امروز: دوشنبه 13 تیر 1401
آموزش کامل OPNET که شامل آموزش نصب و راه اندازی و شبیه سازی های پروتکلها و جزوه ها
دسته بندی شبکه های کامپیوتری
بازدید ها 2,098
فرمت فایل doc
حجم فایل 3.726 مگا بایت
تعداد صفحات فایل 2000
61,200 تومان
آموزش کامل OPNET

آموزش کامل OPNET

 

چکیده:

هدف اصلی این پایان­نامه این است که تمرین­های آزمایشگاهی را برای استفاده در رشته­های متعدد و مختلف دردانشگاه­ها گسترش دهد و یک بینش در مورد اینکه چگونه یک شبکه واقعی و پروتکل­ها رفتار می کنند، ارائه دهد. تمام لابراتوارها در محیط شبیه سازی OPNET Modeler 9.0  که یک شبیه‌­ساز شبکه است، توسعه یافته اند و ابزارهایی برای  مدل، طراحی،  شبیه سازی و data mining و تجزیه و تحلیل ارائه می­کند. مجوز بسته نرم افزاری توسط OPNET technologies Inc[1]  داده شده است.

وسایل آموزشی شامل مجموعه­ای از فعالیت­های آزمایشگاهی، یعنی معرفی محیط OPNET Modeler90، M/M/1، Aloha، CSMA، CSMA-CD، Slow Start، Congestion Avoidance، Fast Retransmit،Fast Recovery و OSPF، Queuing Policies،Self similar  می باشد.

کلمات کلیدی: OPNET Modeler، Lab،M/M/1، Aloha،CSMA، CSMA-CD،   Slow Start، Congestion Avoidance، Fast Retransmit، Fast Recovery، OSPF،Areas ، Balanced traffic flow، Ethernet، FIFO،Preemptive priority queuing، Non preemptive queuing، WFQ، Selfsimilar. 

مقدمه:

مطالب کلی:

امروزه، زمینه­ی شبکه­های کامپیوتری درکل دنیا وارد یک فاز رشد نمایی شده است. این تقاضاها، ضرورت مهندسین شبکه­ی با استعداد و مستعد را به شدت ایجاد کرده است. بنابراین برای دانشگاه­ها ارائه درس شبکه که هم آموزشی باشد و هم به روز بسیار سخت است. بدلیل موانع دیگر، این که یک دانشگاه قادر به ارائه انواع  شبکه­ها به دانشجویانش باشد کاری غیر عملی است. یک ابزار بسیار با ارزش در این زمینه، عبارت است از شبیه­ساز شبکه OPNET Modeler  که ابزارهایی را برای طراحی مدل، شبیه­ سازی، data mining  و تجزیه و تحلیل، با توجه به روشهای دیگر، ارائه می­کند. OPNET Modeler  می­تواند شبکه­های متعدد مختلفی را که به یکدیگر متصل هستند را شبیه­سازی کند. بنابراین دانشجویان می­توانند فقط با نشستن در محل کار خود، انتخاب­های مختلف قابل دسترس به گره­های شبکه را تمرین کنند و عملا" تأ ثیرکار خود را مشاهده نمایند. جریان پیام­های داده­ای، از دست دادن بسته‌­ها، کنترل و مسیریابی جریان پیام­ها، شکست­ها و معایب لینک، خطاهای بیتی و غیره... با یک سرعت  قابل رؤیت برای داشجویان، قابل مشاهده هستند. این روش برای دانشگاه­هایی که می­خواهند رفتار شبکه­ها و پروتکل­های مختلف را با دلیل اثبات کنند، مؤثرترین روش می­باشد.

هدف

این پایان­نامه پنج تمرین آزمایشگاهی را با استفاده از محیط شبیه ­سازی OPNET Modeler انجام خواهد داد که عبارتند از:

 

 :  Lab1 مقدمه ( مقدمه ای بر محیط   OPNET)

Lab2  :M/M/1  ( ایجاد مدل صف M/M/1  )

Lab3 :Ethernet (Aloha  ،CSMA، CSMA-CD)

Lab4 :TCP  (Slow Start،   Congestion Avoidance، Fast Retransmit،Fast Recovery   )

Lab5 :OSPF  (  Areas  Balanced traffic flow)

نهایتا" بعد از به پایان رساندن این تمرین­های آزمایشگاهی، قوه ی ادراک دانشجویان از پروتکل­ها، شبکه­ها و پیاده­سازی مسیریابی­ها و تعامل­ها پیشرفت خواهد کرد. این، یک نقش اساسی  و بنیادی در درک چگونه کارکردن اینترنت ایفا می­کند.

 

لابراتوار1

مقدمه ای بر OPNET

هدف

این لابراتوار در مورد اساس استفاده از ابزارهای بهینه شده­ی مهندسی شبکه یا همان OPNET می­باشد.

بررسی کلی

OPNET یک شبیه­‌ساز بسیار قوی شبکه می­باشد. اهداف اصلی آن، بهینه کردن هزینه‌­ها، کارآیی و قابلیت دستیابی  می­باشد.

هدف این لابراتوار، آموزش اساس چگونگی استفاده از رابط مدل­ساز، همچون بعضی تئوری­های ابتدایی مدل­سازی  می­باشد.

فعالیت­های زیر مورد بررسی قرار گرفته­اند:

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا