امروز: سه شنبه 8 اسفند 1402
پاورپوینت کامل و جامع با عنوان انواع آزمایشات پزشکی
دسته بندی پزشکی
بازدید ها 2,608
فرمت فایل pptx
حجم فایل 3.04 مگا بایت
تعداد صفحات فایل 172
28,800 تومان
پاورپوینت انواع آزمایشات پزشکی

 پاورپوینت کامل و جامع با عنوان انواع آزمایشات پزشکی

 

آزمایش خون یک روند مربوط به علوم آزمایشگاهی است که بر روی یک نمونه خونی گرفته شده از سیاه‌رگ، سرخ‌رگ یا مویرگ انجام می‌شود. به چند آزمایش خون مرتبط به‌هم یک پانل می‌گویند. آزمایش خون اغلب در بهداشت و درمان برای تعیین وضعیت فیزیولوژیک و بیوشیمیایی، مانند بیماری، میزانمواد معدنی، اثر بخش بودن دارویی، و عملکرد اندام درونی بدن استفاده می‌شود. نمونه پانل‌های خون بالینی همیشه شامل یک پانل متابولیک پایه یاشمارش کامل خون هستند. آزمایش خون همچنین در آزمایش مواد مخدر برای تشخیص سوء مصرف مواد مخدر بکار می‌رود.

خون‌گیری

خون‌گیری وریدی به‌عنوان یک روش کم‌تهاجمی برای داشتن سلول‌ها و مایع برون‌سلولی یا همان پلاسما از بدن بیمار برای آزمایش امروزه بهترین روش است. ازآنجا که جریان خون در سراسر بدن به‌عنوان وسیله فراهم‌آوری اکسیژن و مواد غذایی و حمل مواد زائد دفعی به سیستم‌های دفعی بدن وجود دارد، بسیاری از وضعیت‌های بالینی بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل، آزمایش خون یکی از پرکاربردترین آزمایش‌های پزشکی است. مداخله پزشکی خون‌گیری از وظایف تکنیسین آزمایشگاه، پرستار و مسئول خون‌گیری است. در اورژانس، نیروهای امدادگر دوره دیده و پزشکان آمبولانس نیز می‌توانند اقدام به خون‌گیری نمایند. متخصصین تنفسی همچنین برای آنالیز خون شریانی باید دوره ویژه خون‌گیری از سرخ‌رگ را گذرانده باشند. همچنین میتوان از ربات‌ها و اسکنرهای رگ برای سرعت بخشیدن به عمل خونگیری استفاده کرد.

انواع آزمایش خون

 
نمونه‌های گرفته‌شده خون. برچسب‌های بارکد دارای اطلاعات مربوط به شخص مربوط به هر نمونه است که برای حفظ حریم شخصی، نام بیمار نوشته نمی‌شود.
 
نتیجه آزمایش خون یک فرد سالم

سرولوژی

شامل آزمایش‌های خاصی همچون هپاتیت و ایدز و سیفلیس و تب مالت و ویدال و ... می‌باشد که معمولاً از روی سرم خون انجام می‌گیرد.

بیوشیمی

یکی‌از پانل‌های خون در بخش بیوشیمی برای اندازه‌گیری سدیم، پتاسیم، کلرید، بی‌کربنات، نیتروژن اوره خون (BUN)، منیزیم، کراتینین، گلوکز و گاهی نیزکلسیم بکار می‌رود. آزمایش‌های مربوط به کلسترول در دو گروه ال. دی. ال و اچ. دی. ال و نیز تری‌گلیسرید تعریف می‌گردند. برخی آنالیزها مانند اندازه‌گیری گلوکز یا پروفایل لیپیدها در بخش بیوشیمی، در فرد ناشتا انجام شده و پیش از خون‌گیری فرد بین ۸ تا ۱۲ ساعت پیش از آن نباید چیزی خورده یا نوشیده باشد.

بیشترین استفاده خون در آزمایشگاه‌ها از سیاه‌رگ گرفته می‌شود درحالیکه گروهی از آزمایش‌های تخصصی مانند ای. بی. جی نیازمند نمونه خون گرفته شده از سرخ‌رگ یا شریان است. اندازه‌گیری و آنالیز گازهای درون خون شریانی بهترین وسیله برای مانیتورینگ و کنترل سطح کربن دی‌اکسید و اکسیژن در فهم و درک عملکرد شش‌ها است و نیز این خون در آنالیز و اندازه‌گیری اسیدی‌بازی خون یا همان سطح پی‌اچ و اندازه سطح بی‌کربنات در تعیین وضعیت دقیق متابولیک خون است.

میکروب شناسی

به نمونه‌های ادرار برای کشت میکروب و بررسی عفونت و سنگ کلیه و قارچ و همینطور مدفوع برای بررسی عفونتهای روده‌ای و انگل و کرم به کار می‌رود.در این بخش نمونه های آزمایشی کشت میکروبی از جمله خلط،کشت گلو،کشت از تمامی مایعات بدن و تشخیص نوع میکروب نیز انجام می شود.

پروفایل مولکولی

 • الکتروفورز پروتئین (تکنیک جنرال)
 • وسترن بلات (تکنیک جنرال)
 • آزمون عملکرد کبد
 • واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (DNA). پروفایل دی‌ان‌ای امروزه حتی با ذره‌ای از موی فرد یا بزاق نیز قابل دسترسی می‌باشد: پروفایل دی. ان. ای بیشترین استفاده را در علوم پزشک قانونی و جرم‌شناسی دارد ولی بتازگی بخشی از پروسه‌های تشخیص پزشکی را در کشف علت گروهی از بیماری‌ها را ازآن خود نموده.
 • نورترن بلات (RNA)
 • بیماری‌های آمیزشی

ارزیابی سلولی

 • شمارش کامل خون (سی‌بی‌سی)
 • هماتوکریت وام‌سی‌وی ("حجم متوسط گولبول‌ها")
 • ای. اس. آر (ESR)
 • کراس مچینگ. تعریف گروه خونی برای انتقال خون یا پیوند اندام
 • کشت خون هنگامی‌که عفونتی ناشناخته یا دشوار در تشخیص باشد از کشت خون برای تعیین دقیق نوع عفونت استفاده می‌شود.

جای‌گزینی

در سال ۲۰۰۸، دانشمندان اعلام کردند که آزمایش بر روی بزاق بسیار مقرون به صرفه‌تر بوده و در نهایت می‌تواند جایگزین برخی آزمایش‌های خون شود چراکه بزاق شامل ۲۰٪ از پروتئین‌های موجود در خون است.

 

فهرست مطالب:

مقدمه

هماتولوژی

CBC

WBC

RBC

شمارش پلاکت ها

تعیین درصد لکوسیت ها در سلول

hildj hdk Hclhda

شمارش افتراقی گلبول های سفید خون در یک شخص بالغ نرمال

HCT

HGB

RBC Index

ESR یا سدیمانتاسیون

سرعت سدیمانتاسیون

افزایش میزان سدیمانتاسیون

کاهش میزان سدیمانتاسیون

PTT

تست زمان پروترومبین یا PT

INR

B/G

دو سیستم مهم در بحث انتقال خون

سیستم ABO

چهار گروه خونی سیستم ABO

سیستم Rh

Cross match

ناسازگاریهای گروه های خونی

انواع آزمایش Cross match

Serology

CRP

RF یا آزمایش فاکتور روماتوئید

HBSAg

HBSAb

آزمایش هورمون

T3-T4-TSH

آزمایشات بیوشیمی

آزمایش کنترل قند یا FBS

U.R

C.R

T.G

LDL

HDL

NA-K-CA-P

S.GOT

S.GPT

و...

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا