امروز: سه شنبه 18 مرداد 1401
كنتور ها بر اساس نیروی الكترومغناطیس عمل می كنند می دانیم كه اگر از یك سیم پیچ جریان برق بگذرد در اطراف آن یك میدان مغناطیسس ایجاد می شود كه شدت و جهت این میدان به جریان عبوری از سیم پیچ بستگی دارد در كنتور های تكفاز دو دسته سیم پیچ وجود دارد كه یكی از آنها دارای تعداد دور كم و قطر بیشتر نسبت به دیگری است
دسته بندی کارآموزی
بازدید ها 1,442
فرمت فایل doc
حجم فایل 420 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 42
40,800 تومان
تحقیق کارآموزی  کنتور برق و تراسنفورماتورها

پیشگفتار

دانستیم هرگاه الكترونها در یك هادی در مسیر مشخصی بحركت در آیند جریان الكتریكی ایجاد می شود . اما الكترونها بدون دریافت نیرو و انرژی از مدار گردش بدور هسته خارج نمی شوند . بنا براین برای تولید جریان نیاز به یك نیرو داریم كه آن را از منابع تولید نیرو مانند باتری می گیریم . بعبارت ساده تر نیروی لازم جهت ایجاد جریان ولتاژ نام دارد كه واحد اندازه گیری آن ولت است ما در این كتاب كلیه مطالب فنی در خصوص مشخصات فنی، قابلیتهای كنتور و همچنین نحوه استفاده از نرم‌افزارهای مختلف تنظیم و قرائت كنتور بیان شده است که می‌تواند راهنمای جامع و مفیدی برای كلیه كاربران كنتورهای الكترونیكی بویژه كارشناسان محترم لوازم اندازه‌گیری شركتهای توزیع و مدیران محترم برق منطقه‌ای و شركتهای توزیع باشد. این راهنما شامل سه فصل كلی با عناوین مشخصات و قابلیتهای كنتور ACI5000، راهنمای نرم افزار برنامه‌ریزی و قرائت كنتور (AIMS5000) و راهنمای نرم افزار Hermes می‌باشد، امید است مجموعه حاضر بتواند در جهت استفاده و بكارگیری مطلوب كنتورهای الكترونیكی (ACE5000) مفید و موثر واقع گردد.

 

تاریخچه:

شركت كنتورسازی ایران تنها شركت سازنده انواع كنتورهای برق در ایران است كه در سال 1347 با مشاركت وزرات نیرو، بانك صنعت و معدن، شركت آ.ا.گ اینترنشنال و سازمان گسترش مالكیت واحدهای تولیدی با تولید سالیانه 000/120 دستگاه كنتور تكفاز در شهر صنعتی البرز قزوین تاسیس گردید. بهره‌برداری از كارخانه در سال 1350 در زمینی به مساحت 000/40 مترمربع و با تولید حدود 000/1000 دستگاه كنتور تكفاز آغاز و طی توسعه‌های بعدی تا سال 1357 تولیدات این شركت در مجموع به نزدیك 000/500 دستگاه كنتور از انواع مختلف افزایش یافت كه این رقم بالاترین رقم كنتور تولید شده تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی می‌باشد كه بعد از انقلاب بناب ه ضرورتهای بازسازی این تولید به یك میلیون دستگاه افزایش یافت. در ارتباط با طرحهای توسعه شركت می‌توان از تولید شمارنده دو تعرفه، ساعت تعویض تعرفه، ماكسیمتر الكترونیك كنتور پیش‌پرداختی، انواع شمارنده‌های كنتور گاز و آب؛ كنتور تك فاز ترمینالی، كنتور سه فاز ترمینالی، كنتور سه فاز با سیستم چند تعرفه و ماكسیمتر الكترونیكی و كنتور تكفاز با سیستم چند تعرفه الكترونیكی و كنتور تكفاز دو تعرفه با ساعت تعویض تعرفه الكترونیكی نام برد.شركت كنتورسازی ایران به منظور انجام تولیدات خود بخشهای تولیدی و خدماتی متنوعی را فراهم نموده كه عبارتند از: قالبسازی، طراحی، پرس، تراش، ریخته‌گری، بوبین، رنگ و شستشو، پری پلاستیك و. باكالیت، مونتاژ، آزمایشگاه و تست، همچنین بخشهای خدماتی آن عبارتند از: مهندسی محصولات جدید (توسعه و تحقیقات)، طراحی مهندسی، مالی، بازرگانی، برنامه‌ریزی، صنایع، تعمیرات و نگهداری، اداری، آموزش، تامین كیفیت، آزمایشگاههای فیزیك و شیمی كه با بهره‌گیری از كارشناسان و تجهیزات موجود امكان تولید متنوعی را بوجود آورده است.

 

مقدمه: 

  سیم پیچ ضخیم تر با دور كمتر را سیم پیچ جریان و دیگری را سیم پیچ ولتاژ می نامند . نحوه نصب كنتور تكفاز در مدار چگونه است که بوسیله سیم فاز را به سر سیم پیچ جریان وصل نموده و از سر دیگر آن فاز را می گیرند . و دو سر سیم پیچ ولتاژ را به فاز و نول وصل می كنند . زمانی كه مصرف كننده ای به كنتور وصل می شود جریان از سیم فاز و نول می گذرد . بعبارت دیگر جریان مصرف كننده از سیم پیچ جریان می گذرد و در آن یك میدان مغناطیسی ایجاد می كند . سیم پیچ ولتاژ كه همیشه به برق وصل است و دارای یك میدان مغناطیسی ثابت است كه مقدار آن هیچ ارتباطی به مصرف كننده متصل شده به كنتور ندارد . این دو میدان مغناطیسی بر هم اثر كرده و سبب ایجاد نیروی حركتی در صفحه آلومینیومی درون كنتور می شود . سرعت حركت این صفحه با جریان مصرف كننده رابطه مستقیم دارد . این حركت توسط یك محور و چرخ دنده به یك شماره انداز یا نمراتور ارتباط دارد و بر اساس گردش آن شماره ها زیاد می شود . این شماره ها بجز رقم اول میزان كاركرد كنتور یا همان مصرف انرژی الكتریكی را بر حسب كیلو وات ساعت نشان میدهند .البته درون كنتور قطعات دیگری هم نظیر : آهنربای سرعت گیر و پیچهای تنظیم و ... وجود دارند كه ما از توضیح آنها صرف نظر كرده ایم .برای مصارف خانگی دو نوع كنتور تكفاز و سه فاز بطور عام وجود دارند كه در دسته بندی كنتورها به نوع اكتیو معروفند .

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا