امروز: دوشنبه 10 مهر 1402
مداخلات روانشناختی می تواند به سلامت روانی زنان مطلقه بهبود ببخشد این مطالعه با هدف بررسی اثربخشی آموزش گروهی مدیریت استرس(CBSM) در بهبود سلامت روانی زنان مطلقه انجام گرفته است این مطالعه از نوع شبه تجربی با پیش آزمون پس آزمون و مرحله پیگیری می باشد نمونه های پژوهش شامل 46 زن مطلقه است که به طور تصادفی انتخاب و به دو گروه تجربی و کنترل تقسیم شده
دسته بندی مقالات ترجمه شده isi
بازدید ها 1,710
فرمت فایل docx
حجم فایل 296 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 9
18,000 تومان
 مقاله اثر بخشی مدیریت استرس برسلامت روان زنان مطلقه

اثر بخشی مدیریت استرس برسلامت روان زنان مطلقه - 2013

Effectiveness of Stress Management on Mental Health of Divorced Women - 2013

چکیده:

مداخلات روانشناختی می تواند به سلامت روانی زنان مطلقه بهبود ببخشد. این مطالعه با هدف بررسی اثربخشی آموزش گروهی مدیریت استرس(CBSM)  در بهبود سلامت روانی زنان مطلقه انجام گرفته است. این مطالعه از نوع شبه تجربی با پیش آزمون , پس آزمون و مرحله پیگیری می باشد. نمونه های پژوهش شامل 46 زن مطلقه است که به طور تصادفی انتخاب و به دو گروه تجربی و کنترل تقسیم شده اند(n=21)  . گروه آزمون 8 جلسه مدیریت استرس را به مدت 2 ساعت در هفته اجرا نمودند. بعد از این آزمون,نمرات در گروه ها نسبت به گروه شاهد به طور معنی داری افزایش مقدارP را نشان داد.(P<0.05) . بنابراین نتایج نشان داد که مدیریت استرس به عنوان بخش مهمی از درمان می تواند درنظر گرفته شود.

کلیدواژه ها:سلامت روان,زنان مطلقه,مدیریت استرس,روش شناختی رفتاری.

1-مقدمه:

استرس یک پدیده چند بعدی است که در رابطه فرد و محیط زیستش متمرکز شده است. لازم به ذکر است که برخی از درجه استرس می تواند در افزایش و بهبود عملکرد افراد موثر باشد. شواهد نشان می دهد که بسیاری از موفقیت های انسان در شرایط تنش ایجاد شده است. اما میزان بالای استرس عواقب متعددی از جمله بیماری های جسمی و روانی را می تواند به دنبال داشته باشد که از جمله آن ها می توان به اختلالات خواب_بی قراری_تحریک پذیری_فراموشی_خشکی مفرط و غیر طبیعی_کاهش مقاومت و اختلالات فیزیکی مانند عفونت,سردرد,کاهش تمرکز,اختلال در حافظه و کاهش توانایی حل مشکلات را در برداشته باشد. اما زنان مطلقه گروهی از جامعه هستند که خطر این استرس در ماهیت زندگی آنان بسیار بالا است. چرا که خود را باید با محیط زندگی جدید تنظیم کرده و با هنجارهای جدید اجتماعی و دوستی های جدید وفق دهد. آنها همچنین با نیازهای خانواده و محیط,دوستان و گروه های دیگر روبرو خواهند بود که دربسیاری موارد,آنها تحت تاثیر فرهنگ های این گروه ها قرار خواهند گرفت.مطالعات نشان می دهد که زنان مطلقه تحت تاثیر عوامل تنش زای مختلف قرار می گیرند و به این دلیل زندگی آن ها سختی خود را دارد. استرس می تواند بیماری های ذهنی و جسمی,اختلال و در نهایت کاهش سلامت زنان مطلقه را در پی داشته باشد.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا