امروز: جمعه 4 اسفند 1402
این تحقیق، ارزیابی جامع ITRI و روش ایفای نقش آن را از طریق بررسی كارهای اصلی آن را ارائه می‌دهد همچنین كشورهای در حال توسعه به‌طور ضمنی مورد بحث قرار می‌گیرند
دسته بندی مقالات ترجمه شده
بازدید ها 1,760
فرمت فایل docx
حجم فایل 241 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 25
36,000 تومان
 مقاله سیستم تحقیق و توسعه برای توسعه صنعتی در تایوان

سیستم تحقیق و توسعه برای توسعه صنعتی در تایوان

چكیده

سیستم تحقیق و توسعه(R&D) برای توسعه صنعتی در تایوان از سه بخش تشكیل شده است. شركت‌های صنعتی، مؤسسات مورد حمایت دولت (GSIs)، و مؤسسات آكادمیك و دانشگاه‌ها. تجربه تایوان نشان داد كه تعامل مؤثر GSI ها و شركت‌های صنعتی، توسعه صنعت آن را به صورت موفقیت‌آمیز مورد حمایت قرار داده است. مؤسسه تحقیق تكنولوژی صنعتی (ITRI)، در چند دهه اخیر نقش مهمی در توسعه صنعتی ایفا كرده است.این تحقیق، ارزیابی جامع ITRI و روش ایفای نقش آن را از طریق بررسی كارهای اصلی آن را ارائه می‌دهد. همچنین كشورهای در حال توسعه به‌طور ضمنی مورد بحث قرار می‌گیرند.

 1- مقدمه

سیستم‌های تحقیق و توسعه(R&D) کشورهای پیشرفته یافته و كشورهای در حال توسعه، به‌طور كلی از سه بخش صنعت دولت و آكادمی تشكیل می‌شوند. در تایوان، این سیستم شامل شركت‌های صنعتی ، مؤسسات مورد حمایت دولت (GSI)، و مؤسسات آكادمیك و دانشگاه‌ها می‌باشد. اكثر شركت‌های صنعتی در تایوان، مؤسسات كوچك و متوسط می‌باشند (SME). در سال 2002 SMEها، 72/97% از تعداد كل شركت‌ها را بر عهده داشتند. از آنجائیكه اكثر SMEها، كمبود منابع R&D دارند، توسعه صنعتی نیازمند حمایت دولت و آژانس‌های R&D مربوط می‌باشد. به علاوه، مؤسسات بزرگ تمایل دارند كه برای اكتساب تكنولوژی، بر شركای خارجی‌شان تكیه كنند و بنابراین كمتر خود را صرف فعالیت‌های R&D مستقل می‌كنند [6]. بنابراین، دولت جزئاً یا كاملا آژانس‌های R&D را به‌منظور توسعه تكنولوژی از طریق توسعه داخلی یا معرفی تكنولوژی‌های کشورهای پیشرفته، مورد حمایت قرار می‌دهند. سپس تكنولوژی‌ها به شركت‌های صنعتی انتقال داده می‌شوند تا شركت‌ها بتوانند توسعه محصولشان را با ریسك R&D پایین هدایت كنند و توسعه دهند.

تایوان دو مؤسسه اصلی برای توسعه صنعتی دارد: یكی از آنها مؤسسه چانگ- شانِ  علوم و فناوری (CSIST) ودیگری مؤسسه تحقیقات و فن‌آوری صنعتی (ITRI) می‌باشند. اولی صرف تكنولوژی‌های توسعه‌دهنده برای بخش‌های نظامی، و دومی برای بخش‌های غیر نظامی می‌شود. CSIST در سال 1969 تحت نظارت وزارت دفاع تأسیس شد. كار مخصوص CSIST، توسعه سیستم‌های جنگ‌افزار خطرناك مثل موشك و جنگنده  [8] می‌باشد. بر خلاف توسعه تكنولوژی‌های نظامی در کشورهای پیشرفته ، بیشتر تكنولوژی‌های مهم این سیستم‌های جنگ‌افزاری بوسیلة خود CSIST توسعه یافت و بوسیله بخش‌های نظامی تولید شدند. CSIST در طی چند دهه گذشته آنچنان به توسعه تكنولوژی سیستم‌های جنگ‌افزاری اختصاص یافته است كه سهم كمی در توسعه صنعتی غیر نظامی داشته است.

ITRI كه در سال 1973 تأسیس شد، یك آژانس R&D سرمایه‌گذاری شده دولتی می‌باشد. بر خلاف CSIST، ITRI اختصاص دارد به توسعه تكنولوژی صنایع غیر نظامی. ITRI، بزرگترنی مؤسسه تحقیقاتی غیر انتظامی در تایوان ایفا می‌كند. ITRI به‌عنوان یك آژانس R&D تحقیق‌های R&D را برای توسعه تكنولوژی‌ها هدایت می‌كند. سپس ITRI، تكنولوژی‌ها را به شركت‌های صنعتی برای تجاری كردن یا برای توسعه محصولات تجاری، انتقال می‌دهد. ITRI به‌طور موفقیت‌آمیز، صنعت نیمه هادی را خلق كرد و به توسعه فناوری اطلاعات، اُپتوالكترونیك، خودروسازی، و صنایع ابزار دستگاهی كمك كرد [12-9]. در حال حاضر، بعضی از این صنایع، موقعیت مهمی در بازار بین‌المللی دارند. برای مثال، دو شركت ریخته‌گری نیمه هادی مهم یعنی شركت تولید نیمه هادی تایوان  و شركت میكروالكترونیك متحد ، شركت‌های زایشی ITRI هستند.

تا قبل از سال 1980، سیاست دولت تایوان، دانشگاه‌ها را به انجام ریسك تحقیق مشترك با صنعت تشویق نمی‌كرد [13]. آژانس‌های R&D دولتی مثل سینیكا آكادمی  (مشهورترین مؤسسه آكادمیك تایوان) نقش مهمی را به‌عنوان هدایتگر تحقیقات اساسی ایفا می‌كنند. تعاملات بین مؤسسات آكادمیك و شركت‌های صنعتی آن‌چنان محدود بوده است كه مؤسسات آكادمیك سهم كمتری در توسعه صنعتی تایوان داشته‌اند.

خلاصه مطلب اینكه، اگر چه سیستم R&D برای توسعه صنعتی در تایوان شامل سه بخش می‌باشد (شركت‌های صنعتی، GSI‌ها و مؤسسات آكادمیك)، اما تعامل مؤثر GSI و شركت‌های صنعتی، مهم‌ترین عامل توسعه صنعتی می‌باشد، عاملی كه در آن ITRI نقش حساسی در دهه‌های اخیر بازی كرده است. در این مقاله، دورنمای ITRI را توصیف خواهیم كرد، و سپس از شیوه تحلیل نقش و عمل منیزبرگ  برای بررسی فعالیت‌های واقعی ITRI استفاده می‌كنیم. و در آخر همچنین از این تحلیل نقش استفاده می‌كنیم تا سیستم‌های R&D توسعه صنعتی را در كشورهای جدید صنعتی شده مقایسه كنیم.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا