امروز: دوشنبه 10 مهر 1402
تصمیم‌گیری در یك سازمان نیازمند اطلاعات دقیق از منظرهای مختلف فعالیتهای یك سازمان است هر چقدر اطلاعات دقیق‌تر در اختیار ساختارهای مدیریتی یك سازمان قرار گیرد، تصمیماتی كه در آن سازمان گرفته می‌شود موثرتر و بهینه‌تر خواهد بود به همراه اسلاید اضافی
دسته بندی کامپیوتر
بازدید ها 1,793
فرمت فایل doc
حجم فایل 5.713 مگا بایت
تعداد صفحات فایل 43
28,800 تومان
ERP سیستم جامع برنامه ریزی منابع سازمانی

ERP

 

 

ERP تعریف
ERP سیر تکاملی
فلسفه ERP
مزایای سیستم
معایب سیستم
مشخصه های كلیدی  
ماژول های ERP
نیازمندیهای پیاده سازی
انواع روشهای پیاده سازی
فازهای عملیاتی استقرار سیستم
عوامل موفقیت در اجرای تحقیق
گزارش آماری (2008,2011)ERP

 

 


مقدمه


از دیرباز كه بكارگیری تكنولوژی اطلاعات در سازمان‌ها مرسوم گردید هدف اول این نوع سیستمها افزایش سهولت، دقت و سرعت انجام فعالیت‌ها بود. با گسترش این نوع سیستمها و اثبات تاثیر عمیق بكارگیری تكنولوژی اطلاعات در این فعالیت‌ها، انتظارات بالا رفت و كاربران این سیستمها را به فكر استفاده از تكنولوژی اطلاعات برای اتخاذ تصمیم‌های مدیریتی انداخت.

برای دستیابی به چنین هدفی لازم بود كه بخشهای مختلفی كه به شكل مستقل مكانیزه شده بودند با همدیگر ارتباط داشته باشند تا بتوان از تلفیق اطلاعات این بخشهای مستقل به اطلاعات دقیقی كه برای مدیریت مورد نیاز بود، رسید. بدین ترتیب لزوم طراحی سیستمها به صورت یكپارچه و بانك اطلاعات یكپارچه احساس گردید.

با توجه به افزایش روز افزون هزینه ها ،پیچیدگی روز افزون فرآیند های كسب وكار، افزایش رقبای تجاری و پیچیده تر شدن شرایط رقابت، افزایش درخواست كنندگان تولیدات و یا خدمات، ایجاد هماهنگی با استانداردهای جهانی كیفیت و تكنولوژی روز,  و از همه مهمتر روند رو به گسترش جهانی شدن و افزایش رقابت در بازارهای جهانی، شركتها و سازمانها در سالهای آینده ناگزیر به پیوستن به بازارهای جهانی خواهند بود و برای انجام این كار وجود آمادگی لازم از جهات مختلف امری ضروری بنظر میرسد. از مهمترین ابزارهای مورد استفاده جهت كسب این آمادگی میتوان به عامل فناوری اطلاعات و ارتباطات اشاره كرد كه با استفاده از آن قادر خواهیم بود هر چه سریعتر این مسیر را طی كنیم.


یكی از ابزارهای مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات كه نقش مهمی در یكپارچگی اطلاعات و عملیات موجود در موسسات داشته و نهایتا با استفاده از امكانات خاص زمینه را برای پیوستن به بازارهای جهانی فراهم میسازد، سیستمهای برنامه ریزی منابع سازمان یا ERP می‌باشد كه در حال حاضر بعنوان یكی از اخرین ابزارهای برنامه ریزی و مدیریت در جهان مطرح میباشد. این سیستم‌ها قادرند با بهره گیری از فناوری اطلاعات، سیستم‌ها و عملیات موجود در سازمانها را یكپارچه كرده و در قالب یك پایگاه اطلاعاتی واحد در دسترس قرار دهند.

تعاریف

برای درک بهتر ماهیتERP  بهتر است ابتدا به  تحت اللفظی این عبارت بپردازیم:

Enterprise  Resource  Planning

منظور از Planning برنامه ریزی آینده بر اساس نگاه به گذشته است.

منظور ازResource منابع موجود در سازمانهاست كه این منابع شامل موارد زیر می باشند:

پول (Money )، تجهیزات (Material )، نیروی انسانی ( Man )، ماشین آلات (Machine)

Enterprise  یا بنگاه یا سازمان

 در مورد سیستمهای ERP تعاریف متعددی ارائه شده است كه در ادامه به چند مورد از این تعاریف اشاره  میکنیم:

ERP را می توان به عنوان نرم افزار یکپارچه ی تعریف نمود که داری اجزاء و یا ماژولهایی برای برنامه ریزی، تولید، فروش، بازاریابی، توزیع، حسابداری، مدیریت منابع انسانی، مدیریت تحقیق، مدیریت خدمات و نگهداری و تعمیرات، مدیریت حمل و نقل و تجارت الکترونیک است. معماری و ساختارERP بگونه ای است که یکپارچگی و جمعیت اطلاعات سطح سازمان را فراهم نموده و جریانی روان از اطلاعات بین بخشهای مختلف سازمان فراهم می آورد. پس میتوان گفت که ERP یک بسته نرم افزاری تجاری است که هدف آن یکپارچگی اطلاعات و جریان اطلاعات بین تمامی بخشهای سازمان از جمله مالی، حسابداری، منابع انسانی، زنجیر عرضه و مدیریت مشتریان است.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا