امروز: جمعه 10 تیر 1401
فرمت فایل DOC مایکروسافت ورد داکیومنت ( قابل ویرایش ) چکیده تولد و كودكی فردوسی در چنان روزگارانی پر از شور و امید، به سال ( 329 قمری ـ 320 شمسی ) در آبادی باژ یا به قول دیگر در قریة طابران از حسن كودكی در وجود آمد كه به قول معروف منصور نام گرفت پدرش دهقانی گرانمایه و خداوند خانه و باغ و كشتزاری پهناور بود او به گرد آوردن و خواندن افسانه
دسته بندی زبان و ادبيات فارسي
بازدید ها 1,393
فرمت فایل doc
حجم فایل 41 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 46
26,400 تومان
مقاله آموزشی زندگی نامه فردوسی

چکیده:

تولد و كودكی فردوسی
در چنان روزگارانی پر از شور و امید، به سال ( 329 قمری ـ 320 شمسی ) در آبادی باژ یا به قول دیگر در قریة طابران از حسن كودكی در وجود آمد كه به قول معروف منصور نام گرفت. پدرش دهقانی گرانمایه و خداوند خانه و باغ و كشتزاری پهناور بود. او به گرد آوردن و خواندن افسانه ها و روایات تاریخی شوق بسیار داشت.
میهن پرستی بنام بود، و هر زمان نام ایران و پادشاهانش را می شنید از غایت غرور و تعصبی كه داشت خون در رگهایش می جوشید.
حسن پس از اینكه پسرش قابلیت آموختن یافت به معلمی سپرد تا زبان پهلوی بدو بیاموزد.در آن زمان گروهی از بزرگان فرزندان خود را به آموختن زبان تازی وادار می كردند تا در دیوان راه یابند،یا به مشاغل معتبر دیگر برآیند.
اما حسن را رأی نیتی دیگر بود.
خواندن روایتها و افسانه های تاریخی و ملی اندیشه های دور و درازی در سر منصور پدید آورد و هر چه سال و سوادش فزون تر می شد شوقش در كار به نظم كشیدن روایات غرور انگیزی كه خوانده برد بالا می گرفت.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا