررسی و تحلیل متغیرهای تحقیق،  راهکارهای مناسبی در ایجاد نگرشی صحیح به این مهم فراهم گردد . چرا که این امر می تواند نقش به سزایی در ایمن سازی کارگاه‌ها ی کوچک و کاهش خطرات و خسارات ممکنه ایفا نماید . در این تحقیق با رویکردی تحلیلی و آسیب شناسانه به بررسی دلایل و عوامل عدم برقراری نکات ایمنی در کارگاه‌ها ی کوچک پرداخته و آن را از زوایای مختلف تحلیل می نماییم.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا