امروز: شنبه 4 تیر 1401
اولین طبقه بندی خاك را داكوچایوف انجام داد كه این دانشمند معروف است به پدر خاكشناسی شروع كننده و اولیت عامل هوادیدگی باران است كه با نفوذ باران در شكافها باعث بازشدن صخره ها و خورده شدن آنها می شود و وقتی با باد همراه شد این خوردگی بیشتر می شود و در این حالت درروی صخره ها یك لایه نازك خاك متولد می
دسته بندی کشاورزی
بازدید ها 1,840
فرمت فایل doc
حجم فایل 148 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 92
43,200 تومان
تحقیق هوادیدگی خاك

اولین طبقه بندی خاك را داكوچایوف انجام داد كه این دانشمند معروف است به پدر خاكشناسی.
شروع كننده و اولیت عامل هوادیدگی باران است كه با نفوذ باران در شكافها باعث بازشدن صخره ها و خورده شدن آنها می شود و وقتی با باد همراه شد این خوردگی بیشتر می شود و در این حالت درروی صخره ها یك لایه نازك خاك متولد می شود كه این خاك ابتدایی ترین خاك است و اصطلاحاً خاك در جا است یعنی در همان بستر متولد شده.
عوامل هوادیدگی خاك:
1- باران
2- یخ زدگی یا آب شدن
3- باد
اقلیم روی خاك یك منطقه تاثیر می گذارد.
عوامل خاكسازی
1- سنگ مادر 2- اقلیم یا آب و هوا 3- پستی و بلندی 4- زمان 5- موجودات زنده
رینی از دانشجویان داكوچایوف بود كه عوامل بالا را عوامل خاك سازی نام نهاد.
خاك: محیطی است یا به عبارت دیگر پوستة نازك سطح خشكیهای زمین را گویند كه بر اساس عوامل اقلیمی برروی سنگ مادر و بر اساس پستی و بلندی در طول زمان به وجود می آید و موجودات زنده در آن نقش دارند.
Pedology خاك: هدف این گروه این بود كه خاك را به عنوان موجود غیرزنده طبقه بندی می كنند.
ادافولوژی: شاخه ای دیگر از علم خاك شناسی است كه به رابطه آب و خاك و گیاه می پردازد.
از نظر این گروه خاك موجودی است زنده كه به عنوان تكیه گاهی برای گیاه و محلی است برای تغذیه و جذب آب برای گیاه هم می باشد. خاك سطحی ترین پوستة قشر زمین است.
تفاوت خاكشناسی و زمین شناسی: در خاك شناسی فقط 200 متر سطح زمین مورد بررسی قرار می گیرد و از آن به پایین مخصوص زمین شناسی.
برای شناخت خاك (شناخت لایه خاك) لازم است حفره ای حفر كنیم كه به آن پروفیل یا نیم رخ گویند. همه خاكها یك نوع پروفیل ندارند.
شرایط پروفیل: اعلام محیط بررسی خاك از نوع سایه بودن یا زیر خورشید بودن و حتماً باید در آفتاب باشد.
1- در نیمكره شمالی پروفیل را طوری می زنیم كه یكی از دیواره های پروفیل به سمت خورشید باشد و همچنین نیم كره جنوبی. ابعاد پروفیل 2m طول 1m عرض 1.5m تا 2m متر ارتفاع كه ارتفاع پروفیل بستگی به منطقه فعال ریشه در چه منطقه یا قرار دارد یعنی ریشه گیاه چه مقدار رشد می كند.
به هر لایه كه روی هم قرار گرفته افق گفته می شود. عوامل تمایز افقها: 1- رنگ 2- ریزی و درشتی ذرات كه به آن بافت خاك گویند. 3- ترتیب قررار گرفتن یا طرز قرار گرفتن ذرات آن كه به ساختمان خاك معروف است.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا