امروز: جمعه 10 تیر 1401
ارتباط وایرلس یکی از مهمترین انواع ارتباطات است که نیازی به ساختار ثابت نداردشرایط بسیاری هست که ارتباط وایرلس میتواند پیاده سازی شود مثل آتشفشان، مدیریت شرایط جنگی، ساختمان های قدیمی در واقع زمانی استفاده میشود که استفاده از شبکه های کابلی سخت یا از نظر مالی غیر عملی است
دسته بندی شبکه های کامپیوتری
بازدید ها 1,755
فرمت فایل doc
حجم فایل 33 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 5
15,600 تومان
 سمینار درس شبکه بی سیم: پروتکل ناهمگن HEED برای شبکه های سنسور بی سیم

عنوان تحقیق

پروتکل ناهمگن HEED  برای شبکه های سنسور بی سیم

 

چکیده

یکی از مهم ترین پروتکل های افزایش عمر شبکه در شبکه های سنسور بی سیم پروتکل توزیع شده کارا در انرژی HEED میباشد. این پروتکل برای تشخیص cluster head  دو پارامتر در نظر میگیرد. باقیمانده انرژی و چگالی نود. البته برای شبکه های WSN  همگن طراحی شده است.در این مقاله ما پیاده سازی HEED  برای شبکه های نا همگن را در نظر رفته ایم. با توجه به نوع نود ها 3 سطح یک، دو، سهنا همگن  را دارد. و با توجه به نوع پیاده سازی به سه نوع hetHEED-1  hetHEED-2  hetHEED-3، تقسیم میگردد. البته ما یک پارامتر بیشتر نیز در نظر گرفتیم فاصله و اضافه کردن منطق فازی  برای مشخص نمودن کلاستر هدها و این سه را به صورت hetHEED-FL، hetHEED-FL-2، hetHEED-FL-3 نامگذاری کردیم.نتایج شبیه سازی نشان داد که همان قدر که سطح ناهمگنی  در شبکه بالا میرود نودها زمان بیشتری را در شبکه باقی میمانند. و همچنین این بالا بردن سطح به ارسال بیشتر پکت ها به سمت ایستگاه مرکزی و بالا بردن عمر شبکه کمک میکند.بالا بردن انرژی شبکه عمر شبکه را چند برابر میکند.در واقع استفاده از منطق فازی در HEED  اصلی بدون هیچ گونه افزایش انرژی عمر شبکه را 114.85 % زیاد میکند. بنابراین hetHEED-FL-3  بیشترین عمر شبکه (افرایش 387.94 درصدی در عمر شبکه با افرایش 19 درصدی انرژی شبکه) ارسال بیشترین تعداد بسته ها به سمت ایستگاه مرکزی وکمترین مبزان اتلاف انرژی  را فراهم میکند.

مقدمه

  شبکه های وایر لسی که از سنسور استفاده میکنند وایرلس سنسور نت ورک WSN  نامیده میشوند. این شبکه ها به سادگی قابل گسترش، بدون نیاز به تعمیرات میباشد و همچنین برای جمع آوری اطلاعات از محیط یک پلت فرم تحمل پذیر خطا فراهم میاورند. آنها از نظر هزینه کارا هستند زیرا سنسور ها بسیار ارزان هستند و به هیچ ساختاری احتیاج ندارند.سنسورها توانایی احساس محیط برای وقایعی مانند صدا، نور، رطوبت، دما، لرزش و غیره را دارند. آنها داده را با محاسبه شرایط جامع اطراف خود جمع میکنند و به سمت سینک یا مرکز پردازش داده که از اینترنت استفاده میکند میفرستد.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا