امروز: پنجشنبه 9 آذر 1402
در حالت crisp درجات عضویت موضوعات به کلاسها فقط می تواند صفر یا یک باشد اما در حالت فازی یک موضوع ممکن است با درجات عضویت مختلف ( بین صفر و 1 ) به کلاسهای مختلف نسبت داده شود برای برخورد با این موضوع الگوریتمهای فازی بوجود آمدند اختلاف این الگوریتمها در معیار فاصله و نحوه تعیین مراکز کلاسهاست یعنی این الگوریتمها مطابق با الگوریتمهای کلی حالت فازی
دسته بندی کامپیوتر
بازدید ها 1,805
فرمت فایل doc
حجم فایل 49 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 9
18,000 تومان
تحلیل داده ‏ها با بهره‏گیری از خوشه ‏بندی فازی:

 

Fuzzy clustering

 

Fuzzy c-mean  

 

چکیده

آنالیز خوشه ای  (clustering) برای کلاس بندی مجموعه ای از موضوعات بکار می رود. در حالت crisp درجات عضویت موضوعات به کلاسها فقط می تواند صفر یا یک باشد اما در حالت فازی یک موضوع ممکن است با درجات عضویت مختلف ( بین صفر و یک ) به کلاسهای مختلف نسبت داده شود. برای برخورد با این موضوع الگوریتمهای فازی بوجود آمدند. 

 

 الگوریتمها:

 

-        مجموعه فازی:

 

 تقسیم‏بندی خوشه‏ای:

تقسیم‏بندی خوشه‏ای افزار یک مجموعه از داده‏ها یا اشیاء به چند خوشه است. این افزار بایستی دارای دور خاصیت زیر می‏باشد:

1-    همگنی در داخل هر خوشه، بعبارت دیگر داده‏های متعلق به خوشه‏‌های مشابه بایستی تا حد امکان مشابه باشند.

2-    ناهمگنی در بین خوشه‏ها، بعبارت دیگر داده‏های متعلق به خوشه‏های مختلف بایستی تا حدامکان متفاوت باشند.

مفهوم تشابه با توجه به داده‏ها تعریف می‏شود. از آنجا که اغلب داده‏ها بصورت برداری می‏باشند، لذا فاصله اقلیدسی بین داد‏ه‏ها را می‏توان بعنوان میزان عدم تشابه در نظر گرفت .

مسئله مهم در تقسیم‏بندی خوشه‏ای، عددی بودن آن و نامشخص بودن تعداد خوشه‏ها می‏باشد. دلایل زیادی را می‏توان برای نشان دادن ارزشمند بودن تقسیم‏بندی خوشه‏ای ارائه داد. اولاً تقسیم‏بندی خوشه‏ای می‏تواند در پیدا کردن گروههای واقعی کمک ساز باشد. ثانیاً می‏تواند برای کاهش داده‏ها مفید باشد از طرف دیگر تقسیم‏بندی خوشه‏ای ممکن است، گروههای غیرقابل انتظاری را ایجاد نماید. در اینصورت نتیجه حاصل بیانگر روابط جدیدی خواهد بود، که بایستی مورد بررسی قرار گیرند.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا