امروز: شنبه 1 مهر 1402
گزارش کارآموزی معاونت فنی و عمرانی منطقه 9 در 52 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی کارآموزی
بازدید ها 657
فرمت فایل doc
حجم فایل 36 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 52
18,000 تومان
گزارش کارآموزی معاونت فنی و عمرانی منطقه 9

گزارش کارآموزی معاونت فنی و عمرانی منطقه 9 در 52 صفحه ورد قابل ویرایش

 

معرفی مکان کارآموزی:

معاونت فنی عمرانی منطقه 9 (زیر نظر شهرداری منطقه 9)

سرپرست کارآموزی: آقای مهندس تیراندازیان

آدرس: سه راه گوهردشت – میدان مادر – به سمت میدان هفت تیر – جنب شهرداری – منطقه 9 – سمت چپ – ساختمان آجر قرمز

کارهای انجام شده معاونت عمرانی از سال 84-82

کارهای در دست اجرای معاونت عمرانی:

لیست تحقیق های عمرانی از سال 82 تا 84

1- احداث زیرگذر سه راه رجایی شهر

2- احداث زیرگذر میدان آزادگان

3- احداث ساختمان اداری شهرداری منطقه 10

4- احداث کتابخانه شریعتی

5- احداث درمانگاه شهرداری

6- احداث ساختمان اداری منطقه 3

7- احداث سمینار مجتمع تجاری منطقه 3

8- احداث فرهنگسرای منطقه 3

9- ایستگاه آتش نشانی سرحدآباد (منطقه 2)

10- ایستگاه آتش نشانی منطقه 3

11- ایستگاه آتش نشانی منطقه 5

12- ایستگاه آتش نشانی منطقه 6

13- ایستگاه آتش نشانی منطقه 7

14- ایستگاه آتش نشانی فاز 4 مهرشهر (منطقه 4)

15- ایستگاه ستاد مرکزی فرماندهی آتش نشانی

16- احداث باغ خانواده

17- احداث مجتمع فرهنگی ورزشی بهشت بانوان

18- احداث سالن ورزشی سیدالشهدا (منطقه 1)

19- احداث تحقیق آسمان نما

20- احداث مجتمع رفاهی کارکنان شهرداری کرج (شتارود)

21- احداث کتابخانه هوشیار (منطقه 5)

22- احداث پارک پامچال منطقه 7

23- احداث پارک رزکان

24- احداث پل ترک آباد

25- احداث ساختمان مرکزی شهرداری کرج

26- احداث ترمینال شمال

27- اجرای اصلاح هندسی میدان مادر

28- اجرای اصلاح هندسی میدان دانشگاه

29- اجرای اصلاح هندسی میدان هفت تیر

30- احداث سالن ورزشی برزنت (منطقه 5)

مرخصی های اداری شهرداری – معاونت عمرانی:

سالی یک ماه مرخصی و هفته 2 ساعت مرخصی ساعتی

انواع بازنشستگی: بازنشستگی کشور، بازنشستگی تامین اجتماعی

بازنشستگی مردان: با 60 سال سن و 30 سال خدمت

بازنشستگی زنان: در مشاغل خاص معمولا بین 20 و 25 سال

چند سال خدمت: 30 سال خدمت

بازنشستگی زودتر از موعد سن بازنشستگی: بیماری – فوت – از کارافتادگی کلی

استخدام:

انواع استخدام: استخدام موقت – حق الزحمه ای – کارمندی: رسمی کشوری – ثابت شهرداری – کارگری

رسمی – کارگر دائم – کارگر موقت

میزان حقوق: 1350000 حداقل حقوق

اخراجی: کارگری بر اساس رأی کمیته انضباط کار

کارمند بر اساس آراء هیأتهای تخلفات اداری یا مراجع قضائی

زیر پوشش کدام بیمه: بیمه تأمین اجتماعی – بیمه خدمات درمانی

تقسیم وظایف معاونت عمرانی افراد و اتاقها:

وظایف در هر سازمان یا موسسه بر اساس ساختار تشکیلاتی تعریف شده. یعنی هر شخص که عهده دار سمت یا مسئولیتی می گردد بر اساس قانون امور استخدامی از شرح وظایفی مخصوص برخوردار است که طبیعتاً بایستی در چهارچوب ضوابط و مقررات انجام وظیفه نماید.

مأموریت مهندسان:

در قالب وظایف محوله با صلاحیت مدیر مربوطه انجام می شود.


مقدمه

پناه دادن به انسانها عمومی ترین ویژگی خانه در سراسر جهان است. اما عوامل مثل آب و هوا مصالح موجود در محیط و اثرات فرهنگی موجب شده تا هر ملتی خانه هایی خاص خود را داشته باشند.

بشر نخستین، در جستجوی سر پناه به غارها پناه می برد تا زمان حال که به یاری تکنولوژی پیشرفته پوشش دهانه های بزرگ امکان پذیر شده همچنان به قوت خود باقی است.

در این روند استفاده از طاقهای قوسی و سازه های گنبدی بخاطر اجبار در استفاده از مصالح فشاری موجود و تحت فشار قرار گرفته مصالح این نوع سازه ها برای سالیان دراز رایج ترین روش سقف زنی بود.

با شناخت فولاد و کاربرد آن در صنعت ساختمان سازی تحول عظیمی در اجرای سازه ها بوجود آمد. استفاده از هماهنگی بتن بعنوان عنصر فشار و فولاد بعنوان عنصر کششی انواع سقفها بتن و مرکب بوجود آمد.

یکی از اولین کاربردهای فولاد ساختمانی در کشور ما استفاده از آن برای اجرای نوعی سقف مسطح موسوم به طاق ضربی است.


تیرچه

مهمترین ویژگیهای سقف تیرچه و بلوک در مقایسه با سقف تیرآهن – طاق ضربی و دال بتنی یکپارچه

الف) به علت مصرف بلوکها توخالی و حذف بتن منطقه کششی در مصرف بتن صرفه جویی بسیار زیاد می شود.

ب) به علت کم بودن وزن فضای متوسط سقف و زیاد بودن ضخامت سقف در مقایسه با دال بتن مسلح، از مصرف فولاد کاسته می شود.

ج) به علت تولید تیرچه و بلوک در کارخانه نیروی انسانی کمتری مورد نیاز است.

د) وزن تیرچه ها کم است، به طوری که به وسیله کارگر قابل نصب می باشند و در ساختمانهای با طبقات کم نیاز به جرثقیل نیست.

هـ) به علت پیش ساخته بودن تیرچه و بلوک نصب سقف بسیار سریع و آسان است و به کارگران خیلی ماهری که به طور معمول برای اجرای سقفهای بتن آرمه جهت قالب بندی و آرماتوربندی استخدام می شوند، نیاز نیست.

و) قالب بندی زیر سقف به شمعبندی و نصب چهار تراش در فاصله های معین جهت تأمین تکیه گاه موقت تیرچه ها محدود می شود.

ز) از نظر اجرایی، سرعت عمل بیشتری دارد و به کارهای پر هزینه و وقت گیر کارگاهی نیازی نیست.

ح) به طور یکپارچه بتن ریزی می شود و بتن کمتری نسبت به سقفهای بتن آرمه معمولی مورد نیاز است برای مثال، برای سقف معمولی با ضخامت 14 سانتیمتر 140 لیتر بتن در هر متر مربع مورد نیاز است. در سقفهای اجرا شده با تیرچه و بلوک این مقدار به حدود متوسط 60 لیتر کاهش می یابد.

ط) مقاومت سقف اجرا شده با تیرچه و بلوک در برابر نیروهای افقی (زلزله) بسیار خوب است.

ی) به علت توخالی بودن بلوکها سقف عایق حرارت است.

ک) به علت پیش ساخته بودن تیرچه و کنترل دقیق پوشش میلگرد کشش در کارخانه مقاومت سقف حاصل در برابر آتش سوزی خوب است.

ل) به علت مسطح بودن زیر سقف (در مقایسه با طاق ضربی) ضخامت نازک کاری به حداقل می رسد، و در نتیجه بار مرده سقف کاهش می یابد و در مصرف گچ صرفه جویی می شود.

م) به علت سطح یکنواخت بالای سقف برای فرش موزائیک به ملات کمتری نیاز است.

ن) با توجه به مصرف کم فولاد، از نظر اقتصادی بسیار مناسب است.

اجرای سقف تیرچه و بلوک

به طور کلی به محض اینکه تیرچه و بلوکهای انتهایی بین دو تکیه گاه اصلی قرار گرفتند شمبعندی و قالب بندی به وسیله چهار تراشهای عمود بر جهت تیرچه که در مورد تیرچه های پیش ساخته خرپایی فاصله آنها از همدیگر 1 تا 20./1 متر است انجام می شود. تکیه گاه موقت در کنار دیوار اجرا گردد. موقع شمعبندی خیز مناسب برابر  دهانه به طرف بالا در نظر گرفته می شود تا پس از بارگذاری خیز منفی اولیه حذف شده و سقف مسطح گردد.

چهارتراشها و شمعها باید طوری نصب شوند که بتوانند در مقابل نیروهای وارده مقاومت نمایند آنها را باید طبق اصول و قواعد مربوط به آن به یکدیگر متصل کرد.

در اجرای تکیه گاههای موقت و جمع آوری آنها نکته های زیر باید رعایت گردند:

الف) در صورتی که شمعها روی زمین تکیه داشته باشند باید مطمئن بود که زمین زیر شمع به علت دستی بودن خاک یا جذب رطوبت بعدی نشست نکند به طور کلی در صورت سست بودن زمین باید با افزایش سطح تکیه گاه شمعها و جلوگیری از نمناک شدن زمین از نشست جلوگیری کرد.

ب) چنانچه تکیه گاه شمعها سقف طبقه زیرزمین باشد، باید وزن شمعبندی و سقف مورد احداث به منزله سر بار سقف زیرین در نظر گرفته شده و با توجه به عمر بتن سقف زیرین تقویت لازم برای آن پیش بینی گردد. در غیر این صورت سقف زیرین تحمل سربار وارده را ننموده و این امر باعث آسیب دیدن آن خواهد شد.

ج) در جمع آوری تکیه گاههای موقت نیز باید از حصول مقاومت کافی سقف مورد نظر جهت تحمل وزن خود و سربارهای وارده از جمله شمعهای مربوط به سقف بالاتر، اطمینان حاصل کرد.

برای جلوگیری از پیچش تیرهای T و برای توزیع یکنواخت بار روی سقف تیرچه و بلوک و همچنین در محلهایی که بار منفرد موجود باشد کلاف میانی بتن که جهت آن عمود بر جهت تیرچه هاست در سقف تعبیه می شود حداقل عرض کلاف میانی برابر عرض بتن پاشنه تیرچه و ارتفاع آن برابر ارتفاع سقف خواهد بود.

در صورتی که بار زنده سقف کمتر از 350 کیلوگرم بر متر مربع و طول دهانه بیشتر از 4 متر باشد یک کلاف میانی در سقف تعبیه می شود. حداقل سطح مقطع آهنهای طولی آن باید برابر نصف مقادیر میلگرد کششی تیرچه ها باشد. برای دهانه کمتر از 4 متر و بار زنده سقف کمتر از 350 کیلوگرم بر متر مربع به کلاف میانی نیازی نیست.

در مورد بار زنده بیشتر از 350 کیلوگرم بر متر مربع و دهانه 4 تا 7 متر دو کلاف میانی و برای دهانه بیشتر از 7 متر سه کلاف میانی اجرا می شوند. حداقل سطح مقطع میلگردهای طولی آن برابر سطح مقطع میلگردهای کششی تیرچه خواهد بود.

میلگردهای کلاف میانی در بالا و پایین تعبیه می شوند و حداقل قطر میلگرد در مورد میلگرد آجدار 6 میلیمتر و در مورد میلگرد ساده 8 میلیمتر است. در صورتی که بار منفرد سبک روی سقف موجود باشد باید توسط کلافهای میانی مناسب بار منفرد وارده را روی تیرهای T شکل پخش نمود.

در صورتی که عرض سوراخ از فاصله بین دو تیرچه مجاور کوچکتر باشد، کافی است که پیش از بتن ریزی دال بالایی در محل سوراخ جعبه ای چوبی قرار داده و دور آن بتن ریخته شود و پس از گرفتن قالب را خارج نمایند. چنانچه عرض سوراخ از فاصله بین دو تیرچه بیشتر باشد. تیرچه های مجاور آن را به صورت مضاعف اجرا کرده و لبه های بازشو را به وسیله تیرچه های کوتاهتر و میلگرد تقویتی می پوشانند سرانجام در صورتی که مقطع مرکب تیرچه های مضاعف برای تحمل بارگذاری مربوط ضعیف باشد به وسیله تیرهای کمکی که به تیرهای اصلی تکیه داشته باشند.

جزئیات اجرای تیغه روی سقف تیرچه و بلوک: در صورتی که تیغه در امتداد تیرچه ها واقع گردد توصیه می شود در زیر تیغه تیرچه های مضاعف با کنترل محاسباتی اجرا گردد. در مورد تیغه های عمود بر امتداد تیرچه ها مطابق آیین نامه وزن آنها به صورت بار گسترده در محاسبه لنگر خمشی تیرچه ها منظور می شود.

سقف شیب دار با تیرچه و بلوک:

در حالت اول، تیرچه در امتداد شیب قرار می گیرند و در حالت دوم عمود بر امتداد شیب چنانچه تیرچه ها در امتداد شیب باشند تحت اثر خمش ساده و نیروی محوری قرار خواهند گرفت و اگر عمود بر امتداد شیب باشند خمش آنها به صورت دو محوری یا به عبارت دیگر خمش مرکب خواهد بود. آنچه که در عمل اهمیت دارد نحوه اتصال تیرچه به تکیه گاه است.

 

 

 


محافظت ساختمان در برابر حریق

رابطه بین ایمنی از آتش سوزی و محافظت در برابر حریق یک رابطه جز و کل و محافظت برابر حریق یکی از راههای سه گانه دستیابی به ایمنی است. برای دستیابی به ایمنی از حریق همواره کوششهای ممانعت و محافظت منطقه همراه با فعالیتهای آتش سوزی و مبارزه با حریق به طور جمعی و هماهنگ با یکدیگر به کار گرفته می شوند.

هدف از تنظیم مقررات و تدوین آیین نامه های حفاظت از حریق پیشبرد فرهنگ عمومی و کاهش در تلفات جانی و خسارات مالی ناشی از آتش سوزی در ساختمانها و دیگر ساختمانهاست. تدوین این مقررات نباید صرفاً بر اساس استفاده از تعداد مصالح خاص انجام گیرد. چرا که بعدها ممکن است مصالح هم ارز یا بهتری تولید شود.

آمارهای آتش سوزیها در عین حال که می تواند منعکس کننده مطالب مفید باشد بازگوکننده مقدار تأثیر یا ضعف مندرج در آیین نامه های معمول نخواهد بود. در حال حاضر خارج نمودن تمام مصالح و چیزهای سوختنی از نما و تأمین ایمنی کامل یک فرض غیر عملی است ولی این امکان وجود دارد که مقدار آنها و چگونگی کاربردشان با تنظیم ضوابط و معیارهای عمومی زیر کنترل درآید.

برای جلوگیری از گسترش و ادامه حریق در ساختمان و کاهش تلفات و خسارات ناشی از آتش سوزی، کوشش مستمر و مداوم در شناسایی و بازشکافی مسائل مختلف پیرامون طرحهای گوناگون معماری و بهره گیریهای مختلف از بنا ویژگیهای ساختمانی و اجرایی و نیز خصوصیات انسانی استفاده کنندگان ساختمان در رابطه با عملکرد آتش و حریق امری ضروری و حتمی است.

آزمایشهایی که برای تشخیص و تعیین مقاومت در برابر حریق یک ساختمان و یا اعضای آن انجام می شود باید در شرایط حریق و یا آتش با مشخصات منحنی زمان – درجه حرارت صورت گیرد. شرایط پذیرش یک نمونه با توجه به اینکه در کدام قسمت از بنا و یا در چه نوع بنایی به کار رود و اینکه آن بنابراین چه منظوری در نظر گرفته شده و دارای چه بار حریقی باشد، متفاوت است. اگر نحوه تهویه تحت کنترل باشد می توان شدت و دوام آتش سوزی را با محاسبه بار حریق پیش بینی کرد. درجه مقاومت مورد نیاز برای هر یک از اعضای ساختمان در هر مورد با توجه به شدت و دوام حریق تعیین می شود.

برای شناسایی تهدیدات و خطرات حریق باید مسائل فراوان و گوناگونی را در زمینهای مختلف مورد آزمایش تحقیق قرار داد. شرایط آزمایش برای هر جزء باید مشابه اوضاع حریق واقعی تعیین شود. این آزمایشها علاوه بر اینکه در شناخت و مقایسه و تحکیم نظریه های اصولی مفید باشند. راهنماهای با ارزشی برای تعیین معیارها مقررات و خواسته های آیین نامه های حفاظت از حریق نیز هستند. به طور کلی و در همه حال یک اصل وجود دارد که لازم است دقیقاً مورد توجه قرار گیرد.

پیش نیازهای ضروری حفاظت از حریق برای یک بنا متناسب است با بار حریق موجود در آن بنا اعم از مصالح مصرف شده در ساختمان و محتویات مربوط به نوع تصرف در ساختمان در بناهای غیر قابل احتراق که اعضای بار بر دیوارها تقسیم کننده های فضا و به طور کلی سفت کاری و ساخت ساختمان همه از مصالح غیر قابل احتراق ساخته می شود. شدت و دوام حریق به محتویات ساختمان (مصالح نازک کاری و اثاثه) بستگی می یابد که خود این محتویات بسته به نوع تصرف و چگونگی بهره گیری از بنا متفاوت است. در این قبیل بناها مقدار مقاومت ساختمان در برابر حریق بر اساس بار محتویات قابل احتراق محاسبه و تعیین می شود.

تشخیص و تعیین مقدار احتراق پذیری تصرفهای مختلف فقط با نمونه گیری و ایجاد حریقهای آزمایشی امکانپذیر است. استفاده از تجربیات دیگران در این زمینه باید با دقت و احتیاط کافی همراه باشد.

در بعضی از تصرفها مانند تصرفهای صنعتی و انباری باری محتویات قابل احتراق در قسمتهای مختلف به قدری متفاوت است که عملاً نمی توان میانگین باری برای آنها تعیین کرد.

برای تنظیم مقررات محافظت در برابر حریق ابتدا باید مقدار و مشخصات احتراق پذیری خطرات احتمالی حریق و مشکلات ایمنی تصرفها را جداگانه و به تفکیک بررسی کرد. خطرات حریق به مشکلات ایمنی هر گروه از تصرفها با توجه به مشخصات و خصوصیات جمعی و فردی متصرفان بنا (تعداد، وضعیت جسمی و روحی، سن و ...) و مقررات حاکم بر ساختمان بررسی و تجزیه و تحلیل می شود. برای کاستن از اضطراب و کاهش وحشت ناشی از حریق به کار گرفتن علامتها و تجهیزات مناسب معماری می تواند تا حدود زیادی ثمر بخش باشد.

ایمنی ساکنان ساختمان در برابر حریق در گرو دو اصل اساسی است:

1- فراهم بودن امکان دور شدن سریع از حریق

2- ممانعت از گسترش سریع آتش

دستیابی به این دو اصل به موارد زیر مربوط خواهد بود:

- تأمین خروجیهای کافی راههای فرار و تسهیلات پناهگاهی.

- در حصار قرار دادن و مسدود کردن معابر عمودی حریق و تنوره های ساختمان.

- صرف نظر نمودن از مصرف مصالح زود اشتغال و پر دود در نازک کاریها و تزیینات داخلی ساختمان.

عایق کاری اتصالات لوله کشی:

اتصالات از قبیل سه راه و زانو و غیره مشابه لوله ها و بضخامت آنها عایق کاری می شوند برای پوشش عایق روی اتصالات در صورت امکان از عایق های پیش ساخته شده استفاده خواهد شد در غیر این صورت از کرباس 8 اونس که با پلاستیک آغشته شده است استفاده می گردد. ضمناً می توان بجای دو مورد بالا از عایق ساخته شده در کارگاه استفاده نمود و در این صورت از عایق پنبه نسوز استفاده می شود و بشرح زیر عمل می گردد:

ابتدا سطح مربوطه را با لایه های مخلوط 50% پنبه نسوز و سیمان به ضخامت  اینچ می پوشانند و پس از خشک شدن لایه های بعدی را اضافه می کنند تا ضخامت کلی لایه ها با ضخامت عایق لوله مجاور یکسان شود. بعد از عایق کاری روی پنبه نسوز را با کرباسی آغشته به پلاستیک می پوشانند.

عایق پشم شیشه:

عایق کاری لوله های آب گرم و سرد با عایق پشم شیشه به ضخامتی که در مقادیر کارها معین گردیده است انجام گرفته و بشرح زیر می باشد:

الف- عایق های پیش ساخته شده.

در مورد لوله هائی که در کانال نصب می شوند روی عایق با گونی قیراندود پوشانیده شده و با مفتول نرم گالوانیزه محکم می شود.

پس از پیچیدن مفتول – روی لوله قیر اندود می گردد.

در مورد لوله های مرئی روی عایق پوششی از کرباس 8 اونسی شده و لبه های کرباس کاملاً با چسب محکم و روی آن با ماستیک بضخامت حداقل  اینچ کاملا صاف و سخت می گردد.

ب- عایق های معمولی – پس از نصب عایق روپوش آن مانند قسمت الف خواهد بود.

پ- عایق پیش ساخته شده باید دارای الیاف نرم بوده و وزن مخصوص آن 100 کیلوگرم در متر مکعب باشد.

عایق کاری کانالهای هوارسانی:

الف- کانالهای هوارسانی با عایق پشم شیشه صفحه ای با روپوش قیراندود با وزن مخصوص 6 پوند برای هر فوت مکعب عایق کاری می شوند.

کانالهائی که عایق می گردند بشرح زیر می باشند:

1- کلیه کانالهای هوارسانی که هوای تحت شرایط را باطاقها می رسانند.

2- کلیه کانالهای برگشت در داخل موتورخانه و در قسمتهائی که خارج از منطقه تهویه مطبوع بوده و با محیط تبادل حرارتی دارند.

ب- روی عایق باید بوسیله سیم های نرم گالوانیزه محکم سیم پیچی شده و در محلهائیکه امکان نفوذ آب وجود دارد باید بوسیله پوششی بضخامت  اینچ پنبه نسوز و سیمان (مخلوط 60%) روی عایق پوشانیده شود.

پ- قسمتهائی از کانال که به وسیله عایق جذب صدا بضخامت 1 الی 2 اینچ عایق می شود احتیاج به عایق مجدداً از نظر افت حرارت ندارد.


اجرای کارهای تأسیساتی

تأسیسات آبرسانی

ابعاد لوله ها و طرز تقسیم آب طبق نقشه های اجرائی خواهد بود  که بایستی طبق اصول فنی و با نهایت دقت انجام گیرد. خم کردن لوله ها اکیداً ممنوع است. تغییر جهت لوله ها اکیداً ممنوع است. تغییر جهت لوله ها مطلقاً بایستی بوسیله قطعات اتصالی صورت گیرد.

آب بندی کردن لوله ها با استعمال کنف و موئی و سرنج و روغن انجام می گیرد در کلیه انشعاباتی که از لوله های اصلی گرفته می شود شیر فلکه و مهره ماسوره بکار خواهد رفت بعلاوه در نقاط لازم طبق نقشه اجرائی یا دستور مهندس ناظر بایستی مهره ماسوره پیش بینی گردد که برداشتن و تعویض لوله ها همیشه با سهولت امکان پذیر باشد.

برای تحویل لوله کشی ها باید آن را با فشار 6 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع (60 متر آب) امتحان نمود.

چنانچه در مدت 15 دقیقه افت فشار بیش از 25/0 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع نباشد و هیچ عیبی در تأسیسات مشاهده نشود نتیجه آزمایش رضایت بخش است تهیه تلمبه و وسایل آزمایش مزبور بعهده پیمانکار است.

لوله کشی در آب در پایین ترین نقطه دارای شیر تخلیه کلی است که این شیر بمجاری فاضلاب وصل خواهد بود.

الف- منبع آب – منبع آب باید طبق نقشه تهیه شده و در محل کار گذارده شود.

اتصال ورق های جدار منبع بوسیله جوشکاری یا پرچ انجام می شود و معمولا دو کمربند یا بیشتر (بسته بگنجایش منبع و طبق نقشه های اجرائی) بجدار قائم منبع جهت استحکام آن جوش خواهد شد.

منبع آب بایستی از داخل رنگ شود تا از رنگ زدگی جلوگیی نماید نوع رنگ آن بوسیله سازمان تعیین خواهد شد منبع دارای یک لوله سرریز و یک لوله خبر و یک کفشوی می باشد سرریز و کف شوی باید حتماً بفاضلاب بنا وصل گردد و لوله خبر تا محل تلمبه خانه ادامه یابد.

اتصال لوله ها به منبع بایستی با آب بندی کامل انجام گردد برای جلوگیری از اثر حرارت یا برودت از طرف سازمان دستور ساختن صندوق محافظ داده می شود که بشرح زیر بایستی ساخته شود.

زیر منبع یک قطعه نمد بضخامت 3 میلیمتر گذارده خواهد شد و صندوق چوب که از هر طرف 15 سانتیمتر تا منبع فاصله داشته باشد تهیه و داخل آن قرار خواهد گرفت. فاصله مزبور را با خاک اره پر خواهد نمود در صورتیکه محل منبع جای محفوظ باشد ممکنست دستور دیگری داده شود.

چنانچه برای آب مشروب منبع دیگری دستور داده شود آن منبع نیز طبق نقشه ساخته شده و برای جلوگیری از اثر حرارت و برودت صندوق محافظ برای آن پیش بینی می گردد.

ب- مجاری فاضلاب

مجاری فاضلاب طبق نقشه اجرائی انجام خواهد یافت مجاری فاضلاب اصولا عبارت از لوله های چدین یا سیمانی است و برای روشوئیها ممکن است از لوله های گالوانیزه باشد. اتصال لوله های چدنی و آب بندی آن ها توسط کنف قیراندود و سرب شده انجام می گردد، هر قسمت از تأسیسات مانند مستراح – دستشوئی و ظرف شوئی و غیره باید بوسیله سیفون بلوله تخلیه متصل گردد – حداقل قطر سیفونها در صورتیکه دستور دیگری داده نشده باشد بشرح زیر می باشد:

برای دستشوئی معمولی یا ظرف شوئی و مانند آن 30 میلیمتر.

برای لوله های گندآب و ظرف شوئی آشپزخانه که احتمال مسدود شدن بود. 5 میلیمتر. برای مستراحها 100 میلیمتر.

در کف حمامها مجرای مجهز با سیفون پیش بینی می شود که در عین حال برای تخلیه آب وان نیز ممکن است بکار رود.

لوله های قائم فاضلاب از طرف بالا از کف پشت بام گذشته و 60 سانتیمتر بالاتر از سطح بام منتهی به سر لوله تهویه می گردد و در پایین نزدیک کف زیرزمین دارای دریچه های بازدید خواهد بود که پاک کردن آن آسان باشد.

مجاری افقی فاضلاب باید 03/0 باشد.

لوله های سیمانی باید حتماً از طرف داخل قیر اندود گردد چنانچه سازمان دستور دهد سطح خارجی آن نیز قیر اندود خواهد گردید.

در فواصل مختلف و بخصوص در انتها و محل انشعاب دریچه های بازدید در نظر گرفته خواهد شد که پاک کردن مجاری ممکن باشد.

ج- چاههای فاضلاب

محل و تعداد چاهها در نقشه ها معین شده است. عمق این چاهها در محل بوسیله مهندس ناظر تعیین خواهد شد بهر صورت باید طوری باشد که به طبقه قابل نفوذ برسد و مقداری هم از این طبقه پایین تر برود.

د- چنانچه طبق نقشه ها فوسپتیک پیش بینی شده باشد بایستی آن را طبق نقشه های اجرائی و شرایط فنی انجام داد.

هـ شبکه آتش نشانی

این شبکه از لوله های گالوانیزه می باشد جعبه های آتش نشانی دارای 20 متر لوله کتابی (برزنتی) و یک سر لوله برنجی خواهد بود و باید طوری باشد که بمحض باز کردن در جعبه قرقره لوله و سر لوله بیرون آید و بعلاوه طرز بکار بردن آن آسان باشد.

تأسیسات برق

لوله کشی برق و نصب لوازم – نصب لوله های برگمان در دیوارها و سقفها باید در مجاری منظم و مرتبی که طبق نقشه های تفصیلی یا دستور مهندس ناظر کنده شده باشد صورت گیرد عمق این مجاری کنده شده باید باندازه ای باشد که لوله های برگمان تماماً در زیر اندود آستر (گچ و خاک یا کاه گل و غیره) قرار گیرد و اگر لوله های فولادی در کف مصرف می شود این لوله ها در زیر فرش کف کار گذارده شود.

در ساختمان های بتن مسلح باید قبلاً محل عبور لوله ها طبق نقشه پیش بینی گردد باید دهانه لوله های برق را موقتاً مسدود نگاهداشت تا از دخول مواد خارجی جلوگیری گردد.

خم کردن لوله ها باید بوسله خم کن صورت گیرد و شعاع انحنا نباید از 15 سانتیمتر کمتر باشد مگر در موارد مخصوصی که وضع مکان لزوم استعمال گوشه را ایجاد نماید.

برای وارد کردن لوله ها بجعبه های تقسیم یا جعبه کلید و غیره باید فلز سر لوله را تا 5/1 سانتیمتر با چاقو برداشته ولی ورق عایق آن را باقی گذارد.

بکار بردن لوله های سوراخ نشده ممنوع است چنانچه لوله های برگمان تحویلی از طرف سازمان داده شده باشد مقاطعه کار موظف است از عهده خسارت وارده بآنها از طرف کارگران و کارکنان خود برآید.

مقدمه

کودک در کودکستان

رشد طبیعی و محیط با هم تعیین کننده چگونگی رشد هر کودک است. ژنها محدوده رشد را تعیین می کنند و محیط، شرایط شکوفایی توانایی بالقوه را فراهم می کند. هر نوزاد با توانایی سخن گفتن به دنیا می آید، ولی وقتی صحبت کردن را یاد می گیرد که با دیگران صحبت کرده باشد. نوع زبانی که هر کودک یاد می گیرد و چگونگی استفاده از آن به محیط بستگی دارد که در آن زندگی می کند. همین طور یک کودک طبیعی، بالقوه با عواطف و احساسات مختلف به دنیا می آید ولی نوع احساسات او به تجارب محیطی اش بستگی دارد.

در کودکستان می توان جهت و میزان گسترش رشد کودکانی را که در آن تربیت می شود، تعیین کرد. البته کودکستان جای خانواده را نمی گیرد. ولی می تواند مکمل آن باشد، مشروط بر آنکه بتواند نقش خود را به عنوان عامل موثر در رشد ذهنی، اجتماعی، عاطفی و اخلاقی کودک ایفا کند وگرنه سپردن کودک به محلی به اسم مهدکودک یا کودکستان و محبوس کردن بیست، سی کودک برای چند ساعت در یک اتاق در رشد و پرورش کودک تأثیری ندارد و گاه خانواده را مجبور به جبران خسارات کودکستان نیز می کند.

کودکستان باید اهدافی را دنبال کند که جوابگوی نیازهای کودکان باشد. لازمه پیدا شدن این اهداف وجود مربیان تربیت شده است که از تخصص و تجربه کافی برخوردار باشند و علاوه بر دوست داشتن کودکان از مسئولیت خود آگاه بوده چگونگی برخورد با کودکان را بخوبی بدانند، آگاهی از مراحل رشد شرط لازم برای هدایت کودکان در یک محیط مناسب بر مبنای حفظ آزادیهای معقول آنان است تا از این طریق آموزش غیرمستقیم آنان را در خلال بازی فراهم کند.

تأثیر کودکستان در رشد اجتماعی کودک

از حدود سه سالگی نیاز کودک به بازی با کودکان و دوستان همسن خود اجتناب ناپذیر است. اگر کودکی تنها فرزند خانواده خود باشد و در محیطی زندگی کند که امکانات زیادی برای برخورد با کودکان دیگر نداشته باشد، کودکستان می تواند بسیاری از این کمبودها را جبران کند.

یک کودکستان که شرایط تربیتی مناسبی دارد، محیط اجتماعی جدیدی برای رشد کودک است و فرصتهای زیادی برای یادگیری فراهم می کند. کودکستان بسیاری از رفتارهای را که در خانواده یاد گرفته شده است، تقویت یا تعدیل می کند حتی می توان بسیاری از رفتارهای نادرست را که احتمالاً در خانواده شکل گرفته در کودکستان اصلاح کرد یا از بین برد.

در کودکستان علاوه بر مربی، گروه همسالان نقش بسیار عمده ای در رشد کودک دارند. کودک از مربی و همسالان به عنوان الگو استفاده کرده از آنها تقلید می کند مطالعات نشان می دهد همان طور که در سنین اولیه، خانواده بیشترین نقش را در شکل گیری شخصیت کودک دارد. در این گروه سنی، گروه همسالان و مربیان بیشترین نقش را در ایجاد الگوهای شخصیتی کودکان داراست. مربی کودکستان بعد از پدر و مادر از موثرترین الگوهای برای همانندسازی کودک است. کودک بزودی در می یابد که در کودکستان باید روش دیگری را در پیش گیرد که با خانواده متفاوت است. در کودکستان دنیای جدید و متفاوتی به روی کودک گشوده می شود؛ که در آن عوامل جدیدی برای اجتماعی شدن وجود دارد.

لیست فضاهای کودکستان

1- مدیریت

2- فضا برای خدمه

3- فضای کودکان زیر یک سال

4- فضای خواب کودکان

5- فضای بازی کودکان

6- فضای آموزش کودکان

7- سرویس بهداشتی

8- آشپزخانه

9- غذاخوری

10- محوطه بازی سرپوشیده

11- محوطه بازی تابستانی

خصوصیات مهدکودک

1- یک مهدکودک خوب باید فاقد پله یا دارای پله های با ارتفاع کم باشد.

2- کف مهدکودک نباید سفت باشد.

3- در مهدکودک باید از رنگ های صورتی، لیمویی، آبی آسمانی، زرد و ... استفاده شود و روی دیوارها از نقاشی کارتونی استفاده شود.

4- امکانات و وسایل بازی با توجه به سن کودکان باید فراهم باشد.

5- فضاهای خواب کودکان باید طوری قرار گیرد که سر و صدا آنها را اذیت نکند.

6- فضای بازی کودکان سرپوشیده باید اندازه آن طوری باشد که امکان بازی به راحتی داشته باشد.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا