امروز: جمعه 21 مرداد 1401
فرمت فایل DOC مایکروسافت ورد داکیومنت ( قابل ویرایش ) چکیده ابوالمجد مجدودبن آدم سنایی غزنوی، شاعر و حكیم و عارف بزرگ قرن پنجم و اوایل قرن ششم در سال 467 در غزنه به دنیا آمد دوران كودكی و جوانی او در غزنین گذشت و در همین شهر به تحصیل علوم و معارف زمانه پرداخت و در تمامی میدان‌های معرفت عصر، از ادبیات عرب گرفته تا فقه و حدیث و تفسیر و طب
دسته بندی زبان و ادبيات فارسي
بازدید ها 1,701
فرمت فایل doc
حجم فایل 20 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 10
19,200 تومان
مقاله آموزشی زندگی نامه سنایی غزنوی

چکیده:

ابوالمجد مجدودبن آدم سنایی غزنوی، شاعر و حكیم و عارف بزرگ قرن پنجم و اوایل قرن ششم در سال 467 در غزنه به دنیا آمد.
دوران كودكی و جوانی او در غزنین گذشت و در همین شهر به تحصیل علوم و معارف زمانه پرداخت و در تمامی میدان‌های معرفت عصر، از ادبیات عرب گرفته تا فقه و حدیث و تفسیر و طب و نجوم و حكمت و كلام به درجة والایی رسید و این مقام علمی او را از خلال یك‌یك آثار او می‌توان به روشنی دریافت. خاندان سنایی از خاندان‌های اصیل غزنه بودند و پدرش آدم، مرد با بهره از معرفت بود و به احتمال قوی، در تعلیم و تربیت فرزندان رجال عصر، صاحب مقام و اعتبار.
سنایی در جوانی، هنگامی كه هنوز پدرش زنده بود، یك چند به بلخ سفر كرد و این مسافرت گویا برای پیدا كردن شغلی و ممر معیشتی بود. بعد از این سفر، سنایی سفری دیگر به نواحی دورتر خراسان از جمله سرخس و نیشابور و هرات كرد و بیشترین اقامت او در سرخس بود.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا