امروز: یکشنبه 12 تیر 1401
نرم افزار جامع برای مدیریت و رزو بلیط قطار طراحی و پیاده سازی شده تحقیق بزرگی برای دانشجویان و شروع خوبی برای برنامه نویسی
دسته بندی نرم افزار
بازدید ها 1,949
فرمت فایل docx
حجم فایل 1.238 مگا بایت
تعداد صفحات فایل 10
25,200 تومان
برنامه رزرواسیون بلیط قطار با استفاده از نرم افزار دلفی

 تحقیق ایجاد بانکهای اطلاعاتی  طراحی دیتا بیس با SQL Server

برنامه رزرواسیون بلیط قطار با استفاده از نرم افزار دلفی

برنامه رزرواسیون نوشته شده در زبان دلفی بوده و اینجانب سعی کرده ام تا آنجا که ممکن است برنامه در زمان اجرا به واقعیت نزدیک باشد. این برنامه دارای 9 فرم اصلی ، و 3 جدول اطلاعاتی می باشد.

1 – فرم شماره 1 یا همان منوی اصلی برنامه که شامل چندین ایکون یا منوی اصلی در بالا می باشد که هر یک از این منوها نیز خود به زیر منوهایی دسته بندی شده اند. در حالت کلی میتوان گفت که این منوها به5 دسته کلی تقسیم بندی می شوند : دسته اول که ارائه دهنده یک سری مشخصات کلی راجع به قطارها ، نوع آنها ، شماره قطارها ،و سایر اطلاعات میباشند که منوی اصلی قطار به 3 زیر منوی افزودن ، حذف ، ویرایش تقسیم میشود که میتوان عملییاتهای ذکر شده را در مورد قطارها انجام داد .

دسته دوم نیز ارائه دهنده یک سری مشخصات کلی راجع به بلیطها و انواع آنها (نیم بها یا تمام بها ) ، صدور آنها ، مرجوعی ها و سایر اطلاعات دیگر هستند.

دسته سوم  منوی گزارش گیری میباشد که  خود منو به 3 زیر منوی بلیطهای خریداری شده ،بلیطهای مرجوعی ، لیست قطارها تقسیم میشود که در حقیقت این منوها گزارشی از بلیطها و قطارها را ارائه میدهند.

دسته چهارم منوها شامل منو ماشین حساب جهت انجام محاسبات سریع در همین محل منوی اصلی میباشد.

پنجمین منوی اصلی ما منوی خروج میباشد که جهت خروج از برنامه به صورت کلی میتوان از این کلید استفاده کرد.

2 -  فرم شماره 2 که در حقیقت شامل راه اندازی قطاری جدید در مسیری جدید می باشد که در این فرم ما مشخصات قطار ،نام آن و شماره قطار و نیز سایر اطلاعات مربوط به آن را وارد می کنیم.در ضمن نوع بلیطهای صادر شده برای آن قطار را نیز مشخص میکنیم که صدور بلیط هم با توجه به همین قطارها و نوع بلیط آنها خواهد بود.

3 – فرم شماره 3 جستجو بر اساس شماره قطار برای حذف ، ویرایش و یا تغییر اطلاعات مربوط به آن قطار می باشد که در ابتدا باید شماره قطار را وارد کنیم و سپس برنامه خود کل مشخصات آن قطار را خواهد آورد. حال ما با توجه به کلیدهای در نظر گرفته شده در پائین فرم میتوانیم تغییراتی در اطلاعات مربوط به آن قطارها اعمال کنیم.

4 – فرم شماره 4 در حقیقت فرم اصلی ما یا همان فرم صدور بلیط می باشد که با توجه به بلیطهای نیم بها یا تمام بها آنها را صادر میکند.البته صدور بلیط در اینجا با توجه به شماره قطار و نیز تعداد بلیط باقیمانده خواهد بود.

5 – این فرم برای لغو بلیط و در حقیقت برای بلیطهای مرجوعی می باشد که پس از لغو آنها بر اساس شناسه خرید هر بلیط ابتدا بلیط مورد نظر جستجو ، یافت شده و سپس لغو میگردد.در ضمن این بلیط به بلیطهای قابل فروش اضافه میشود.

6 – این فرم برای ثبت نام و نام خانوادگی افرادی میباشد که بلیط تهیه می کنند، چون ما در قسمت صدور بلیط ،بلیطها را بر اساس شماره قطار و سایر مشخصات صادر می کردیم ، به همین جهت نام افراد را در فرمی جداگانه ثبت میکنیم.

7 – فرم شماره 7 در حقیقت فرمی برای جستجوی لیست قطارها می باشد که ما توسط این فرم و جستجو می توانیم لیست کلیه قطارهایی را که در حال تردد بر روی مسیرهای مختلف میباشند را مشاهده کنیم. البته باید توجه داشت که جستجوی ما بر اساس مقصد این قطارها تعیین شده است.

8 – فرم شماره 8 در واقع لیست بلیطهای صادر شده برای افراد مختلف می باشد که ما با کمک این فرم میتوانیم کلیه بلیطهایی را که برای افراد صادر کرده ایم مشاهده کنیم.البته در ابتدا باید برای مشاهده این لیست ،بلیطها را بر اساس نام خانوادگی افراد باید جستجو و نظاره کنیم.

9 – این فرم نیز همانند فرم 8 بوده با این تفاوت که این فرم لیست بلیطهای لغو شده براساس نام خانوادگی افراد را جستجو و چاپ خواهد کرد.

همچنین برنامه ما شامل قسمت دیتا بیس نیز هست که در این قسمت بنده 3 جدول مختلف جهت درج اطلاعات و وارد کردن اطلاعات از طریق منوها یا فرمها ، ایجاد کرده ام.

جدول اول مربوط به جدول قطارها میباشد که در این جدول کلیه اطلاعات مربوط به قطارها،شماره آنها ، مبدا و مقصد انها، ساعت حرکت و روز حرکت ، ونیز نوع بلیطهای صادر شده برای آنها از قبیل نیم بها یا تمام بها  ، موجود میباشد.

جدول دوم  شامل کلیه اطلاعات مربوط به بلیطهای صادر شده توسط مشتریان یا همان خرید بلیط میباشد که در این جدول نیز اطلاعاتی نظیر نام قطار ،شماره آن ، نوع بلیط صادر شده ،تاریخ و ساعت حرکت ،مبدا ومقصد درج شده است.

جدول سوم نیز جدول بلیطهای مرجوعی یا همان بلیطهای پس ذاذه شده است که این بلیطها توسط مشتریان پس داده میشود و  در این جدول نیز کلیه اطلاعات بلیط مرجوعی درج خواهد شد ، اطلاعاتی نظیر جدول شماره 2 .

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا