امروز: جمعه 19 خرداد 1402
مطالعات مورفولوژی رودخانه متاثر از فعالیت های عمرانی
دسته بندی عمران و نقشه کشی
بازدید ها 1,980
فرمت فایل docx
حجم فایل 8.271 مگا بایت
تعداد صفحات فایل 100
32,400 تومان
تحقیق مطالعات مورفولوژی رودخانه متاثر از فعالیت های عمرانی

چکیده: ریخت شناسی رودخانه علم شناخت سیستم رودخانه از نظر شکل و فرم کلی، ابعاد و هندسه هیدرولیکی، راستا و پروفیل طولی بستر و نیز روند و نحوه تغییرات آن می باشد. بررسی ریخت شناسی برای درک شرایط کنونی و پتانسیل تغییرات احتمالی رودخانه در آینده ضروری خواهد بود و تنها از این طریق می توان عکس العمل طبیعی آن را نسبت به تغییرات طبیعی و یا اقدامات ناشی از اجرای طرح های اصلاح مسیر و تثبیت کناره ها پیش بینی نمود.
برخی دانشمندان رودخانه ها را برحسب سن و درجه تکوین به سه گروه جوان، بالغ و پیر تقسیم نموده اند. به طور کلی یک رودخانه در امتداد مسیر خود خصوصیات جوان تا پیر را نشان می-دهد. رودخانه های جوان در منطقه کوهستانی با شیب زیاد و راستای نامنظم جریان داشته و با مقطع V شکل در حالت کف کنی می باشند. رودخانه های بالغ در دره های عریض با شیب کمتر جاری بوده و تخریب دیواره های جانشین فرسایش کف بستر شده و نسبتاً پایدار هستند. رودخانه های پیر در دشت سیلابی عریض با شیب بسیار کم و کاملاً مارپیچ می باشند.
نوع سازند و جنس سنگ بستری اثرات محسوسی بر ویژگی های فرسایش پذیری و درجه آزادی عمل رودخانه برای گسترش عمقی و عرضی دارد. مثلاً وجود گسل در امتداد طولی یا عرضی رودخانه، راستای رودخانه را کنترل می کند. عوامل تکتونیکی و تغییر و تحولی که در پوسته جامد زمین به صورت کوهزایی یا فرورفتگی جلوه می کند، گرچه به طور عمومی با سرعت بسیار کم اتفاق می افتد ولی در طول زمان طولانی منجر به تغییر سطح رودخانه و شیب آن می گردد

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا