امروز: سه شنبه 7 تیر 1401
كــــود در اصطلاح كشاورزی كود عبارت است از مواد غذایی كه گیاه برای تغذیه و ادامه زندگی خود به آن نیاز دارد و زمین نیز با آن حاصلخیز شود اهمیت كود در سبزیكاری بیش از سایر قسمتهای زراعت است زیرا جذب مواد غذایی از زمین به وسیله سبزیهایی كه تماماً قابل استفاده است و پس‌مانده ناچیزی دارند، زیاد است بن
دسته بندی کشاورزی
بازدید ها 1,697
فرمت فایل doc
حجم فایل 87 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 65
36,000 تومان
تحقیق توصیه كودی بهینه برای محصولات زراعی و بـاغی

كــــود
در اصطلاح كشاورزی كود عبارت است از مواد غذایی كه گیاه برای تغذیه و ادامه زندگی خود به آن نیاز دارد و زمین نیز با آن حاصلخیز شود. اهمیت كود در سبزیكاری بیش از سایر قسمتهای زراعت است. زیرا جذب مواد غذایی از زمین به وسیله سبزیهایی كه تماماً قابل استفاده است و پس‌مانده ناچیزی دارند، زیاد است. بنابراین جبران مواد غذایی جذب شده فقط با كود امكان‌پذیر است. كود سه عامل مهم را برای حفظ و سلامتی گیاه انجام می‌دهد كه عبارتند از:
• خواص فیزیكی خاك را بهبود می‌بخشد و در نتیجه زمین و گیاه سالم باقی می‌مانند.
• موادی كه زمین در اثر شسته‌شدن و یا تثبیت‌شدن نمی‌تواند در دسترس گیاه قرار دهد در اختیار آن قرار می‌دهد.
• موادی كه گیاه هر ساله و یا پس از هر بار برداشت محصول از زمین خارج می‌كند به آن برمی‌گرداند.
بطور كلی كودها به دو دسته بزرگ تقسیم می‌شوند كه عبارتند از كودهای آلی یا طبیعی و كودهای معدنی یا شیمیایی.

كودهای آلی یا طبیعی
این كودها موادی هستند كه توسط موجودات زنده اعم از انسان، حیوان و گیاه تولید می‌شود مثل انواع كود حیوانی، كودسبز، تورب وی ا كمپوست.

كود حیوانی
كودهای حیوانی شامل فضولات جامد و مایع چهارپایان همراه با مقداری كاه و یا گیاهان خشك دیگر است. مواد آلی كه توسط این نوع كود به زمین افزوده می‌شود، در مقایسه با سایر كوها نقش مهمتری را ایفاء می‌كند و در حاصلخیزی خاك نیز بسیار مؤثر است. (جداول 7-2 تا 10-2). هوموس از دست‌رفته توسط كود حیوانی جایگزین می‌شود. برای متعادل كردن میزان هوموس در خاك سالانه به 4 تن ماده آلی خشك در یك هكتار نیاز است كه این مقدار با 22 تن كود گاوی و یا با 10 تن تورب جبران می‌شود. سبزیها در كشتهای متراكم پس از برداشت مقدار زیادی بقایای گیاهی در زمین باقی می‌گذارند كه مقدار ماده آلی آن در اكثر اوقات بیش از 4 تن است و نیاز به دادن كود حیوانی نخواهد بود.
جدول 10-2 مقدار مورد نیاز كودهای آلی را در كشتهای چندمرحله‌ای سبزیها در یك قطعه زمین مشخص نشان می‌دهد. قابل توجه است مقدار مواد آلی را كه بقایای گیاهان در تناوبهای مختلف زراعی به جای می‌گذارند، بخش مهمی از نیاز مواد آلی خاك را برطرف می‌كند.
به ازای 40 تن كود حیوانی مقادیر 200 كیلوگرم ازت، 100 كیلومتر فسفر ، 260 كیلومتر پتاس، 2 كیلوگرم منگنز، 18/0 كیلوگرم مس و 51/0 كیلوگرم بردر هكتار در زمین پخش می‌شود. باید دانس كه مواد موجود در كودها در سالهای متمادی در دسترس گیاه قرار می‌گیرد.


فهــرست مطـالـب
محصولات زراعی 1
گندم و جو 2
سیب زمینی 3
پیاز 4
نباتات علوفه‌ای 5
حبوبات آبی 6
سبزی و صیفی
گیاهان جالیزی 8
دانه‌های روغنی 9
برنج 10
پنبه 11
محصولات باغی 12
توصیه كودی سیب و گلابی و به 13
هلو، شفتالو، شلیل، گیلاس، آلبالو و زردآلو 14
انگور 15
بادام
گردو
فندق
سماق
درختان غیر مثمر سایه دار و زینتی
بیوفسفات صلائی محتوی روی
ساری كود (گوگرد كشاورزی گرانوله)

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا