امروز: سه شنبه 7 آذر 1402
چگونه نفت در كره زمین تشكیل شد ؟ می گویند نفت از بقایای موجودات زنده ی پیشین و بسیار قدیمی در دل زمین تشكیل شده است میلیونها سال پیش ، بخشهای وسیعی از خشكیهای كنونی زیر آب بوده وخورشید بر پهنه گسترده آب و تمام موجودات زنده درون آن می تابید گیاهان و جانوران دریایی ، انرژی خورشید را در بدن خود
دسته بندی زمین شناسی و نفت
بازدید ها 3,344
فرمت فایل doc
حجم فایل 45 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 42
25,200 تومان
تحقیق تشكیل نفت

چگونه نفت در كره زمین تشكیل شد ؟

می گویند نفت از بقایای موجودات زنده ی پیشین و بسیار قدیمی در دل زمین تشكیل شده است . میلیونها سال پیش ، بخشهای وسیعی از خشكیهای كنونی زیر آب بوده وخورشید بر پهنه گسترده آب و تمام موجودات زنده درون آن می تابید.
گیاهان و جانوران دریایی ، انرژی خورشید را در بدن خود ذخیره می كردند . وقتی این جانوران می مردند بقایای جسدشان به كف دریا می رفت و در لایه ای زیر مواد رسوبی ( ذرات ریز سنگ و ماسه ) مدفون می شد هنگامی كه بقایای آلی این جانوران و گیاهان در زیر چندین لایه ماسه و لجن مدفون می شد، مواد شیمیایی و باكتریهای گوناگون ، به فعالیتهای خود ادامه می دادند . البته هنوز به طور قطعی بر كسی روشن نشده است كه چگونه این میكروبها و مواد شیمیائی در اثر فعل وانفعالاتی كه بر روی چربی و روغن موجودات زنده پیشین دریا انجام می دادند باعث تبدیل آنها به گاز می شدند ولی پس از گذشت مدتهای طولانی ، قطرات كوچك روغن سنگ یا ... نفت امروزی تشكیل می شد .

بعدها لایه های ماسه و لجن ورسی كه روی هم خوابیده بود به سنگهای شنی و آهكی تبدیل شد . این سنگها را سنگهای رسوبی می نامند . زیرا در اثر رسوبهای پیش گفته تشكیل می شدند . با گذشت زمان ، قطرات كوچك نفت به درون لایه های این سنگهای متخلخل رخنه كردند ودر آنجا ، به شكلی كه یك تكه اسفنج یا ابر را نگه میدارند ، ماندگار شدند .

در طی میلیونها سال ، پوستهكرهزمین در حال حركت بوده است . بسترهای پیشین دریاها و نفت درونشان ، در برخی نقاط ، به خشكی تبدیل شدند . برخی دیگر از همین بسترها در زیر اعماق دریاها قرار گرفتند ، سطح كرهزمین جابجا شد وشكل ظاهر قاره ها تغییر پیدا كرد.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا