امروز: چهارشنبه 12 مهر 1402
گزارش كارآموزی شركت تهویه ساران در 26 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی کارآموزی
بازدید ها 716
فرمت فایل doc
حجم فایل 20 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 26
18,000 تومان
گزارش كارآموزی شركت تهویه ساران

گزارش كارآموزی شركت تهویه ساران در 26 صفحه ورد قابل ویرایش
درباره ساران:

تاریخچه:

آغاز فعالیت شركت ساران از سال 1370 وبا تعداد انگشت شمار متخصص در شرایطی پایه صنعت تهویه نهاد كه هیچ پشتوانه ای جز اراده، پیشگفتار و عشق به پیشرفت وتوسعه نداشت وهمچنین ابزار كافی بود تا درطی اندك زمانی شركت ساران در صنعت تهویه پیشرفت شگرفی داشته باشد.

در دنیای امروز كه همه چیز وهمه علوم روزبروز در حال تغییر می باشد ساران نیز با چنین بینش و با اعتقاد به توانایی های بلقوه نیروی متخصص خود همه تلاش و همه همت خود را بكارگرفت تا باردیگر اثبات نماید هر گاه مجموعه ای بافت پاك و میل به خدمت و با توكل به ایزدمنان گامی در جهت خدمت به ارتقا صنعت واشتغال زایی نیروی جوان وپویا بردارد، بی شك موفق خواهد بود چنانكه ساران توانست در عرض مدت زمانی كوتاه و در طول قریب بر 12 سال به یاری پروردگار وكاركنان دلسوز وسعت واحد خود را از 200 متر مربع در آغاز فعالیت به 500000 متر مربع در شهرك صنعتی سپهر وتوسعه نیروی انسانی از 4 نفر به تعداد نیروی بالغ بر 450 نفر افزایش دهد.

بدین ترتیب شركت ساران با رشدی چشمگیری درطول این مدت كوتاه اكنون نیز با اندیشه ورود به بازارهای جهانی وهمكاری شركت های مطرح جهانی وبهبود كیفیت روز به روز محصولات واجرای مشتری مداری هدف والایی را دنبال می كند كه همانا تربیت نیروی فعال ومتخصص با بهره گیری از دانش روز می باشد.

استانداردها:

گروه كارخانجات ساران از همان ابتدای حركت تولید خود مبنای فعالیتش را بر توسعه پایدار و كیفیت محصولات قرار داد در این راستا ساران با مطالعه گستره برای بروز رسانی تكنولوژی ساخت تجهیزات تهویه مطبوع ، بااتكا به علم ودانش بهترین وطراحان متخصص وبا استفاده از بهترین ومرغوبترین قطعات و مواد اولیه و نیز با بكارگیری رونمای روز كنترل كیفیت توانست طی سالهای فعالیت خود محصولاتی قابل رقابت با محصولات پیشرفته ترین شركت های تولید كننده سیستم های تهویه مطبوع در دنیا تولید كند وهماهنگ با الگوهای پیشرفته صنعت تهویه جهان پیش رود.

نتیجه تمام این تمهیدات وتلاش ها برای همسوسازی روش ها و تكنولوژی های تولید با معیارهای بین المللی اخذگواهینامه ها واستانداردهای معتبر جهانی را برای ساران به ارمغان آورد كه از افتخارات سارن در این زمینه می توان به دریاف گواهینامه های ISO 14001,ISO 9001 اشاره كرد.

در ساران همواره بر تولیدات هماهنگ با تكنولوژی های مدرن ومانوس با طبیعت عاری از هر گونه اندیشیده می شود.

 

تحقیق های انجام شده:

امروز ساران به عنوان یكی از بزرگترین سازندگان تجهیزات وسیستم های تهویه مطبوع در خاورمیانه اجرای تحقیق های بسیاری از تجربه نموده است.

نگاهی گذرا به كارنامه كاری ساران حكایت از اجزای 300 تحقیق عظیم را دارد. اجرای تحقیق های بزرگ تاسیساتی توسط ساران به داخل كشور محدود نشده واین شركت توانسته با تولید تجهیزاتی منحصر به فرد رضایت خاطر شركتهای بزرگ چون دانیلی ایتالیا، دایلم كره، تكنیپ فرانسه، تكشمونت ایتالیا، میتسوبیشی ژاپن وتوكیو را فراهم آورد.

صادرات تجهیزات تهویه به كشور آلمان ، آذربایجان، ارمنستان، عربستان صعودی و كویت، تامین سیستم مطبوع فاز یك توسعه میدان نفتی پارس جنوبی، پتروشیمی تندگویان، ذوب آهن اصفهان، پتروشیمی كه طرح متانول فارك MTBE بندر امام، سازمان هوا وفضا، پتروشیمی بوعلی سینا، پتروشیمی مارون، پتروپارس، سازمان انرژی اتمی ایران، شركت ملی صنایع مس، نیروگاه آبادان، خوی و بسیاری از تحقیق های بزرگ از جمله عظیم ترین تحقیق های تاسیساتی اجرا شده در ایران هستند كه هر یك همچون برگ زرینی در كارنامه ساران می درخشد.

 


خط تولید:

كارخانه ساران عمل كارخانجات ساران در شهرك صنعتی هشتگرد در 90كیلومتری تهران واقع گردید. كه ا ین واحد تولیدی كه بنایی بالغ بر 5000 متر مربع در سال 1379 احداث واز ابتدای سال 1380 مورد بهره برداری قرار گرفت كه شامل واحدهای فنی مهندسی ،انفورماتیك ، برنامه ریزی، صنایع، كنترل كیفیت، واحد آموزش، واحدستاد پرسنلی و همچنین سالن همایش،جلسات انبارو خطوط تولید می باشد. كه این فضا با الگوهای استاندارد ومعیارهای سازه های صنعتی ساخته شده و تمامی اصول مرتبط با مقوله تولید عملی در آن رعایت گردیده تا محیطی مطلوب برای رفاه كارگران جهت بهبود فرایند تولید بوجود آید.

واحد تضمین كیفیت شامل:

1-بخش تضمین كیفیت        2-بخش كنترل كیفیت         3-بخش كالیبراسیون

می باشد كه پیاده سازی واجرای سیستم های مدیریت كیفیت 2000 ویرایش ISO 9001 و مدیریت زیستی محیطی ISO 14001 ویرایش 96 در سطح سازمان وروز آوری سیستم ها بعهده و دپارتمان تخمین كیفیت می باشد.

كنترل محصولات ورودی، ونیمه ساخته ونمایی از نظر تطابق با استانداردهای بین المللی وهمچنین استانداردهای كارخانه ساران، به عهده دپارتمان كنترل كیفیت می باشد. تجزیه وتحلیل سیستم های اندازه گیری و بهینه سازی ابزارهای اندازه گیری از طریق پایش واجرای برنامه كالیبراسیون برعهده دپارتمان كالیبراسیون می باشد.

 

واحد مهندسی صنایع:

از دو دپارتمان تشكیل شده 1- برنامه ریزی مواد      2-برنامه ریزی تولید

دپارتمان برنامه ریزی مواد و كار عمده انجام می شود.

الف) برنامه ریزی استاندارد كه شامل :كنترل موجودی برنامه ریزی مواد براساس سیستم نقطه سفارش EQO

ب)فرم سفارش ساخت كه از واحد فنی مهندسی ارسال می شود. شامل تعریف تحقیق درخوست كالا، برنامه ریزی مواد درخواست خرید برای انبار دپارتمان برنامه ریزی تولید نیز دو كار عمده انجام می گیرد

الف)ظرفیت نسبی وزمان سنجی تحقیق ها

ب) استفاده از منابع در جهت تحویل بموقع تحقیق ها

واحد فنی مهندسی:

نیز از دو دپارتمان تشكیل شده است: 1-تحقیقات مهندسی   2-مهندسی تولید

عمده فعالیت دپارتمان تحقیقات مهندسی عبارتست از:

1-تحقیقات در ارتباط با اطلاعات وفن آوری جدید

2-بهینه سازی محصولات تولیدی شركت جهت برآورده نمودن خواسته های مشتری وافزایش كیفیت محصول

3-تحقیقات در ارتباط با طارحی دستگاه های جدی و نظارت بر تولید آنها

4-حلقه ارتباطی بین واحد مهندسی تولید وواحد تولید

5-تنظیم كاتالوگ های فنی مهندسی

6-تنظیم وارسال دستورالعمل های كاری فنی مورد نیاز

7-برای اطلاعات برگشتی از واحد خدمات پس از فروش

دپارتمان مهندسی تولید مهترین فعالیت ها به شرح زیر است:

1-صدور فرم سفارش ساخت دستگاه های تهویه مطبوع كه این فرم شامل نقشه های ساخت دستگاه ها وقطعات آن و همچنین لیست قطعات دستگاه ها جهت تهیه وتحویل به واحد ساخت می باشد.

2-تهیه Final Book مربوط به تحقیق ها

3-تهیه اطلاعات لازم جهت خدمات پس از فروش برای تحقیق ها شامل اطلاعات فنی الكتریكال پس از ارسال دستگاه ها

4-تهیه technical derta ونقشه های فونداسیون ولوله كشی جهت كلیه قراردادها

5-بررسی وكنترل دستگاهها در حین تولید

واحد آموزشی كارخانه برقراری دوره های تخصصی جهت مشتریان  وهمچنین همكاری تنگاتنگ با واحدهای دانشگاهی سراسر كشور سعی در تعلیم و آموزش نیروهای متخصص جهت ایجاد پشتوانه ای قوی برای صنعت تهویه ایران نموده كه این راه تاكنون به یاری خداوند منان گامهای بزرگی برداشته و در این راستا برنامه های متعددی نیز دردست اجرا می باشد.

 

محصولات:

فن كویل:این دستگاه ضمن زیبایی ظاهر خود با امكانات فنی ومصرفی كه در ساخت آن بكار برده شده هوای دلپذیر را در گرما و سرما برای محل زندگی شما به ارمغان می آورد مزیت فن كویل نسبت به سیستم های مركزی وجود كنترل دما برای مكانهای مختلف به صورت مجزا واتوماتیك است. فن كویل ساران از سال 300 الی 1200 با ظرفیت هوادهی 200 الی 1200 فوت مكعب در دقیقه در انواع ذیل ساخته می شود

-فن كویل زمینی كه به دو صورت بالازن دو وزن یا شیب دار می باشد

- فن كوتاه (lo-boy) كه زمینی و بالازن می باشد

- فن كویل سقفی كه به كابینت یا بدون آن و یا به صورت نیمه تنه(بدون فیلتر آلومنیول) ساخته می شود.

كندانسورهوایی:

جهت استفاده در مناطقی كه از لحاظ جغرافیایی استفاده از سیستم های آبی و برج خنك كننده غیرممكن می باشد. كندانسورهای هوایی قادر به دفع حرارت از 24000 الی 2565000 بی تو یو در ساعت می باشد كه این ظرفیت ها بسته به اختلاف درجه حرارت سیال مبرد ودرجه حرارت خشك محیط متغیر هستند. لوله كویل های كندانسور از جنس مس ساده بوده ویا داخل فین دار بر حسب سفارش بوده وفین كویل ها از نوع صفحه ای (plate) واز جنس آلومینیوم یا مس و یا با پوشش های ضدخوردگی (برحسب سفارش) می باشند.

فن های كندانسور از نوع بوه واز روق آلومینیومی مرغوب ساخته می شوند موتور فن ها از نوع تروپیكال ومناسب كار برای حالت عمودی بوده و یا درجه حفاظتی 1p55 از مارك های اروپای غربی واز سیستم كنترل اتوماتیك فن جهت كنترل اتوماتیك این موتورهای با توجه به درجه حرارت محیط و فشار مایع مبرد استفاده می گردد.

تمام مدل های كندانسورها مجهز به ریسور (Receiver) جهت ذخیره كردن مایع مبرد در حالت pump Down و شیر اطمینان می باشد.

تمام فن ها برای جلوگیری از خطر برخورد جسم خارجی با آنها مجهز به حفاظ فلزی می باشند. بدنه و سایر اجزای مربوط از جنس ورق گالوانیزه با كیفیت بالا و ضخامت مناسب ساخته می شود كه با پیچ و مهره ونوار تروستات (جهت هوابندی) بهم متصل می شود. كندانسور هوایی میتواند با توجه به نوع مصرف یك یا دو مداره ساخته شوند.

یونیت هیتر:

استفاده از یونیت هیترها یكی از بهترین وارزانترین روشهای تامین گرمایش مورد نیاز برای اماكنی از قبیل سالن های ورزشی ماجد،تالارها، سالن های تولید كارخانجات، موارد خشك سازی مواد وغیره می باشد.

یونیت هیتر در دو نوع دیوار وصنعتی با گرمایش از طریق آب گرم یا بخار موجود می باشد. لوله های مس به قطر 8/5 اینچ مناسب كابها آب گرم بصورت صفحه ای و لوله های مانسمان 5/0 اینچ مناسب گاز با بخار با فین آلومنیومی یا مس بصورت مارپیچی در این یونیت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

یونیت هیترهای دیواری در ظرفیت های 12000 تا 225000 بی تو یو در ساعت با آب گرم و از 22500 تا 47000 بی تو یو در ساعت با بخار و یونیت هیترهای صنعتی با ظرفیت 112000 تا 2825000 بی تو یودر ساعت با آب رگرم واز 120900 تا 3720000 بی تو یو در ساعت با بخار موجود می باشد.

در یونیت هیترهای دیواری اسكلت از پروفیل آلومنیوم وبدنه از ورق گالوانیزه به ضخامت 5/1 میلیمتر و یونیت هیترهای صنعتی اسكلت از پروفیل آلومینیوم و بدنه از ورق گالوانیزه به ضخامت 5/1 میلیمتر وبا استحكام بالا تولید شده و سپس سطوح با رنگ مرغوب پوشش داده می شود.

در یونیت هیتر دیواری از فن محوری و در یونیت های صنعتی از فن های سانتریفوژ كه از نظر استاتیكی ودینامیكی كاملا بالانس شده اند استفاده می شود ضمنا فن های مذكور با حداقل صدای ممكن عمل می كنند.

یونیت هیترهای صنعتی قابلیت نصب به صورت ایستاده بر روی زمین و یا به صورت آویز از سقف را دارا می باشند.

بعد از معرفی محصولات شركت ساران به طور اختصار در مورد یكی از محصولات و اجزای تشكیل دهنده آن و كاربرد هر قطعه در محصول مدنظر مطالبی ارائه شده واز روشهای ساخت آن به دلیل پیچیدگی وكمبود فرصت صرفنظر می شود.

 

چیلر آبی

تعریف چیلر

چیلر دستگاهی است كه با استفاده از یك سیال خنك كننده در سیكل تبرید، سیال دیگری را (عمدتا آب) برای مصارف صنعتی یا تهویه مطبوع خنك می كند. آب سرد تولید شده در اوپراتور چیلر در سیستمهای صنعتی  برای خنك كردن بخشهایی از ماشین آلات و در تهویه مطبوع خنك كردن هوا از طریق هواساز، فنكوئل و... مورد استفاده قرار می گیرند.

 

1-تعریف چیلرآبی:

به چیلری گفته می شود كه مبرد داخل كندانسور آن بوسیله آب خنك می شود. در این نوع چیلر آبی كه مبرد داخل كندانسور راخنك می كند خود گرم شده و دیگر قابل استفاده نیست به همین دلیل این آب وارد برج خنك كننده شده ، دمایش پایین می اید و دوباره جهت خنك كردن مبرد وار كندانسور می شود.

در مناطقی كه درصد رطوبت هوا زیاد باشد چون در برج خنك كننده فرایند انتقال حرارت براساس گرمای نهان تبخیر انجام می شود، برج خنك كننده كارایی نداشته و نمی توان چیلر آبی استفاده كرد، همچنین اگر میزان موادخورنده ورسوب آب زیاد باشد، چون امكان خوردگی و رسوب گیری ومسدود شدن لوله های داخل كندانسور زیاد است بنابراین امكان استفاده از چیلر آبی وجود ندارد و به ناچار باید چلیر هوایی استفاده كرد

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا