امروز: دوشنبه 10 مهر 1402
گزارش کارآموزی شركت تولیدی بافت آزادی در 269 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی کارآموزی
بازدید ها 691
فرمت فایل doc
حجم فایل 202 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 269
18,000 تومان
گزارش کارآموزی شركت تولیدی بافت آزادی

گزارش کارآموزی شركت تولیدی بافت آزادی در 269 صفحه ورد قابل ویرایش
مشخصات كلی كارخانه :

      شركت تولیدی بافت آزادی ( ساكای سابق ) سهامی عام در تاریخ 1384/03/06 تحت شماره ثبت 9228 در اداره ثبت شركتهای تهران به منظور تولید و عرضه پارچه های كشباف ، تاری پودی بصورت رنگی و چاپی و انواع پرده های تور و فعالیتهای بازرگانی مرتبط با آنها به ثبت رسیده است و محل شركت در بازار دالان امیدالملك و با ظرفیت تولید سالانه 400/000 متر انواع پرده ، توری و پارچه مبلی و دستكش بوده  است . فعالیت اصلی شركت طبق ماده 2 اساسنامه آن ایجاد و تاسیس و اداره كارخانجات تولیدی نخ ، بافندگی و تكمیل پارچه    می باشد .

      این شركت در تاریخ 1356/01/25 به شركت سهامی عام تبدیل و در تاریخ 1370/11/21 در سازمان بورس اوراق بهادار پذیرفته شده ( قبل از انقلاب اسلامی این شركت ، یك شركت خصوصی بوده است ) .     

 

                    شرح                                                 درصد سهام

1) سازمان ملی گسترش مالكیت واحدهای تولیدی                          36.51  

2) شركت سرمایه گذاری ملی ایران                                          9  

3) خانواده سادات تهران                                                     27.6  

4) خانواده پوركاظمی                                                       26.89  

 100                                                                                                             

نحوه اداره شركت پس از پیروزی انقلاب اسلامی :

      اداره شركت بافت آزادی پس از انقلاب اسلامی به استناد ماده واحد 6738 به عهده مدیریت دولتی قرار گرفت و در سال 1362‌ با توجه به زیان انباشته در اجرای ماده 141 قانون تجارت ، سرمایه شركت از مبلغ 1/200/000/000 ریال به مبلغ 5/000/000 ریال تقلیل و در سال 1363 سرمایه شركت از مبلغ 5/000/000 ریال به مبلغ 5/000/000/000 ریال افزایش یافت و در اسفند ماه همان سال در سازمان بورس و اوراق بهادار پذیرفته شد و سهام 54/97 درصد مربوط به سازمان صنایع ملی ایران در تاریخ 1374/04/12 در سازمان بورس و اوراق بهادار به كارگران شركت و بخش خصوصی واگذار شد و به دلیل اینكه عملكرد شركت از سال 1377 منجر به زیان گردیده ، معاملات سهام شركت در سازمان بورس اوراق بهادار تهران به حالت تعلیق درآمده است .

 

              تركیب سهامداران                                        درصد سهام

 1) سازمان خصوصی سازی ( اصالتاً و وكالتاً )                           27

2) شركت سرمایه گذاری ملی ایران                                         9

  3) خانواده میراحمدی                                                      28

  4) كارگران و سهامداران دیگر                                            36

                                                                             100

 

 

این شركت دارای دو بخش جداگانه می باشد :        1) بافت (1)          2) بافت (2)

       كارخانه بافت (1) دارای بخشهای چاپ تخت ، تكمیل ، تعمیرات شامل ، تراشكاری ، فرز كاری و…     می باشد .

      كارخانه بافت (2)‌ دارای بخشهای گردباف ، كتن ، راسل ، وارپینگ ،‌ ژاكارد ، برودری ( BRODERI)   می باشد به علاوه قسمت چهارلاتابی ، سیستم اداره كننده هیات مدیره می باشد كه تصمیمات اصلی توسط آن اتخاذ می شود كخ تحت نظارت این هیات مدیره ،‌ مدیرعامل مسئولیت كارخانه ره به عهده دارد كه در حال حاضر مدیرعامل جناب آقای قدكچیان می باشد .

بخشهای زیر ، زیر نظر مدیرعامل می باشد :

1) امورمالی و انبارها كه شامل حسابداری و انبارداری است.

2) امور بازرگانی و تهیه مواد كه امور مربوط به خرید و فروش و سفارشات كارخانه نیز می باشد .

3) امور اداری و كارگزینی

4) امور فنی و تولید كه شامل آزمایشگاه ،‌ بخش آمار و كنترل ، نگهداری و تعمیرات  نیز می باشد .

5) بخش آموزشی كه به آموزش كارگران و كارمندان اشتغال دارد .

همچنین كارخانجات بافت آزادی دارای شورای اسلامی كار می باشد ، كه وظیفه آن دفاع از حقوق حقه كارگران و كارمندان و مرجع اختلاف كارگران و مسئولین می باشد .

      كارخانجات بافت آزادی ( بافت (1)‌ و بافت (2) ) بصورت مجزا اداره می شوند یعنی هر كارخانه بصورت مجزا دارای بخشهای اداری و كارگزینی و مدیریت جداگانه می باشد . مدیران هر قسمت زیر نظر مدیرعامل انجام وظیفه می كنند . انبارهای این كارخانجات شامل : انبار قطعات یدكی ، انبار پارچه خام ، انبار محصول ، انبار زائدات و انبار رنگ و مواد مصرفی می باشد .

در بخش بازرگانی ، تحویل سفارشات و فروش محصولات و بازاریابی جهت محصولات انجام می شود .

مواد مورد نیاز داخل كارخانه سعی می شود حدالمقدور از داخل كشور تهیه شود ، در غیر اینصورت از كشورهای خارجی تامین  می شود .

كارخانجات بافت آزادی دو نوع محصول دارد :

1) بصورت سفارشات از شركتها ، افراد حقوقی یا كارخانجات دیگر است .

2) محصولاتی كه به سفارش خود شركت می باشد كه در فروشگاه بافت آزادی به فروش می رسد . این نوع سفارشات دربرگه های سفارش با شماره سفارشات مشخص تامین می گردد .

      بخش مهم و حیاتی كارخانه كه نقش بسزایی در سود دهی كارخانه دارد بخش آمار و كنترل كارخانه می باشد كه كنترل و ثبت موارد در رابطه با تولید و انتقالات كالا دا به عهده دارد در این قسمت آمار تولید هر سال را بصورت مجزا حسابرسی كرده و سود حاصله را محاسبه می نماید و منحنی تولید و فروش هر سال را با سالهای قبل مقایسه می كند . در پایان لازم بذكر است كه این كارخانه در كیلومتر 1 و 8 جاده كرج واقع شده است .  

 

سالن وارپینگ :

      این بخش از آنجایی كه ابتدای كار است ، بسیار حائز اهمیت است زیرا اگر بی دقتی و خطایی در این بخش اتفاق افتد در بافت نیز مشكلات عدیده ای ایجاد خواهد شد .

دمای سالن cْ25 – 35  و رطوبت آن 75 – 85%  می باشد .

      بر اساس سفارشات سالن های راشل و كتن ، قرقرها را تهیه می كنند كه بر اساس نوع بافت ، نوع نخ ، تعداد سرنخها و gauge  ماشین متفاوت است . عمدتاً نخهای نایلون به شكل flat و نخهای پلی استر بصورت flat و تكسچره در اختیار این بخش قرار داده می شود .

عرض پارچه ها 4,3,2,1  متر می باشد .

      طول هر قرقره 0.5 m  می باشد كه بر اساس عرض پارچه می توان از چند قرقره استفاده كرد . قرقره هایی كه در یك شانه قرار می گیرند باید هم متراژ و یك اندازه باشند ، در غیر اینصورت نخ قرقره ای كه اختلاف طول دارد ، ایجاد ضایعات می كند . عرض پارچه های راشل می تواند 2،3 و یا 4  متر باشد ، بنابراین ربای عرض 4 متر ، 8 قرقره ، برای عرض 3 متر ، 6 قرقره و برای عرض 2 متر 4 قرقره نیاز داریم كه این قرقره ها باید هم متراژ باشند .

      از آنجایی كه gauge كتن بیشتر از gauge راشل است در نتیجه سرنخهای كتن بیشتر است . در كتن معمولاً 580  تا 720  رشته یا سرنخ پیشنهاد و سفارش داده می شود و در راشل معمولاً تعداد رشته ها 362 ،361،275 و …  می باشد .

نخها پس از باز شدن از روی بوبین و عبور از سه ناحیه كشش مسیر زیر را تا پیچیده شدن روی بیم ها (پله) طی می كنند :

    قفسه          صفحه جداكننده             شانه           غلتك هدایت كننده            شانه          غلتك حاوی روغن           شانه          غلتك           شانه           شانه زاویه ای           بیم (پله)

      در این سالن 10 عدد ماشن warp داریم در هر كدام از آنها می توانیم از 600 بوبین استفاده كینم به جزء یكی از ماشینها كه در قفسه آن تا 720  بوبین هم جا میگیرد . در این بخش پله پیچی بصورت مستقیم انجام می شود و نخها بصورت مستقیم از روی قفسه بر روی پله پیچیده می شوند .

      برای قفسه های ماشین شمار 1،5 و 6  می توانیم از بوبین رزرو استفاده كنیم . در واقع برای همه قفسه ها
می توانیم بوبین رزرو بگذاریم ولی گاهی اوقات شكل بوبین به گونه ای است كه نمی توان برای آن بوبین رزرو گذاشت یعنی اندازه بوبین بزرگ است ، مثلاً بوبینهای 900 متری كه به اندازه 3 بوبین 300 متری جواب می دهد احتیاجی به بوبین رزرو ندارد .

      در هر دستگاه warp ، نخها بر روی دستگاه warp در قفسه ها سوار هستند و نخ روی راهنما قرار می گیرد كه در اینجا كشش به نخ وارد می شود . همه فیلامنتها از قسمتی تحت عنوان پین عبور می كنند كه در واقع فیلامنت بین دو صفحه ای قرار می گیرد كه وزنی بر روی آن اعمال میكند كه اگر بخواهیم وزنه را سبك كنیم روی سطح قرقره ناهمواری بوجود می آید .

      در واقع برای ایجاد كشش و كشیدگی از یكسری پولكهایی استفاده می شود كه وزنی را روی نخ اعمال     می كند ، این پولكها نباید خشدار باشند زیرا نخ را زده دار می كند ، كثیف هم نباید باشند زیرا در این حالت بین دو پولك فاصله ایجاد شده و مانع ایجاد كشش لازم و كافی به نخ می گردد . اگر این كشش نباشد نخ شل وارد سیستم می گردد و در سطح قرقره ناهمواری ایجاد می شود كه همین ناهمواری باعث فلامنت شكستگی و پرزدار شدن نخ   می گردد . نخ از یكسری مسیرهایی كه اصطلاحاً سرامیكی یا چینی می گویند عبور می كند . پس از عبور نخ از بین پولكها ، هر نخی از درون یكسری تابلوهای راهنما عبور می كند كه از دورن تابلوی راهنمای اول  6 تار نخ عبور می كند . از روی تابلو دوم و سوم به ترتیب تعداد نخهای عبوری افزایش می یابد و در ادامه از تابلوی سوم به روی تابلوی مركزی می رود .

      در هر قفسه در جهت عمودی 12 تار نخ داریم كه هر 12 تار بصورت یك رشته قرار می گیرد كه پس از عبور از تابلوی مركزی بصورت دسته ای توسط دو غلتك هدایت بصورت صفحه ای هدایت می شوند . در مسیر نخ شانه هایی داریم كه از هر دندانه شانه یك نخ عبور می كند . (gauge آن بین 26 تا 28 می باشد) همه شانه ها باید تحت كنترل باشند . اگر شانه خشدار باشد یا شكسته باشد باعث فیلامنت پارگی و یا پرزدار شدن نخ
می شوند .

عمده عیوبی كه روی نخها وجود دارد ، پرز نخها می باشد ، به این منظور بعد از شانه اول وسیله ای بنام پرزگیر قرار دارد . برای از بین بردن این عیوب روی نخ به این ترتیب عمل می شود كه كارگر پرز را گرفته و روی نخ گره می زند . اصول كار دستگاه پرزگیر بر اساس تغییر قطر نخ است . از ابزار دیگری كه در مسیر نخ وجود دارد سرگیر است ، زمانیكه نخ پاره می شود ، یك سر نخ از قرقره كم می شود كه در قسمتهای بعدی مشكل ایجاد می كند . كارگر سر نخ پاره شده را یافته و دوباره وارد قرقره می كند ، چرا كه اگر قرقره به همین صورت پیچیده شود در قسمت بافت یك نخ كم می آید و در پارچه ایجاد زدگی می كند .

      از آنجایی كه نخ با قسمتهای مختلفی در تماس است دارای بار الكتریكی می شود . لذا قبل از اینكه نخ وارد قرقره شود باید بار الكتریكی آن تخلیه شود . (الیافی نظیر نایلون الكتریسیته ساكن پیدا می كند) برای این منظور یكسری ترانسهای داریم به شكل محفظه هایی استوانه ای شكل ، كه ایجاد بار مثبت می كنند تا بار منفی را خنثی كنند . هر چه میزان بار مثبت بیشتر باشد ، بار منفی بیشتری از نخ تخلیه می گردد .

در مسیر عبور نخ ، غلتك روغن را داریم كه از پارافین صنعتی استفاده می كنیم ، كه میزان روغن را بر حسب میزان نیاز نخ تنظیم می كنند .

علل استفاده از غلتك روغن :

          1) برای نرم كنندگی نخ

          2) بعضی از نخها خشن هستند و تاب زیادی دارند و یا فیلامنت هایشان از هم باز می گردد كه حالت
             چسبندگی را در آنها بوجود می آورد تا در هنگام بافت از هم باز نشوند كه از این غلتكها بیشتر در
             مورد پلی استر استفاده می شود كه جذب روغن بیشتری دارد . بعد از غلتك روغن ، نورد قرار دارد
             كه وظیفه آن ثابت نگه داشتن سرعت خطی پیچش در طی مدت زمان پیچش می باشد و نورد بر اساس
             كششی كه حس می كند با افزایش  R قرقره میزان W را كاهش می دهد . سطح نورد باید كاملاً صاف
             باشد چرا كه در اثر خشدار بودن می تواند ایجاد فیلامنت شكستگی كند .

در ابتدای كار پیچیدن نخ بدور قرقره ، سطح قرقره پایین است . بایستی پس از گذشت زمان كه سطح نخ در قرقره بالا می آید شانه های انتهایی نیز بالا بیایند كه این كار با استفاده از چراغی كه روبروی قرقره است انجام
می گیرد ، به این ترتیب كه هر چه فاصله لامپ نورانی و قرقره كمتر باشد شانه بالاتر می رود .

      بر اساس درصد نخ عبوری و زاویه ای كه به شانه های انتهایی می دهیم میزان كششی كه به نخ می دهیم تنظیم می گردد هر چه نخ ضخیم تر باشد موقع وارپ شل تر می گردد چرا كه اگر بخواهشم نخهای ظریف را كمی شل warp  كنیم همه در هم فرو می روند . ولی بیشتر در اثر تغییر نمره نخ میزان كشش تغییر می كند . هر چه نخ ضخیم تر باشد تعداد روزنه هایی كه روی آن می گذاریم بیشتر است (در قسمت پولكها) علاوه بر استفاده از
وزنه ها از دینام نیز در بخش كشش استفاده می شود .

      در نورد یك تاكو ژنراتور وجود دارد كه بر اساس كششی كه احساس می كند   دینام را ثابت نگه
می دارد . زاویه عبور نخ از نورد را می توان تغییر داد و طبق زاویه ای كه از ابتدا به نورد داده ایم  را ثابت نگه می داریم .

با تغییر نمره نخ ، زاویه نورد را نیز تغییر می دهیم . كشش نخ را هم با تغییر تعداد روزنه های كشش دهنده و هم با تغییر زاویه نورد می توانیم تغییر دهیم .

نحوه عمل قسمت نخ برگردان :

      این قسمت دستگاه warp یك بخش كاملاً مكانیكی است . این كار توسط پد كه زیر پای كارگر است صورت می گیرد كه در این هنگام دستور به یك دینام كه داخل محفظه ای است داده می شود ، دینام حدود ْ 90 چرخیده و باعث حركت یك چرخ دنده می شود كه همین امر باعث بلند شدن جك می گردد و نخها به عقب بر می گردند . حداكثر نخی كه توسط نخ برگردان بلند می شود 13 – 11 متر است و موقع برگشت وزنه ای كه به محفظه و یك غلتك استوانه ای وصل است به پایین حركت كرده و نخ برگردان پس از رفع عیب توسط كارگر به حالت سابق
برمی گردد .

      در نهایت كنترل متراژ وجود دارد كه معمولاً متراژ مورد نیاز را روی آن كه بصورت درجه بندی است تنظیم
می كنند . زمانیكه قرقره شروع به پیچش می كند ، بصورت معكوس شماره می اندازد تا به صفر برسد ، زمانیكه به صفر رسید دستگاه متوقف می شود . از آنجایی كه وارپینگ ابتدای كار است ار حساسیت بالایی برخوردار است عیب ایجاد شده تا انتهای كار باقی است و هزینه بالا و سود كمتری را در بر دارد . هر چه وزنه ها در قسمت پولكها سنگین تر باشند احتمال پاره شدن نخ بیشتر است . اگر به دلایلی قرقره آسیب ببیند و نخ مشكل بیابد ترمیم آن سخت است . از آنجایی كه الكتریسیته الیاف نایلون بالاست بصورت یك در میان از شانه ها عبور می كنند تا راحتتر warp شوند . میزان حساسیت قسمت پرزگیر به درجه بندی كنار آن وابسته است و بسته به نوع نخ متفاوت است ، حساسیت تا حدی است كه پرزی از آن رد نشود . اگر حساسیت بالا باشد دستگاه توقعات زیادی خواهد داشت كه مقرون به صرفه نیست دما و رطوبت warp معمولاً با بافت فرق دارد . در warp دما و رطوبت بیشتر است و معمولاً بوبین های رزرو در كنار ماشین است .

 

عیوبی كه به فرآیند پله پیچی نسبت داده می شود عبارتند از :

      الیاف پاره شده – سرنخهای پاره شده – كششهای كم یا زیاد – تغییرات كشش – در هم رفتن سرنخها –
نخهای كثیف و تیره – جمع شدن نخهای تار در لبه های پله بدلیل معیوب بودن بیم – تنظیمات نادرست فاصله   قفسه ها تا بیم ها – عدم تطابق شماره هم بافت و جنس نخها .

 

 

 

سیستم تغذیه و جایگاه بوبین ها :

      بوبین های نخ مورد استفاده برای تولید پارچه بر روی یك جایگاه قرار می گیرند كه در دو نوع مختلف در دسترس است :

1) قفسه های جانبی : كه بر روی كف سالن و نزدیك به ماشین نصب می شود .

2) جایگاه مدور : كه بر روی قسمت فوقانی ماشین نصب می شود . نخ از طرق چند وسیله كشش نخ مجهز به
    حس گر كه كشش تغذیه ای مناسب را كنترل می كنند انتقال می یابد . حس گرها در صورت وجود گره یا پاره
    شدن نخ فعال می شوند و در این حالت با یك فرمان الكتریكی ماشین را بطور خودكار متوقف می كنند .

استفاده از قفسه جانبی روز به روز متداولتر می شود ، زیرا این سیتم كارگر را در تعویض بوبین ها و یا در هنگام پاره شدن نخها اسانتر می كند .

      ماشینهای اینترلاك كارخانه مجهز به قفسه جانبی هستند و ماشینهای ژاكارد دارای جایگاه مدور در بالای ماشین هستند . قفسه های جانبی در دو طرف ماشین قرار دارند كه نیمی از سوزنهای ماشین از قفسه سمت راست نخ می گیرند و نیمی دیگر از سمت چپ .

سیستم تغذیه ماشینها منفی است . یعنی سوزن در طی مرحله تشكیل حلقه نخ را مستقیماً از بوبین می گیرد .

 

عیوب بافت :

    عیوب در محصولات گردبافی می تواند در ارتباط با موارد زیر باشد :

1)     عیوب نخ و بسته نخ .

2)     تغذیه نخ و تنظیم كننده تغذیه .

3)     تنظیم ماشین و اشكال طراحی .

4)     تعمیر و نگهداری ماشین .

5)     شرایط محیط استقرار .

    معمولترین عیوب این پارچه عبارتند از :

1)     نخ پارگی ، ترك یا سوراخ .

2)  حلقه های در رفته : در صورتیكه نخها بیرون از قلاب سوزن قرار گیرند این مشكل ایجاد می شود كه با تنظیم سیستم تغذیه اصلاح می شود .

3)  پایین افتادن پارچه : در صورتیكه نخ برروی تعداد زیادی سوزن كنار هم تبدیل به حلقه نشود ، چنین مشكلی بوجود می آید .

4)     نیم بافتها و حلقه های دوتایی : بیشتر در ژاكارد بوجود می آید .

5)     با لازدن پارچه : در صورت درست عمل نكردن سیستم برداشت پارچه اتفاق می افتد .

6)     نوارهای عمودی : در صورت عدم تناسب نمره نخ با تراكم سوزنها اتفاق می افتد .

7)     نوارهای افقی : در اثر عیوب نخ و یا تنظیم نادرست ماشین بوجود می آید .

8)  نوارهای حاصل از آلودگی : به آنها خطوط سوزن می گویند و هنگامی اتفاق می افتد كه فقط یك سوزن تعویض می شود و یا واحد روغنكاری به درستی عمل نمی كند .

این عیوب بعد از رنگرزی مشخص می شود بخصوص اگر روغن غیر قابل شستشو باشد . این عیب پریودیكی است . اگر عیب مذكور در اثر روغن ریزی ماشین رنگرزی باشد فواصل این نوارها منظم تر است و بطور كلی می توان گفت قسمتهائیكه روی ماشین ثابت هستند اگر مشكلی در عملكردشان بوجود بیاید خطوط افقی روی پارچه می اندازند و قسمتهای متحرك ماشین در صورت وجود مشكل در عملكرد خطوط عمودی ایجاد می كنند .

 

مشخصات ماشینهای كارخانه :

53 ماشین گردباف ساخت كارخانه مایر آلمان در سالن گردباف موجود است كه  21 ماشین اینترلاك و 32 تای بقیه ژاكارد است .

ماشینهای ژاكارد موجود در كارخانه به دو نوع می باشد :

1)     36 ابزار با گیج (تعداد سوزن در اینچ)  24

2)     36 ابزار با گیج 18

هر چه گیج ماشین بیشتر باشد ، پارچه تولیدی سنگین تر و بافت آن ریزتر است و برای نخهای نازك تر مناسب تر می باشد .

ماشینهای اینترلاك موجود در كارخانه 84 ابزار و 64 ابزار هستند .

      برای غلبه بر اصطكاك ، به سوزنها و پلاتین ها روغن می رنند . روغن مصرفی ، روغن 22 بهران است . به سوزنها روزی یكبار و به پلاتین ها روزی 2 بار روغن می زنند .

سرعت ماشینها 15 – 18  دور در دقیقه می باشد .

      تعداد كارگر برای ماشینهای 84 ابزار ، هر دو یا سه ماشین یك كارگر و برای 64 ابزار هر سه یا چهار ماشین یك بافنده است .

 

 

راشل و كتن :

      دما و رطوبت در این بخش با دما و رطوبت در warp  متفاوت است . دما و رطوبت در این بخش كمتر از دما و رطوبت در warpاست .

به دلیل ادغام سالنهای كتن و راشل این دو ماشین را یكجا عنوان می كنیم .

پارچه های مورد استفاده در این كارخانه یا بصورت تاری پودی هستند و یا بصورت حلقوی تاری و حلقوی پودی .

      در حلقوی تاری پارچه در طول بافته می شود و حلقه ها در جهت عمودی تكرار می شوند و پارچه بوسیله سوزن ساخته می شود . عمده نخ در حلقوی تاری دنیر بالاتر از 100 ، flat است كه در پلی اكریل تولید می شود و سپس در البرز تكسچره می گردد . زیر دنیر 100 وارداتی است . ( 40 , 50 , 70 , 75 )  نخها در حلقوی تاری فیلامنت هستند و به ندرت به شكل staple هستند زیرا در صورتیكه به شكل staple باشند پرزدهی بالایی دارند و قابلیت كار ماشین را كاهش می دهند .

      در حلقوی پودی هر نخی قابل استفاده است و اگر از نخ رنگی استفاده كنیم ، از آنجایی كه بواسطه عرض پارچه بهم ارتباط پیدا می كنند ، یك رج عرضی رنگ می شود ولی در حلقوی تاری اگر نخی استفاده كنیم ، یك راه رنگی در طول پارچه تولید می شود .

      عبارت راشل عموماً برای ماشینهای بافندگی حلقوی تاری با سوزن زبانه دار بكار می رود . این ماشینها سرعت كمتری نسبت به ماشینهای كتن دارند و نیز گیج آنها نسبت به ماشینهای كتن درشت تر است بنابراین برای بافتهای توری و درشت استفاده می شوند در حلقوی تاری تشكیل حلقه بواسطه عناصر بافت صورت می گیرد كه عناصر بافت در راشل سوزنهای ماهك دار هستند پرس هم نداریم .

 

مراحل تشكیل حلقه در حلقوی تاری با سوزن زبانه دار:

      مرحله 1) استراحت

      مرحله 2) سوزن به بالا حركت كرده در بالاترین نقطه خود قرار می گیرد . سینكر پارچه را نگه داشته
                 است . راهنما در پشت سوزن قرار دارد .

      مرحله 3) سینكر به سمت چپ حركت می كند . راهنما حركت عرضی به سمت جلوی سوزن را شروع
                 می كند .

      مرحله 4) سینكر به عقب رفته و در جای خود ثابت می ماند . راهنما نخ را به دور زبانه سوزن انداخته و
                 حركت عقب خود را انجام داده ، سوزن حركت رو به پایین را شروع می كند .

      مرحله 5) سینكر و راهنما در جای خود ثابتند ، سوزن حركت رو به پایین خود را ادامه می دهد و با حركت
                 سوزن به سمت پایین روی ساقه ، زبانه را بسته و نخ تغذیه شده در سوزن باقی می ماند .

      مرحله 6) سوزن به حد نهایی پایین رفته و حلقه از روی سوزن آزاد می شود . نخ تغذیه شده از میان حلقه
                 عبور كرده و حلقه جدید تشكیل می شود . سینكر به جلو حركت كرده و در روی پارچه قرار          
                 می گیرد .

      ماشین كتن یا تریكوبانی یكی از ماشینهای حلقوی تاری است كه بدلیل گیج ( تعداد سوزن در اینچ ) بیشتر ، بافتهای ظریفتر را می زند . عناصر بافت در كتن سوزنهای ریشدار هستند كه پرس هم داریم و حلقه از 4 قسمت تشكیل می شود :

                3 حلقه over lap ،  2 تا ساق ، نه حلقه wander lap

مراحل تشكیل حلقه در حلقوی تاری با سوزن ریشدار :

      مرحله 1) استراحت

      مرحله 2)‌ سوزن ، پرس و سینكر در جای خود ثابتند . راهنما از پشت سوزن به سمت جلوی سوزن حركت
                 می كند .

      مرحله 3) سوزن و پرس ثابتند . راهنما پس از رسیدن به جلوی سوزن حركت عرضی خود را در جلوی
                 سوزن انجام داده و سپس به سمت عقب حركت می كند و نخ را به دور سر سوزن می اندازد .

      مرحله 4) راهنما ، پرس و سینكر ثابتند . سوزن حركت صعودی خود را آغاز كرده با این كار تغذیه شده به
                 روی ساقه سوزن قرار می گیرد .

      مرحله 5) سینكر و راهنما ثابتند . سوزن حركت نزولی خود را آغاز كرده با پایین آمدن سوزن نخ وارد     
                 دهانه سوزن می شود . قبل از ورود حلقه (كه روی ساقه است) به دهانه سوزن ، پرس به جلو
                 آمده و دهانه سوزن را می بندد . در نتیجه نخ در دهانه سوزن محبوس می شود .

      مرحله 6) راهنما ثابت است پرس بكار فشار دادن سوزن (كار پرس) ادامه می دهد وسوزن هم به حركت
                 پایین خود ادامه می دهد . سینكر با حركت به سمت عقب باعث رها شدن حلقه می شود و حلقه
                روی سر سوزن قرار می گیرد . پس از قرار گرفتن حلقه روی سر سوزن پرس به عقب می رود .

      مرحله 7) راهنما ثابت است . سینكر به جلو رفته و پارچه در دهانه آن قرار می گیرد . سوزن پایین
                 می رود و با كشیدن نخ از میان حلقه آزاد عبور كرده و حلقه جدید ایجاد می شود ، با ادامه حركت
                 به سمت پایین طول حلقه جدید مشخص می شود .

 

كلیه ماشینهای كتن gauge 28 دارند به جزء‌ دو ماشین كه gauge 36 دارند . : gauge ) تعداد سوزنها در ( inch

     معمولاً 16‌ چله روی ماشین داریم در اینجا نخ از روی شانه رد می شود . ماشینهای كتن  2 و 3 شانه هستند .

برای هر شانه یكسری چله بر اساس عرض پارچه داریم . همه ماشینها  4 متری هستند . عرض پارچه باید ضریبی از قرقره باشد . بایستی از عرض مفید ماشین تا جایی كه می توانیم استفاده كنیم .  6 ماشین 3‌چله و بقیه 2 شانه هستند . سرعت ماشین در دستگاههای دو شانه ، 600 حلقه در دقیقه و در دستگاههای 3 شانه 400 حلقه در دقیقه می باشد . البته یكی از ماشینها را نیز سرویس كرده اند و سرعت آنرا از 600 حلقه در دقیقه به 900 حلقه در دقیقه رسانده اند .

      در ماشینهای كتن هم زنجیر طرح داریم و هم دیسك . نوع بافت در روی دیسك حك می شود و دیسك دارای پستی و بلندیهایی می شود كه طرح را در هنگام بافت ایجاد می كند . برای ماشینهایی كه زنجیر طرح دارند طراحی ساده تر است ولی برای ماشینهایی كه دیسك طرح دارند برای تغییر طرح باید كل دیسك را عوض كنیم . در این نوع ماشینها سیستم بادامكی نداریم بلكه سیستم خارج از مركز داریم .

      تراكم بافت در كتن می تواند بین 10.5 الی 30 تغییر كند كه به تعداد شانه ها ربطی ندارد . مثلاً برای تراكم كركی 18 و برای تراكم پرچمی 15.5‌ است . تراكم بوسیله یك دنده روی ماشین مشخص می شود .

معمولاً ماشین یك شانه نداریم و دو شانه هستند : شانه زیر و شانه رو .

      زنجیر طرح نمره بندی دارد : 4 , 3 , 2 , 1 , 0 اختلاف نمره همیشه مقدار ثابتی است . شماره گذاری در كتن از زیر به رو است و در راشل برعكس است .

      با افزایش تعداد شانه قدرت طراحی و تنوع پارچه بیشتر می شود و سرعت ماشین را پایین می آورد ، چون نوسانات بیشتری را می خواهد .

معمولاً پارچه هایی را كه بافت نامنظم دارند كرپ می گویند .

      وظیفه پلاتین ماشین كتن وقتی سوزن پایین می رود این است كه پارچه را نگه می دارد كه پارچه به سوزن پایین نرود .

      هر نخ پارگی ، یك زدگی روی سطح پارچه ایجاد می كند نخها از روی میله ای عبورمی كنند كه سوراخ سوراخ است و پمپ بادی ، هوا را از این سوراخها به بیرون می دهد ، لذا زمانی كه نخی پاره می شود توسط فشار هوا بالا می آید و در مقابل یكچشم الكترونیكی قرار می گیرد و ماشین متوقف می گردد . اگر در هنگام تغذیه هم مشكلی ایجاد شود ، نخها بر روی میله ای كه از روی آن عبور می كنند ، فشار می آورند و آنرا به سمت پایین
هل می دهند كه در مقابل یك میكروسوئیچ قرار گرفته و دستگاه را متوقف می سازد ، كه اگر این میكروسوئیچ وچشم الكترونیكی ذكر شده بدرستی كاركند طول زدگی ها خیلی كوتاه می شود .

در كتن می توانیم هم از نخ نایلون وهم از نخ پلی استر استفاده كنیم ، ولی در راشل تنها می توانیم از نخ پلی استر با دینر بالاتر از 100 و بصورت flat استفاده كنیم .

      در كتن ماشینهای ساده با سرعت بالا تولید می شوند و نهایتاً ماشینها  5 شانه هستند . ولی ماشین 10 تا 12 شانه هم وجود دارد . در راشل تعداد شانه ها بیشتر از كتن است . در كتن چون مصرف نخهای ما مقدار ثابتی  است ، لذا تغذیه 100% مثبت داریم ولی در راشل 90 تا 99% تغذیه منفی است در راشل های قدیمی اصولاً
شانه های رو را تغذیه مثبت می گذارند و تغذیه منفی یعنی تغذیه ترمزی در راشل پارچه های طرحدار با سرعت پایین تولید می شوند ولی در ماشینهای كتن پارچه های ساده با سرعت بالا تولید می شوند .

در كتن معمولاً 3 نمره در رج است ولی در راشل مدلهای مختلف است و معمولاً 2 نمره در رج است ولی 3 نمره ، 4 نمره و 6 نمره هم داریم .

تذكر : میزان نخ مصرفی در 480 رج را رانین گویند .

تذكر : در ژاكاردهای الكترونیكی هم می توان تغذیه مثبت انجام داد و هم منفی ولی ما معمولاً از تغذیه منفی
        استفاده می كنیم ، در كتن ها 100% تغذیه دهی بوسیله قرقره است در راشل ها تغذیه به 3 گونه است :

        قرقره ، نورد ، بوبین نخ

        در كتن وقتی می گوئیم gauge ماشین 20 است یعنی تعداد سوزنها در هر 20 , in است .

        در راشل وقتی می گوئیم gauge ماشین 36 است یعنی تعداد سوزنها در هر 18 , in است .

        عرضهای كتن عبارتند از : 4 , 3 , 2 متر و عرضهای راشل عبارتند از 6 , 4.5 , 3 , 2.5 متر می باشد .

        مزیت اصلی ماشینهای راشل بر كتن ، توانایی ایجاد طرح در پارچه است . به این منظور سه نوع ماشین
        راشل در كارخانه موجود است .

1)      ماشین راشل كه بافتهای ساده ، می زند و یا طرحهایی كه كل پارچه را شامل می شود .

2)      ماشین ژاكارد دارای كاغذ طرح برای پارچه های دارای طرحهایی پیچیده و فاقد تكرار .

3)      ماشین ژاكارد كامپیوتری برای پارچه هایی كه طرح آنها تكرار می شود .

راشل ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند :

1)      ماشینهای راشل ساده بافت : كه این ماشینها می توانند 2 یا 4 و یا 5 شانه باشند .

2)      راشل های تور بافت كه خود به دو دسته هستند .

         الف ) in lap : كه تمام شانه های طرح ، پشت شانه های زمینه است . یعنی گل در داخل زمینه محبوس
                        است .

         ب ) fall plate : كه تمام شانه های طرح جلوی شانه های زمینه است كه نخهای طرح را می توانیم با      
                          دست بگیریم .

      در راشل های تور بافت پارچه زمینه بوسیله  2 الی 3‌ شانه (شانه های زمینه) تامین می شوند كه از قرقره تغذیه می شود و شانه های طرح تك تك بسته می شوند یعنی هرچند سوزن یكبار بسته راپورت طرح بین سوزنهای ماشین بسته می شود . در ماشین های راشل توربافت هم می توانیم fall plate و هم in lap داشته باشیم به شرطی كه ماشین دارای این قابلیت باشد و هر دوی آنها روی آن تعبیه شده باشد . نخ شانه های طرح بوسلیه نورد كه لوله ای استوانه ای است و طول آن به اندازه عرض پارچه است تامین می شود . معمولاً روی نورد 40 = 50‌ الی 60‌ رشته نخ پیچیده شده است كه به تعداد شانه های طرح باید نورد داشته باشیم ، چرا كه میزان مصرف نخ شانه های طرح با هم فرق می كند . در بعضی صرفاً قرقره ها می توانند سوار شوند ، در بعضی دیگر مكانی برای جای گرفتن نورد در نظر گرفته شده است و در بعضی هم نخ شانه های طرح مستقیماً بوسیله بوبین تامین می شود . تمام ماشینهای راشل بسمت استفاده از سوزن مركب در حال پیشرفت هستند (در سوزن مركب ریش از ساقه جداست) چرا كه باعث افزایش سرعت تولید می شود . نوسان شانه هم مربوط به بادامك ها و هم پیروهاست .

در راشل عمدتاً به سمت ماشین های ژاكارد روی آورده اند كه دلایل آن عبارتند از :

1)      محدودیت طرح را از بین می برند .

2)      روی هر میز كنترل خارجی وجود دارد .

شستشو :

      عمل شستشو اولین عمل تكمیل مرطوب می باشد و به منظور برطرف كردن مواد خارجی مانند روغنهای رسیندگی وناخالصی های قابل حل در محلولهای شستشو انجام می گیرد . علاوه بر از بین رفتن  ناخالصی های ساختمان بافت پارچه متراكم تر شده و ابعاد آن كاهش پیدا كرده و زیر دست آن تغییر پیدا می كند .

      در سالن شستشو دو ماشین شستشوی مداوم وجود دارد : ماشین چاپ شویی و ماشین سفید شویی .

شستشوی هر دو ماشین بصورت عرض باز صورت می گیرد . برای ورود پارچه به ماشینها ، سر آنرا به استری موجود در ماشین می دوزند و دستگاه را روشن میكنند تا پارچه به دنبال آستری از بین غلتكها عبور می كند . بعد از تمام شدن پارچه هم آستری را به انتهای آن می دوزند و به این ترتیب آستری همیشه در هنگام خاموش بودن دستگاه ، بین غلتكها باقی می ماند .

      بیشتر پارچه های بافته شده با نخهای مصنوعی بوسیله ماشین چاپ شویی شسته می شوند .در ابتدای عمل پارچه از داخل واگن به ماشین تغذیه شده ، در قسمت ابتدایی ماشین ترمز (جهت شل و سفت كردن پارچه) و همچنین شاخ و سنسورهای نوری وجود دارد كه جهت باز كردن لبه های لوله شده پارچه می باشد و عرض پارچه در حال تغذیه را تحت كنترل قرار دارند تا پارچه بدون چروك وارد دستگاه می شود .

      ماشین چاپ شویی سافت 1975 آلمان است وحداكثر سرعت عبور پارچه از آن  60 می باشد كه معمولاً روی  20 تنظیم می شود . در انتهای آن ، دستگاه خشك كن قرار دارد كه با حداكثر سرعت  60 بطور مداوم قرار گرفته است . موادی معمولاً در این كارخانه مورد مصرف قرار می گیرند عبارتنداز :

صابون صنعتی ، لاستیك سودا وهیدروسولفیت سدیم كه معمولاً با هم مخلوط می شوند .

      برای برطرف كردن رنگهای سطحی و بالا بردن ثبات شستشویی ، پارچه های چاپ شده در این ماشین شستشو می شوند بنابراین زیردست پارچه قبل از شستشو بسیار خشن است اما پس از آن ، به دلیل برطرف كردن خمیر چاپ باقی مانده روی سطح نرم و لطیف می شود .

      دستگاه دارای 10 حمام است .در شستشوی نایلون ، حمام 1 سرد و شامل آب ، اسید استیك و ویزیتور
می باشد و در حمام تثبیت كننده رنگ است . حمام 2 آبكشی سرد را انجام می دهد .حمام های 3 تا 6 دارای دمای 30 تا 60 درجه هستند و شامل آب و صابون می باشند.در حمام های 7 تا 10 آبكشی با آب سرد صورت می گیرد .

      شرایط شستشوی پلی استر كمی متفاوت است ، مثلاً دمای حمام های 1 تا 5 بین 60 تا 90 درجه می باشد .

      پساب حمام ها رنگی است كه در كانالهای زیر ماشین جریان می یابد و به بخش تاسیسات برای تصفیه منتقل می شود . صابون مورد استفاده nanionic است و لذا سختی آب در شستشو مشكلی ایجاد نمی كند و از آب معمولی استفاده می كنند و نیازی به استفاده از آب نرم نیست .

      حمام 1 دارای سه غلتك مشبك با سوراخ های ریز (دو غلتك در پایین و در تماس با حمام و یك غلتك در بالا) می باشد . علت مشبك بودن این است كه میزان تماس و آبخور شدن پارچه بیشتر باشد . پارچه از لابلای غلتكهای سیلندر عبور كرده با آب سرد آبخور شده ، رنگینه های سطحی پارچه گرفته می شود .

      سرعت تغذیه و عبور پارچه از ماشین شستشو بسیار مهم است . پارچه های سبك تر (مثل نایلونی و لباسی 84) با سرعت حدود  28 و پارچه های سنگین تر با سرعت  22 ، ولی در مورد پارچه های سنگین تر مثل داكرون 100 ، سرعت از  13 تجاوز نمی كند . شستشوی سریع سبب باقیماندن رنگینه های جذب نشده و همچنین غلظت دهنده شده كهسبب میگردد تداخل رنگی در چاپ ایجاد شده و خطوط مرزی و زیبایی چاپ از بین برود .

      پارچه ها پس از عبور از بین چند غلتك لبه باز كن كه می توانند هم شیاردار فلزی و هم شیاردار چوبی باشند به حوضهای بعدی انتقال می یابند . حوضهای بعدی شامل غلتكهای فولارد است .

      در حمام 2 یك غلتك مشبك با سوراخ های درشت در تماس با حمام قرار دارد . پس پارچه از بین
دو غلتك شیاردار عبور می كند و آب سرد روی آن اسپری می شود . حوض دوم برای پارچه های نایلونی حاوی آب خالی است و برای پارچه های پلی استری شامل مواد و بخـار است . چون پارچه های نایلـونی تنها به آب احتیاج دارند ، بنابراین شـیر خروجی شاسی را در این مورد نمی بندیم ، ولی در مورد
پارچه های پلی استری چون در شاسی بخار باز می شود و آب درون شاسی گرم است ، لوله خروجی را می بندند . پارچه پس از آبخور شدن توسط فولارد پرس میگردد و آب بهمراه رنگینه های جذب نشده از سطح كالا جدا
می شود . در بعضی موارد برای نایلون هم از مواد دیگری به جزء استفاده می كنند (مثل هیدروسولفیت) .
دو شیر جهت ورود مواد دیده می شود كه از یكی صابون و از دیگری سدیم دی تیونیت و همراه سودا خارج
می شود . سدیم دی تیونیت در محیط قلیایی احیا كننده بسیار قوی است و رنگینه های جذب سطحی شده را از پارچه جدا می كند . سدیم دی تیونیت قابل احیا شدن در دمای زیر 100?c را دارد كه البته دمای حوضها در حدود 90-95?c است ولی در مورد پارچه های نایلونی دما پایین تر است .

      حوضهای 3 و 4 و 5 و 6 هم ، همانند حوض دوم عمل می كند . در این حوضها آب و مواد وبخار داریم میزان و نوع مواد مصرفی بستگی به جنس پارچه دارد . در مورد پارچه های نایلونی در این چهار حوض ، مواد كمتری را به نسبت پارچه های پلی استری می ریزند . بطور كلی قاعده علمی خاصی در اینجا برای مصرف مواد حكمفرما نیست و توافقی بین بخش شستشو و آزمایشگاه صورت می گیرد كه اگر مورد قبول آزمایشگاه بود ،
پارچه ها را به همان روال شستشو می دهند ، در غیر این صورت میزان مواد را كم و یا زیاد می كنند . در مورد این حوضها ، علاوه بر فولارد ، غلتكهای راهنما و لبه بازكنی زیادی مشاهده می شود . پس از حمام  6 ، پارچه از روی یك غلتك كه ضمن چرخش حركت نوسانی به بالا و پایین دارد (حركت لرزشی) عبور می كند و بطور آزاد روی یك توری سیمی در حال حركت قرار می گیرد و روی آن آب اسپری می شود . این كار برای حذف كششها وتنشهای پارچه صورت می گیرد { پس از حوض ششم ، یك غلتك پره ای (چهار پره) بالای حوض هفتم است و كف این حوض یك نوار توری مشابه حصیر است كه بوسیله دو غلتك حركت می كند . غلتك
پره دار به همراه لوله آب پاشی كه از پشت به پارچه آب را با شتاب می زند ، باعث می شوند كه پارچه بصورت تادار بر روی حصیر فلزی قرار گیرد . این نوار توری متحرك پارچه را به جلو هدایت می كند . در بالای نوار هم كلاً شش میله آب پاش قرار دارد كه به پارچه به شدت آب می پاشند . }

      كلاً حوضهای 7 و 8 و 9 جهت آبكشی می باشند . حوضهای 8 و 9 هم دارای فولارد و میله آب پاش هستند و پارچه را به دقت شستشو می كنند . فولاردها با فشار باد عمل می كند . غلتك بالایی فولارد در دو طرف خود دو جك دارد كه با فشار باد عمل می نمایند . باد و روغن غلتك را بالا و پایین می برند . یك پمپ آب نیز جهت بازگشت آبهای هدر رفته در زیر ماشین قرار دارد . نشانگرهای عقربه ای زیادی جهت نشان دادن فشار و میزان آب و سرعت و دمای پارچه موجودند كه تعدادی از آنها (خصوصاً نشانگرهای فشار غلتكها) از كارافتاده اند . تعداد زیادی الكتروموتور جهت حركت غلتكها وجود دارد كه شامل تسمه انتقال نیروی حركتی به قسمتهای دیگر می باشد . پارچه پس از عبور از قسمت شستشو به قسمت آبگیری و خشك كن تغذیه می شود . پارچه پس از عبور از دو غلتك بر روی یك سینی بزرگ می ریزد و از آنجا به حوض 10 هدایت می شود . حوض 10 مخصوص آبگیری است و حدود 70% از خیسی پارچه را گرفته و پس از آن پارچه روی یك صفحه قرار می گیرد و درون محفظه خشك كن برای خشك شدن نهایی هدایت می گردد .

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا