امروز: جمعه 19 خرداد 1402
پیشرفت‌های اخیر در زمینه الكترونیك و مخابرات بی‌سیم توانایی طراحی و ساخت حسگرهایی را با توان مصرفی پایین، اندازه كوچك، قیمت مناسب و كاربری‌های گوناگون داده است این حسگرهای كوچك كه توانایی انجام اعمالی چون دریافت اطلاعات مختلف محیطی بر اساس نوع حسگر، پردازش و ارسال آن اطلاعات را دارند، موجب پیدایش ایده‌ای برای ایجاد و گسترش شبكه‌های موسوم به شبكه‌ه
دسته بندی امنیت
بازدید ها 1,892
فرمت فایل doc
حجم فایل 2.052 مگا بایت
تعداد صفحات فایل 15
25,200 تومان
مقاله داخلی كاهش میزان نفوذپذیری گره‌های ناشناس با طراحی یک واحد امنیتی در شبکه حسگرهای بی‌سیم

كاهش میزان نفوذپذیری گره‌های ناشناس با طراحی یک واحد امنیتی در شبکه حسگرهای بی‌سیم

 

بخش اول: آشنایی با شبکه‌ حسگرهای بی سیم

بخش دوم: امنیت شبكه حسگرهای بی سیم

بخش سوم: شیفت ریجیسترهای بازخور خطی (LFSR)

بخش چهارم: طراحی واحد امنیت برای سرخوشه‌ها

بخش پنچم: نتیجه گیری

چكیده

در شبکه‌های بی‌سیم كه از سیگنال‌های رادیویی‌ جهت تبادل اطلاعات استفاده می كنند. با استفاده از این سیگنال‌ها نفوذگران قادرند در صورت شکستن موانع امنیتی‌ نه‌چندان قدرتمند این شبکه‌ها، خود را به عنوان عضوی از این شبکه‌ها جازده و در صورت تحقق این امر، امکان دست‌یابی به اطلاعات حیاتی، حمله به سرویس‌دهنده‌گان سازمان و مجموعه، تخریب اطلاعات، ایجاد اختلال در ارتباطات گره‌های شبکه با یکدیگر، تولید داده‌های غیرواقعی و گمراه‌کننده، سوءاستفاده از پهنای باند مؤثر شبکه و دیگر فعالیت‌های مخرب توسط گره‌های نفوذگر فراهم می شود. بر همین اساس در این مقاله روشی برای افزایش امنیت در شبکه حسگرهای بی‌سیم با طراحی یك واحد امنیتی برای سرخوشه ارائه شده است، كه نفوذپذیری گره‌های مزاحم ناشناس به گره‌های حسگر که اطلاعات را به سرخوشه ارسال می کنند، کاهش می دهد. واحد امنیت با بکارگیری شیفت رجیسترهای بازخور(LFSR)، کلیدی را برای هر گره در نظر می‌گیرد، تا هر گره داده خود را با آن کلید رمز کرده و به گره بعدی ارسال کند. با این روش ضریب امنیت برای شبکه‌هایی با فعالیت ویژه و وظایف حساس افزایش خواهد یافت.

كلمات كلیدی

شبکه حسگر‌های بی‌سیم، سرخوشه، شیفت رجیسترهای بازخور خطی، واحد امنیتی.

 

 


1 - مقدمه

[1] یك شبكه حسگر متشكل از تعداد زیادی گره‌های حسگری است كه در یك محیط به طور گسترده پخش شده و به جمع‌آوری اطلاعات از محیط می‌پردازند. لزوماً مکان قرار گرفتن گره‌های حسگری، از ‌قبل ‌تعیین ‌شده و مشخص نیست.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا