امروز: سه شنبه 25 مرداد 1401
سیستم عامل به عنوان یك ربط بین كاربر و كامپیوتر می باشد از دیدگاه سیستم عامل را از دو جنبه مورد بررسی قرار می دهیم از جنبه مدیر منابع و از دید ماشین توسعه یافته
دسته بندی جزوات درسی
بازدید ها 2,168
فرمت فایل zip
حجم فایل 6.63 مگا بایت
تعداد صفحات فایل 22
22,800 تومان
جزوه تدریس سیتم عامل سطح کاردانی

سیستم عامل

مفاهیم و تعاریف اولیه

سیستم عامل چیست؟سیستم عامل چیزی جز یك برنامه طولانی نیست لیكن اندازه ومیزان پیچیدگی آن بستگی به یك سری عوامل دارد .كه مهم ترین آنها عبارتند از:خصوصیات كامپیوتر ،امكاناتی كه این كامپیوتر بایستی عرضه كند وموارد كاربرد این كامپیوتر  مثال :ریز پردازان ،چند پردازنده سیستم عامل معمولا اولین برنامه است كه در حافظه كامپیوتر ،پس از به كار انداختن آن باد گیری می شود .پس از بادگیری برخی سیستم های عامل بطور دایم ، مادامیكه كامپیوتر مشغول كار است درحافظه باقی می ماند . قسمت های دیگر سیستم عامل ،با توجه به كابردكامپیوتر توسط استفاده كننده اش ،بین حافظه اصلی كامپیوتر وحافظه ی ثانویه ی آن ،مثل دیسك ها ،نقل وانتقال  مییابند ، به این عمل"مبادله " می گویند.

                                                         { سیستم عامل و كارگاه }

 

وظایف اصلی سیستم عامل :

1) مدیر فرآیند                                (Process manager)

2) مدیر    I / O                           (I / o         manager)

3) مدیر حاظه                               (Memory  manager) 

 

 تعریفی از سیستم عامل :

 سیستم عامل به عنوان یك ربط بین كاربر و كامپیوتر می باشد از دیدگاه سیستم عامل را از دو جنبه مورد بررسی قرار می دهیم از جنبه مدیر منابع و از دید ماشین توسعه یافته .

 

 از دید مدیر منابع :

 از نظر كلی منابعی كه در اختیار كامپیوتر می باشد باید به نحوی مدیریت شوند یعنی یك فرآیند در خواست خود را منبعی بر در اختیار فرآیند قرار می دهد .


 از دید ماشین توسعه یافته :

 از این دیدگاه سیستم عامل باعث می شود كه عملیات پیچیده نرم افزار و سخت كه مثلاً در یك عمل ساده Copy  كردن وجود دارد به صورت ساده و با Copy  و Paste به راحتی انجام گیرد و كاربر متوجه این عملیات پیچیده نمی گردد.واز یك دیدگاه دیگر سیستم عامل نقش مدیریت را بر عهده دارد بنابرین از تقسیم بندی می شود كه به صورت زیر انجام می گردد.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا