امروز: سه شنبه 18 مرداد 1401
آنفلانزای مرغی یك بیماری مسری در پرندگان است كه توسط ویروس A آنفلانزا ایجاد می شود مرغ های مهاجر و مرغ های وحشی مخزن طبیعی ویروس های A آنفلانزا هستند آنفلانزای مرغی كه نوع به شدت بیماری زاست بیش از صد سال قبل در ایتالیا شناخته شده و به طاعون مرغی معروف بوده است
دسته بندی زیست شناسی
بازدید ها 1,377
فرمت فایل doc
حجم فایل 45 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 37
26,400 تومان
مقاله آموزشی بیماری آنفلانزای مرغی

چکیده:

آنفلانزای مرغی یك بیماری مسری در پرندگان است كه توسط ویروس A آنفلانزا ایجاد می شود . مرغ های مهاجر و مرغ های وحشی مخزن طبیعی ویروس های A آنفلانزا هستند .
آنفلانزای مرغی كه نوع به شدت بیماری زاست بیش از صد سال قبل در ایتالیا شناخته شده و به طاعون مرغی معروف بوده است .
از میان 15 زیر گونه اصلی ویروس آنفلانزای A فقط نژادهای زیرگونه های H5 و H7 بیماری شدیدا عفونی آنفلانزای مرغی را ایجاد می كند كه بسیار مسری است و در گونه های پرندگان آسیب پذیر شدیدا كشنده است .
مرغ ها و بوقلمون ها به همه گیری بسیار حساس هستند .تماس مستقیم یا غیر مستقیم پرندگان اهلی با ماكیان آبی به عنوان علت متداول شناخته شده بوده است .
بازار پرندگان زنده نیز نقش مهمی در انتشار اپیدمی دارد . پرندگانی كه بعد از آلوده شدن زنده می مانند حداقل برای 10 روز ویروس را از طیق دهان و مدفوع دفع می كنند و بنابراین زمینه انتشار بیشتر را فراهم می نماید . اردك ها برخلاف مرغ ها به این ویروس ها مقاوم هستند ومی توانند ناقل بدون علامت این ویروس ها باشند و بنابراین به انتشار بیشتر آنها كمك كنند. ویروس آنفلانزای مرغی به طور طبیعی فقط پرندگان و خوك ها را آلوده می كند .

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا