امروز: یکشنبه 14 خرداد 1402
طرح مالی در صنعت برق (به صورت فرضی) در 120 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی حسابداری
بازدید ها 568
فرمت فایل doc
حجم فایل 62 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 120
26,400 تومان
طرح مالی در صنعت برق (به صورت فرضی)

تحقیق مالی در صنعت برق (به صورت فرضی) در 120 صفحه ورد قابل ویرایشمقدمه:

وجود اطلاعات مالی شفاف و قابل مقایسه ، یكی از اركان اصلی پاسخگویی مدیران اجرایی و از نیازهای اساسی تصمیم گیران اقتصادی و از ملزومات بی بدیل توسعه و رشد اقتصادی در بخش خصوصی و دولتی است .

صاحبان سهام ، اعتبار دهندگان ، دولت و سرمایه گذاران بالقوه در جهت تصمیم گیری در زمینه های خرید ، فروش ، نگهداری سهام ، اعطای وام ، ارزیابی عملكرد مدیران اجرایی و سایر تصمیمات مهم اقتصادی به اطلاعات مالی معتبر ، مربوط و قابل فهم نیاز دارند .

اگر چه اطلاعات مالی از منابع مختلف قابل استخراج است ، اما در حال حاضر صورتهای مالی ، هسته اصلی منابع اطلاعات مالی را تشكیل می دهد و بنابر این باید از كیفیت مطلوبی برخوردار باشد . تهیه صورتهای مالی بر اساس استانداردهای حسابداری به عنوان ضوابط معتبر ، تضمین كیفیت مطلوب صورتهای مالی است . روح حاكم در تدوین استانداردهای حسابداری ایجاد الزاماتی در جهت ارائه شفاف نتایج عملكرد واحدهای اقتصادی در قالب اطلاعات مالی است .

حسابداری مستقل صورتهای مالی ،ارزیابی‌رعایت‌استانداردهای حسابداری

در صورتهای مزبور بوده و اظهار نظر « مقبول » نماد رعایت این استانداردها و در نهایت معیار اعتبار صورتهای مورد اشاره در زمینه اطلاعات مالی می باشد .

بررسی روند اظهار نظر « مقبول » ارائه شده توسط حسابرسان نسبت به صورتهای مالی حدود 2000 شركت مورد رسیدگی ، طی شش سال گذشته حكایت از این دارد كه هر چند طی سالیان اخیر بهبود نسبی در نحوه تهیه صورتهای مالی توسط شركتها صورت گرفته لكن هنوز تعداد زیادی از شركتهای مورد بررسی به دلایل زیر موفق به دریافت اظهار نظر « مقبول » نسبت به صورتهای مالی خود نمی گردند:

ـ عدم درك صحیح از نقش و جایگاه امور مالی در شركت ها و در نتیجه عدم توجه كامل به دانش و تجربه حرفه ای در تعیین اعضای مالی هیأت مدیره و یا مدیران مالی شركتها.

ـ عدم برخورد و یا پیگیری مناسب مجامع عمومی در خصوص موارد اعلام شده در گزارش حسابرسان مستقل .

ـ وجود سیستم های نا مناسب حسابداری و فقدان سیستم مناسب كنترل‌های داخلی در شركتها .

انجام دادن یك عمل و حتی خودداری از یك عمل مستلزم تصمیم گیری و لازمه تصمیم گیری ، آگاهی است . برای آگاهی باید اطلاعات موجود در باره موضوع تصمیم را گرد آوری و اطلاعات مؤثر در تصمیم گیری را انتخاب نمود ، و بر اساس این اطلاعات ، تصمیمات مختلفی را كه می توان نسبت به یك موضوع گرفت تعیین و آثار و نتایج هر یك را ارزیابی كرد . در اینصورت تصمیمی كه در نهایت گرفته می شود آگاهانه و معقول خواهد بود .


تاریخچه :

بهره برداری بهینه از انرژی ، علی الخصوص انرژی الكتریكی با پیشرفت تمدن همراه بوده و از شاخص های توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی نیز در جوامع بشری مصرف انرژی می باشد . نیروی برق به عنوان یكی از انرژی های ثانویه نقش مهمی در زندگی ایفا می نماید زیرا كه انرژی الكتریكی در زمان نیاز به راحتی قابل انتقال بوده و به آسانی به صورتهای دیگر انرژی قابل تبدیل می باشد و همچنین باعث آلودگی محیط زیست نشده و به صورت مستمر سهم بیشتری از مصرف نهایی انرژی را به خود اختصاص می دهد . با توجه به نقش ارزنده و سهم صنعت برق و برنامه ریزی و تصمیم گیری نهایی در جهت توسعه و بهبود این صنعت نقش اطلاع رسانی و اهمیت آمار هر چه بیشتر آشكار می گردد.

اكنون بیش از نود سال از تأسیس كارخانه برق شهری در ایران می گذرد و حدودأ سی سال نخست این مدت مؤسسات تولید و توزیع برق كلأ در دست بخش خصوصی بوده نه تنها صاحبان و مدیران آنها درگذشته اند بلكه متأسفانه دفاتر و اسناد مرتب و مدونی در دست نیست در بیشتر موارد حتی یك نكته روشن كننده مطلب هم دشوار بدست می آید .

در اولین سالهای بعد از سال 1320 هجری شمسی نظر به اشغال ایران توسط قوای خارجی و اثرات ناشی از آن ، توسعه برق به كندی صورت گرفت . در این سالها كه همزمان با ادامه جنگ جهانی دوم و ویران شدن بسیاری از كارخانه های سازنده لوازم و تجهیزات مختلف از جمله مولد برق در سراسر جهان بود ، صنعت برق در ایران نیز نمی تو انست از این بحران جهانی به دور باشد و در نتیجه پیشرفت قابل توجهی در این زمینه صورت نگرفت . با این وجود برای تأمین برق كشور اقدام به خرید و نصب چهار دستگاه مولد 2000  كیلو واتی ( در مجموع به قدرت 8000 كیلو وات ) در محل شركت برق منطقه ای فعلی تهران ( میدان شهدا ) شد كه در مهر ماه سال 1327  بهره برداری از آن آغاز شد .احداث این نیرو گاه و حتی استفاده از نیروی مولد های برق كارخانه های دولتی از جمله سلطنت آباد ، سیمان ری ، سیلو ، دخانیات و راه آهن نیز تكافوی پاسخگویی به نیازهای برق تهران را نمی كرد . چنانكه در زمستان سال 1328 كمبود نیروی برق در تهران بطور كامل محسوس شد و به همین خاطر مسئولان پس از مطالعه و بررسیهای لازم در سالهای 1332 و 1333 اقدام به خرید سه دستگاه مولد دیزلی 1300 كیلو واتی و در مجموع به قدرت 3900  كیلو وات از كارخانه نردبرگ آمریكا به مبلغ 500000  دلار نمودند . این مولد ها در فاصله سالهای 1334 و 1335 مورد بهره بردار ی قرار گرفتند .

در طی این مدت در برخی از شهرها و روستاهای بزرگ ، شهرداریها و یا بخش خصوصی بطور مستقل  اقدام به نصب مولد و احداث شبكه توزیع برق نمودند . در این سالها به منظور رفع مشكلات ناشی از جنگ جهانی دوم و جبران عقب افتادگی های امور كشور از جمله صنعت برق ، اقدامات گسترده ای به عمل آمد و نظام اقتصادی كشور با پیاده شدن برنامه های عمرانی ، بصورت برنامه ریزی شده و منظم آغاز گردید.

تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

از آنجا كه حسابرس عملیاتی ممكن است حسابرس مالی نیز باشد لذا بهترین نقطه شروع د رتشخیص حوزه های عملیاتی بحرانی ، تجزیه و تحلیل صورتهای مالی سازمان است . استفاده از ابزار تحلیلی خاص می تواند در تجزیه و تحلیل صورتهای مالی ، تشخیص چگونگی انجام فعالیتها توسط سازمان و تعیین حوزه های بحرانی كه نیاز به توجه و بهسازی دارد ، به نحو ی مؤثر باشد این ابزار عبارتند از :

مقایسه اطلاعا ت ، درصد روندها ، صورتهای مالی همگن و نسبتهای مالی .

مقایسه اطلاعات صورتهای مالی یك روش تحلیلی اولیه در تجزیه و تحلیل است . یكی دیگر ازابزارهای تحلیل صورتهای مالی درصد روندها می باشد كه برای ارائه ارقام سالهای مختلف نسبت به سال پایه مورد استفاده قرار می‌گیرد .

در یك صورت مالی همگن ، سر فصل های اصلی نه تنها بر مبنای ریالی بلكه بر اساس درصد نیز نشان داده می شود . نسبت های مالی كه یك رابطه ریاضی را بین دو حالت كمی نشان می دهد ، ابزار اصلی تحلیل نسبت های مالی محسوب می شود . از این نسبت ها برای شناسایی نقاط مشكل آفرین عملیاتی نیز می توان استفاده كرد ، این نسبت ها عبارتند از نسبت های تداوم فعالیت و نسبت ها ی عملكرد یا گردش .

علاوه بر ابزار فوق رسم نمودارها و نمایش ترسیمی اطلاعات مالی ابزار مناسبی جهت تجزیه و تحلیل و درك اطلاعات است .

 

بررسی روند نسبتهای مالی صنعت برق :

تجزیه و تحلیل نسبت های مالی به عنوان یك ابزار متداول جهت شناخت نقاط قوت و ضعف یك شركت مورد استفاده قرار می گیرد . لازم به ذكر است كه با این نسبت ها فقط می توان به عوارض و علائم موجود پی برد . اگر یكی از نسبت ها بیش از اندازه زیاد یا كم باشد می توان به وجود حادثه مهمی در آن شركت پی برد . ولی نمی توان اطلاعات كافی بدست آورد .

در تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به وسیله نسبت های مالی دو روش عمده وجود دارد:    

       1 ـ تجزیه و تحلیل مقایسه ای : در این روش وضعیت مالی شركت در یك زمان مشخص ارزیابی و عملكرد آن با عملكرد شركت رقیب و یا با نسبت‌های متعلق به صنعتی كه شركت در یك زمان مشخص ارزیابی در آن فعالیت می كند مقایسه می شود.

     2 ـ تجزیه و تحلیل روند : هدف از این بررسی ، قضاوت در مورد عملكرد شركت در یك دوره زمانی  و چند سالی  است . در این تجزیه و تحلیل  به سه عامل توجه می شود :

ـ روند اصلی داده ها

ـ تغییر جهت روند

ـ انحراف مهمی كه برخی از داده ها نسبت به بقیه پیدا می كنند .

 

نقاط ضعف و قوت نسبت های مالی :

كاربرد مناسب نسبت ها و تجزیه و تحلیل  درست آنها به شناخت نقاط قوت و ضعف این روش بستگی دارد . در این قسمت نقاط قوت و ضعف شناخته شده این گونه تجزیه و تحلیل به اختصار مطرح می شود :

 

نقاط قوت :

1 ـ محاسبه نسبتهای مالی نسبتا ساده است .

2 ـ با استفاده از نسبت های معیاری برای مقایسه بین فعالیتها در یك مقطع زمانی بدست می آید و نیز می توان نسبت های محاسبه شده را با « متوسط صنعت » مقایسه كرد .

3 ـ برا ی تعیین روند سنواتی شركت و تغییراتی كه احیانا در این روند رخ داده است ونیز تعیین اعداد غیر عادی می توان از این روش استفاده كرد .

4 ـ در امر شناخت زمینه های مسئله ساز یك شركت محاسبه این نسبت ها سودمند است .

5 ـ اگر روش مبتنی بر تجزیه و تحلیل نسبت ها با روش دیگر ادغام شود این نسبت ها می توانند در فرایند ارزیابی و قضاوت ، نسبت به عملكرد مالی شركت نقش مهمی ایفا نمایند .

 

نقاط ضعف :

       1 ـ اگر فقط به یكی از این نسبت ها توجه شود ، فایده چندانی نخواهد داشت .

       2 ـ نسبت ها به ندرت راه حل مسائل هستند زیرا از این نسبتها نمی توان به علل اصلی مشكلات شركت پی برد .

       3 ـ شخص تحلیل گر در تفسیر داده ها به سادگی دچار اشتباه می شود احتمال دارد به راحتی آنها را غلط تفسیر كند ، برای مثال كاهش مقدار یك نسبت ، الزاما به معنای وقوع رخدادی نامطلوب یا مطلوب نیست .

       4 ـ تقریبا هیچ استاندارد قابل قبولی وجود ندارد كه بتوان آن را مبنا ی مقایسه با نسبت یا مجموعه ای از نسبت ها قرار داد . به هر حال نباید مبنای قضاوت را منحصرا نسبتهایی بدانیم كه به اصطلاح « نسبت های صنعت » نامیده می شوند .

 

روند نسبت های نقدینگی :

نسبت جاری د رصنعت برق رو به تعادل است ولی با توجه به روند نزولی آن باید مراقب بود كه كاهش آن فزاینده نباشد .

متوسط نسبت سریع در صنعت برق رو به كاهش است . این نسبت نشان می دهد كه به طور متوسط دارایی های آنی می تواند بدهی های جاری را پوشش دهد . چنانچه این نسبت كمتر ا زیك باشد بستانكاران تامین خود را از دست خواهند داد . لذا در خصوص این نسبت نیز مدیران می بایست دقت بیشتری داشته باشند .

فرایند نسبت های اهرمی :

رشد متوسط نسبت بدهی نشانگر آن است كه بطور متوسط نسبت بدهی ها به دارایی ها در صنعت برق رو به افزایش است .

بالا رفتن این نسبت نشان می دهد كه شركتها برای تامین منابع مورد نیاز نا گزیر از استفاده از تسهیلات بیشتری شده اند.

به هر حال افزایش این نسبت در آخرین سالها ملایم تر شده است .

با توجه به اینكه نسبت های سود آوری نشان دهنده زیان شركتهای برق منطقه ای هستند تامین نیازهای مالی از طریق استقراض موجب افزایش جمع هزینه ها و در نتیجه زیان دهی بیشتر می شود  اصولا هنر مدیران برای تامین منابع مالی با كمترین هزینه و بالاترین سودآوری می باشد.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا