امروز: دوشنبه 3 مهر 1402
گزارش کارآموزی نحوه اجرای ساختمان در 34 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی کارآموزی
بازدید ها 665
فرمت فایل doc
حجم فایل 23 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 34
18,000 تومان
گزارش کارآموزی نحوه اجرای ساختمان

گزارش کارآموزی نحوه اجرای ساختمان در 34 صفحه ورد قابل ویرایش
گزارش كارآموزی كه از نظرتان می گذرد حاصل تلاش ماههای اخیر بنده در انواع ساختمانهایی بوده كه از نزدیك با نحوه اجراء آنها آشنا شدم.

امید است بازتابش تلاش و كوشش تمام دستهایی باشد كه برای اعتلا و پیشرفت ایران عزیز در زمینه عمران و آبادی شب و روز نمی شناسند و از طرفی به نوبه خود آرزو دارم بتوانم با تمام دل و جان به خاك و ملت ایران زمین خدمت كنم و برای آن تلاش خواهم كرد.

همانطوریكه تارخ دانان و تاریخ نویسان غربی خود اذعان نموده اند اولیت سازندگان سرپناه و به عبارتی ساختمان در گیتی ایرانیان بوده اند و به همین علت شرایط جغرافیایی منطقه نمی توانستند در غارها زندگی كنند و به همین خاطر دیوارهایی را به ارتفاع قدشان و یت كمی بلندتر می ساختنند و بعد تنه درختان را صاف كرده و روی دیوارها می انداختند كه ما امروزه به آن نان تیر داده این و روی تیرها را با پوشال گیاهان منطقه می پوشاندند و در واقع ایزولاسیون می كردند و این سازه كه ما در اصطلاح امروزی ساختمان بنایی به آنم داده ایم مربوط به حداقل شش الی هفت سال پیش است كه دریاچه مركزی ایران واقع در دشت كویر  و دشت لوت در اثر گسل به وجود آمده و آتشفشان دماوند خشك نشده بود و شهر سیلك (كاشان) به عنوان پایتخت ایران به حساب می آمد كه ملكه مادر (ماما) بعنوان پادشاه ایران كه نزد ایرانیان (ایران بانو) خوانده می شد در آن زندگی می كرد كه با هوش ترین زن ایرانی بود و با قایقی كه گوزنها آن را می كشیدند سراسر دریاچه كمركزی را می گشت و به شهرهای ایران در شمال و جنوب و شرق و غرب سركشی می كرد و همین هوش آنان بود كه موجب پیشرفت در ساخت خانه و بعدها در دوران هخامنشی در شهرسازی گردید.

در دوران هخامنشیان ایرانیان پی ستونها را از پائین به هم وصل می كردند و در واقع فونداسیون نواری اجرات می كردند و ستونها در بالای ساختمان به هم متصل می كردند یا شاه تیرها را اجرا می كردند و بدین ترتیب یك ساختمان اسكلت سنگی‌، چوبی می ساختند تا در مقابل زلزله مقاوم باشد و به همین خاطر است كه اندیشمندان تاریخ دنیا ایرانیان را اولین مهندسان ساختمان و راهسازی می دانند.

متأسفانه امروزه شاهددهستیم كه بیشتر ساختمانها در مناطق فقیرنشین با همان اصول اولیه ساخته می شود كه در تاریخ ثبت شده است بخاطر اینكه در عمران نقش اساسی را اقتصاد تعیین می كند كه این عامل موجب سرپیچی مسئولین از قوانین و ضوابط ساختمانی می شود كه بتایستی موجب توجه جدی قرار گیرد زیرا اكثر ساختمانهایی كه ساخته می شوند دوام لازم را ندارند و بیشتر اصول مهندسی در آنها اجرا نگردیده است. عامل دیگر بی اطلاعی مهندسانی است كه همه چیز را در دانشگاه به طور تئوریك آموخته اند و تا خود را به كار عملی وفق بدهند مدت زیادی طول می كشد كه در این مدت صدمات شدیدی را بر پیكر ساختمان سازی و شهرسازی وارد می كنند.

 

 


فهرست

عنوان
    

صفحه

فصل اول: آشنایی كای با مكان كارآموزی
    

 

فصل دوم: ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته عملی كارآموز
    

 

فصل سوم: آزمون آمخته ها و نتایج و پیشنهادات
    

 

-مقایسه اجرایی ساختمان ها بنایی، فلزی، بتنی
    

 

1-ساختمان بنایی
    

 

1-1-پی كنی
    

 

1-2: نحوه اجرای آرماتوربندی فونداسیون
    

 

1-3: انواع قالب بندی كلاف تحتانی
    

 

1-4: بتن ریزی فنداسیون
    

 

1-5: كلاف قائم و افقی
    

 

1-6: ستون گذاری
    

 

1-7: تیرریزی
    

 

1-8: بادبند افقی
    

 

1-9: اجرای پله فلزی
    

 

1-10:
    

 

2-ساختمانهای اسكلت فولادی
    

 

2-1: پی كنی و پی ریزی
    

 

2-1: فونداسیون فنودیاتك
    

 

2-3: نصب بیس پلیتها
    

 

2-4: فونداسیون نواری
    

 

2-5: فونداسیون منفرد
    

 

2-6: فونداسیون گسترده
    

 

2-7: پی گسترده از دال یكپارچه
    

 

2-8: پس گسترده محفظه ای
    

 

2-98: نصب ستونها
    

 

2-10: انواع بادبند
    

 

2-11: اجرای پله
    

 

2-12-: اجرای سقف ساختمان اسكلت فلزی
    

 

-طاق ضربی
    

 

-تیرچه بلوك
    

 

-سقف دال بتنی پیش ساخته
    

 

-سقف دال بتنی در جا
    

 

3-ساختمان اسكلت بتن آرمه:
    

 

3-1: پی و اجرای آن
    

 

3-2: اجرای ستونهای بتنی
    

 

3-3: اجرای تیر و سقف
    

 

3-4: اجرای سقف تیرچه بلوك
    

 

3-5: انواع شمعها
    

 

 


 

-كارهای انجام شده در محیط كارگاه

در روزهای نخستین حضور در كارگاه با محیط كارگاه و مقررات آن تا حدی آشنا شدم، سپس نقشه های اجرائی را دیدم و با درست خواندن آنها آشنا شدم.

نقشه های اجرایی یكی از مهمترین كارهای لخش كارگاه می باشد، زیرا همه چیز از قبیل متره، قالب بندی و غیره، همه از روی نقشه های اجرائی كنترل می شوند. در روزهای بعد متره كردن ستونها و تیرها و دیوارهای برشی را تا حدی یاد گرفتم و همچنین برآورد كردن میزان میاگردها و قالبها و بتن را انجام دادن.

چون تیپ های مختلف ستون و تیر در هر طبقه وجود دارد و در هر طبقه ابعاد ستون ها نغییر می كند، بنابراین متره كردن را باید با دقت انجام داد و برای هركدام جداگانه نوع، ابعاد و تعداد میلگردها را درآورد و كوچكترین اشتباه می تواند تمام محاسبات را برهم زند.

همچنین با كزارش نویسی و نوشتن صورت وضعیت كارها و فعالیتهای انجام شده در محیط كارگاه رابط شركت با محیط كارگاه بودم و از نزدیك نحوه اجراء و ساخت اسكلت فلزی را شاهد بوده و با جزئیات آن آشنا شدوم.

و با توجه به گستردگی دامنه رشته عمران در كارهای اجرایی و جهت اجراء سازه ها این رشته را رشته هایی نظیر برق، مكانیك، صنایع، ماشین آلات و غیره در ارتباط تنگاتنگی قرار دارد كه در محیط كارگاه با افرادی با تخصصهای گوناگون روبرو شدم و مابقی موارد كه در ادامه گزارش آورده شده اند.

نصب بیی پلیتها

پایه ستونهای فولادی به دقت طوری ماشین كاری می شوند كه به طور واقعی برروی صفحات زیرستون بنشینند. این صفحات خود با جوشكاری به ستون متصل می شوند. هدف از این صفحات زیرستون ایجاد سطح اتكاری كافی در پای ستون جهت قرارگرفتن در پی بتن است تا علاوه بر جلوگیری از خرد شدن بتن امكان پیچ كردن ستون به پی بتنی نیز فراهم گردد. دو نوع صفحه مورد استفاده یكی صفحه نسبتاً نازكی است به ضخامت 12 میلی متر و دیگری شمشی تخت و ضخیم.

با (0.000 ±) نمایش می دهد علامت های را می زنند كه ارتفاع (0.0 ±) یا از زمین كناری بلندتر است كه در آن صورت ارتفاع مربوط به زمین با علامت منفی نوشته شده و یا پایین تر از زمین كناری است، كه در آن صورت با علامت مثبت نوشته می شود.

پس از آن كه علامت گذاری تمام شد بر طبق آكسی كه در نقشه آورده شده ریسمانی در یك آكس طولی و یك آكس عرضی می بندند به طوری كه در محل قرارگیری بیس پلیتها دو ریسمان كاملاً بر هم عمود باشند كه محل برخورد دو ریسمان وسط بیس پلیت خواهد بود و ریسمانها در اینجا نقش تراز را هم بازی می كنند چون دو طرف ریسمان به یك تراز بسته شده است تمام شدن كار بیس پلیتها، یك آكس، كاملاً به موازات هم و در تراز یكدیگر قرار می گیرند زیرا اگر بیس پلیتها در یك تراز نباشند به همان ترتیب سقف ساختمان نیز تراز نخواهد بود و این یك ایراد بزرگ برای ساختمان به شمار می رود.

بعد از عملیات بتن ریزی بیس پلیتها مجدداً باز و دوباره ملات نرمه (بتن گروت) زیر آن می ریزند و توسط پیچها تراز می كنند یعنی عملیات هواگیری انجام می دهند چون احتمال دارد هنگام بتن ریزی بتن كاملاً زیر پلیت را پر نكرده باشد.

فونداسیون نواری

پی نواری از یك نوار پیوسته طولی بتنی تشكیل می گردد كه برای گستردن بار یكنواخت دیوارهای آجری، بنایی یا بتنی بر سطح كافی از خاك زیرین طراحی می شود. گستره نوار به بارهای پی و ظرفیت باربری و مقاومت برشی خاك زیرین بستگی دارد. ضخامت پی به مقاومت مصالح پی وابسته است. پی های نتواری پهن معمولاً از بتن مسلح ساخته می شوند.

فونداسیون دوطرفه و نواری یك طرفه است كه بر حسب موقعیت جغرافیایی منطقه و زلزله خیز بودن منطقه و بارهای وارده در روی فونداسیون از نوع یك طرفه یا دو طرفه استفاده می شود كه نوع دوطرفه یا مشبك نسبت به نوع یك طرفه قوی تر است.

در برخی موارد بر اساس بارهای وارده و اینكه منطقه زلزله خیز و یا خاك مقاومت كافی ندارد عرض پی های نواری دوطرفه یا مشبك به قدری بزرگ می شود كه مجبور هستی كل كف ساختمان آرماتوربندی و بتون ریزی كنیم كه به آتن پی رادیه یا گسترده گفته می شود.

فونداسیون منفرد

در اینجا چیزی به نام شناژ نداریم و عرض و ارتقاع مقطع چه زیر بتن و چه در قسمتهای دیگر یكسان است ولی در نوع یك طرفه، همانطور كه از اسمش پیداست در یك جهت پی منفرد ولی در جهت دیگر نواری است.

فونداسیون رادیه (گسترده)

پی گسترده در دو جهت حالت پیوسته دارد و معمولاً سطحی معادل یا بزرگتر از مساحت ساختمان یا سازه را در بر می گیرد. از پی های گسترده در این موارد استفاده می شود: برای سازه های سبك بار روی خاكهای دارای ظرفیت باربری ضعیف، در مواردی كه تنوع موجود در شرایط خاك گسترش قابل توجه بار را ضروری می سازد، برای بارهای سنگین تر به جای پی های جداگانه، در موارد بزرگ بودن نشستهای ناهمسان و در مواردی كه احتمال نشست معدنی وجود دارد. سه نوع پی گسترده بتن مسلح عبارتند از:

-پی گسترده از دال یكپارچه

-پی گسترده از دال و تیر

-پی گسترده محفظه ای (صندوقه ای)

پی گسترده از دال یكپارچه

این پی گسترده در واقع یك دال بتن مسلح یكپارچه با ضخامت معمولا یكنواخت است كه برروی خاكهایی با ظرفیت باری ضعیف یا متنوع ریخته می شود، تا بار دیوارها و ستونهای سازه سبك بر كل سطح ساختمان گسترده شود. دال یكپارچه پی گسترده تكیه گاه ستونهای بتن مسلح را فراهم می سازد. ستونها دارای پایه های مایچه ای هستند تا با گسترش بار نقطه ای در مقابل برش سوراخ شدگی مقاومت كنند. دال یكپارچه پی گسترده به همراه تیرهای كناری روزده در زیر سطح زمین ریخته می شود. كف تحتانی شكل یك كف آزاد چوبی را خواهد داشت.

پی گسترده متشكل از دال و تیر

برای تحمل بارهای سنگین تر دیوارها یا ستونها استفاده می شود، ضخامت دال یكپارچه به عنوان پی باید مقدار قابل توجهی باشد. برای حداكثر استفاده اقتصادی از بتن مسلح در پی گسترده متشكل از دال و تیر استفاده می شود. این پی از تیرهای روزده یا زیرخوابی تشكیل می گردد كه با گرفتن بار دیوار یا ستونها، آنها را برروی دال یكپارچه روی خاك طبیعی زیرین می گسترانند. در خاكهای متراكمی كه امكان حفاری ترانشه ها بدون استفاده از شمع بندی وجود دارد، استفاده از تیرهای روزده ضرورت پیدا می كند.

پی گسترده محفظه ای (صندوقه ای)

در مواردی كه نشستهای ناهمسان مقدار قابل توجهی است و پی ها باید بارهای سنگینی را تحمل كنند، صلبیت زیاد پی گسترده بتن مسلح یكپارچه محفظه ای سودمند است. این نوع پی گستنرده از دالهای فوقانی و تحتانی تشكیل می شود كه توسط تیغه های عرضی عمودی در هر دو جهت از هم جدا و تقویت شده اند. پی گسترده محفظه ای می تواند از عمق كامنل طبقه زیرزمین برخوردار باشد و از محفظه های پی برای ماشین آلات مكانیكی و انبار استفاده شود. از پی گسترده محفظه ای به هنگام ساخت زیرزمینهای عمیق نیز استفاده می شود تا با بهره گیری از فشار سربار كه در گودهای عمیق روی می دهد، از میزان نشست كاسته شود.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا