امروز: سه شنبه 14 تیر 1401
طرح توجیهی مجتمع طلای سبز قم در 40 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی طرح های توجیهی و کارآفرینی
بازدید ها 811
فرمت فایل doc
حجم فایل 18.298 مگا بایت
تعداد صفحات فایل 40
15,600 تومان
طرح توجیهی مجتمع طلای سبز قم

طرح توجیهی مجتمع طلای سبز قم در 40 صفحه ورد قابل ویرایش
مجموعاً 86 نوع گیاه گوناگون در فاز (1) تولید می گردد

 

1) توت فرنگی                           

2) فلفل دلمه ای                              

3) کاهو                                 

4) گوجه     

                                 
5) سبزیجات

6) سیب زمینی

7) فلفل

8) خیار

9) هویج

10) کدو حلوایی

11) تمشک

12) بادمجان

13) ادویه جات

14) کلم

15) لوبیا


16) موز

17) قارچ  

  18) زعفران

19) آفتابگردان


 

به نام و توکل به خدا

شرایط تحقیق احداث بزرگترین کشت و صنعت مدرن

هیدروپونیک وآئروپونیک در استان قم

1.  در تاریخ 20/10/1385 مجوز تأسیس شرکت کشت و صنعت طلای سبز قم از سازمان ثبت شرکتهای ایران دریافت شده است.

2. صد درصد سهام این شرکت کشاورزی متعلق به بخش خصوصی (جانبازان، بسیجیان، صنعتگران و کشاورزان نمونه)میباشد.

3. بنا به تقاضای مدیران شرکت، ظرفیت طلای سبز قم در متن مجوز مذکور نیست و این عاملی خواهد بود تا امکان اجازه ظرفیت را به راحتی ارتقاء داده یا کسر نماید. لیکن با توجه به مطالعات انجام شده در شرایط فعلی، رقم 100 یکصد هکتار زمین را در مکاتبات خود با وزارت کشاورزی و منابع طبیعی و دیگر نهادها اعلام داشته.

4. شرکت مربوطه با نام  «شرکت طلای سبز استان قم» سهامی خاص تأسیس شده است.

5. قرارداد زمین برای خرید 100 یکصد هکتار آماده ومیزان طرح توسعه در استان قم تا 250 دویست و پنجاه هکتار رزو خواهد شد. و بر اساس مطالعاتی که توسط شرکت Syrusmennr (تحت لیسانس هلند) برای قم انجام پذیرفته است. پیش بینی شده است.  

6. مکاتباتی با وزارتخانه های مربوطه از جمله وزارت کشاورزی – جهاد – وزارت کار انجام شده که ضمن معرفی تحقیق، تقاضاهای مطرح گردیده است. (دایر بر پشتیبانی از تحقیق فوق).

 

اجراء این تحقیق همراه با دستگاههای پیشرفته با سیستم هیدورپونیک باعث ورود اقتصاد کشاورزی استان قم. به تکنیک های مدرن جهان خواهد گردید به نحوی که در اکثر مناطق کشور که به شکلی درگیر مشکلات ناشی از عدم مرغوبیت آب، خاک و هوا به منظور توسعه کشاورزی می باشند. با این روش امکان تولید مکانیزه انواع محصولات مورد نیاز داخل و خارج از کشور با بهترین کیفیت های مورد قبول کشورهای پیشرفته وجود خواهد داشت.


    ·                  برآورد تقاضای فعلی و آتی بازار

 

با توجه به توسعه و درخواست چشمگیر صنایع شیر و لبنیات، محصولات زراعی، تولید انواع سبزیجات درخواست انواع گیاهان دارویی، محصولات متنوع دیگر، درخواست خوراک دام بصورت تازه یا خشک، و انواع صیفی جات فصلی، که در استان قم محدودیت بسیار شدید از نظر تأمین احتیاجات وجود داشته و برای گروه دامداران در تأمین علوفه مفید جهت دام خود محدودیت مراتع به حدی بوده است که مجازات های بسیار سنگین در صورت مشاهده چرا در مناطق یاد شده برای متخلفین در نظر گرفته شده است و از طرف دیگر بدلیل وسعت جغرافیایی قابل ملاحظه استان قم که اکثر مناطق آن فاقد آب و خاک کافی و مناسب جهت زراعت می باشد. پیش بینی  می شود تقاضایی فعلی و آتی بازار برای این سبک به روش هیدروپونیک و علوفه تازه و دیگر محصولات در حد بسیار چشمگیری با توجه به سیر صعودی داشته باشد.

شرایط تاریخی، فرهنگی و اقتصادی کشورمان نشانگر توجه نیاکان ما به دامپروری بوده و به طوری که هنوز کشورمان بعد از چین با بیش از 53 میلیون رأس بیشترین تعداد گوسفند در آسیا را به خود اختصاص داده است و در مورد گاو و گوساله با 000/738/8 رأس گاو و رتبه سوم را در خاورمیانه را داراست این در حالی است که با این تعداد دام هنوز برای تهیه پروتئین و شیر و رسیدن به استاندارد مطلوب و مورد نیاز کشور جوانانمان. راهی دراز و مشکلات بزرگی در پیش رو داریم و خواهیم داشت. که مهمترین آنها تهیه صیفی جات و مواد غذای گیاهی و تأمین غذای دام ها و کلاً هزینه بالای آن جزء بحران های کشور است.

 

    ·     نظر در اجراء این تحقیق در استان قم

 

در شرایط کنونی با توجه به هدف شرکت طلای سبز قم در احداث این تحقیق زمینه آشنایی مصرف کنندگان با سیستم جدید و مدرن و آموزش کشاورزان سنتی و فارق التحصیلان دانشگاه های کشاورزی حومه استان از این سبک کشاورزی به روش هیدروپونیک و سیستم های جدید به مقدار قابل توجهی فراهم خواهد آمد. و به مأنوس شدن دامداران با سیستم مدرن موجود! منجر خواهد گردید. و کشاورزان سنتی سطح آگاهی و اعتماد عمومی به این سیستم های مذکور تقاضا متناسباً افزایش خواهد یافت و فرهنگ استفاده از سیستم های هیدروپونیک در جامعه کشاورزی استان قم جاری خواهد گردید و در نهایتاً با توجه به نیاز گسترده استان: زمینه فعالیت همزمان برای ده ها شرکت تولیدی مشابه نیز  ایجاد اشتغالزایی خواهد شد به نحوی که نیاز واقعی و نهایی استان که بالغ بر هزاران نفر خواهد گردید اشتغالزای سالم و مطمئن همراه با نیاز استان و کشور و همراه با صادرات خواهد بود.

در کل باید گفت و بیان نمود که طلای سبز قم نظر بر این دارد:

1. تأیید و اعتماد جهانی (شرکتهای خارجی در ایران و استان قم)

2. توسعه کشاورزی در استان قم در کاهش فقر

3. کاهش بیکاری و اشتغالزائی سریع

4. رفع نابرابری و ایجاد نظام اجتماعی در قبال درخواستها.

5. مبتنی بر عدالت و ابتکار صنعتی شدن بیشتر کشاورزی حومه های شهرهای بزرگ.

6. ارتباط بهتر، عدالت برتر، افزایش مشارکت مردمی همراه با دیدگاههای سیاسی و اجتماعی.

7. تنظیم جوامع سنتی در مقابل جوامع مدرن کشاورزی.

8. ابتکار برای تازه سازی جامعه و استان قم در سبک جدید کشاورزی.

9. جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر و گرایش سرمایه داران و افراد اهل فن به حریم روستاها.

پس از بررسی های چندین ساله در سیستم های اقتصادی کشاورزی در جهان به این مطلب رسیده ایم که نیازهای تغذیه ای و تولیدات گیاهی همراه با راندمان بالا و  کیفیت خوب همراه با توسعه روز افزون از سیستم هیدروپونیک نیازهای کشورهای چون امریکا، استرالیا، هلند، فرانسه – مالزی و کشورهای اروپای با رشد تکامل یافته بالاتر از 50% جوابگو بوده و هست زیرا این اقتصاد مدرن در راستای دولت مردان نسبت به اشتغالزای همراه با ریسک پائین تر 10% جوابگو اقتصادانان و سرمایه داران این نوع صنعت نوین میباشد.

 

    ·     شرکت مجتمع کشت و صنعت طلای سبز قم

 

برای کشت هیدورپونیک امکان تولید انواع میوه ها، صیفی جات، سبزیجات که مجموعاً شامل انواع کلم، فلفل، بادمجان، خیار، ادویه، کاهو، خربزه، کدو حلوایی، گوجه فرنگی، تمشک، علوفه دام، لوبیا و انواع گلهای زینتی مثل میخک، رز، ژربرا، مریم و دیگر گلهای درخواستی کشورهای عربی وجود خواهد داشت که در بررسی های بعمل آمده در اکثر موارد دارای بازده اقتصادی بسیار مناسبی برای تولید کننده بوده و علاوه بر راندمان بالا و صرفه اقتصادی دارای کیفیت بسیار مناسب و در تمام فصول سال قابل عرضه به بازار خواهد بود. در این نوع کشت هیدروپوتیک و آئروپونیک امکان کشت 86 نوع گیاه گوناگون وجود خواهد داشت. که در این زمینه دستگاههای مختلف مورد نیاز و طراحی شده است که مورد استقبال سراسر جهان گردیده است.

 

سطح زیر کشت هیدروپونیک در سراسر جهان طی 30 سال با 60 برابر رشد از 100 هکتار در دهه 90 میلادی داشته است. که از این میزان هلند با 600/3 هکتار، فرانسه 000/1، انگلستان 600 ، ژاپن 400 و آفریقای جنوبی با 300 هکتار در زمره پیشتازان این علم بوده و نیز امریکا، استرالیا، سوئیس، نیوزلند در حال بهره برداری نیز میباشند.

در هلند تولیدات گلخانه ای و گلهای تزئینی و زینتی جهان طی 10 سال 5/7 برابر رشد داشته و در حال حاضر 50% از گلهای این کشور بصورت همین سیستم تولید میگردد. و در فرانسه به 20% و انگلستان 10% و در ژاپن 1% محصولات خود را به همین سیستم تولید می نمایند. ولی هنوز در ایران بصورت سیستم گلخانه ای سنتی انجام میپذیرد آنهم به 501/8 مجموعه کوچک بالغ میگردد.

    ·      تاریخچه شرکت

 

فرباکل/بومکاس، بزرگترین طراح اروپائی چند کاره و سازندة قابل اطمینان گلخانه های پیشرفته به صورت TURN-KEY می باشد که تکامل تکنولوژی خود را مدیون ساخت بیش از 10000 هکتار گلخانه هیدروپونیک در نقاط مختلف دنیا و در شرائط مختلف آب و هوایی میباشد.

شرکت سیروس مهر با کادری مجرب و متخصص در حال حاضر نماینده انحصاری فرباکل/بومکاس در ایران میباشد.

ما به تکنیک های پیشرفته و نوآورانه حاصل از آخرین تحولات هلند دسترسی داریم. در صورت ترکیب این فن آوری با سالها تجربه، شریکی را خواهید یافت که شما را از ابتدای مرحله طراحی به سمت تکمیل تحقیق گلخانه ای قدم به قدم هدایت می کند.

هدفِ اصلی ما عبارت از تحویل گلخانه هایی با کیفیت عالی و سیستم هائی است که در تحولات سودآور صنعت کشاورزی نقش دارد. این امر منجر به تکمیل تحقیق های موفقیت آمیزی با وسعت های مختلف در سرتاسر جهان گردیده است.

اعتبار ما در ارائه کیفیتی با قابلیت  اطمینان فراوان مبتنی بر احاطه همه جانبه قسمتهای مختلف سازه و ساخت گلخانه های کامل، سیستم های حرارت دهی عالی، تحقیق های آماده تحویل (TURN-KEY) و تأسیسات تخصصی برای انواع محصولات کشاورزی می باشد.

در گلخانه های فرباکل/ بومکاس، موارد تخصصی در زمینه طراحی و کارآئی فنی سیستم های حرارت دهی و تأسیسات فنی کاملاً لحاظ شده که امکان برآورده نمودن یک به یک خواسته های مشتریان را فراهم نموده است. در حالیکه بسیاری از تحولات فعلی چشم

اندازهای عالی سالهای بعد را نشان میدهد، ما درصدد سرمایه گذاری جهت حل مسائل آتی هستیم.

    ·تولید علوفه تازه در هر سیستم هیدروپونیک صنعتی در هر 24 ساعت 1 تن علوفه تازه
    · اهداف و سوابق تحقیق

 

از آنجائیکه رشد بی امان و اجتناب ناپذیر جمعیت جهان از یک سو باعث استفاده بیش از حد و بی رویه از زمین های زراعتی و مراتع و ملزومات مربوط به آن از قبیل آب و خاک و ... گردیده و از سوی دیگر حذف زمین های زراعتی و تبدیل آنها به مجتمع های مسکونی و کاهش آب های کشاورزی باعث ایجاد بحران های بزرگ و قریب الوقوع خصوصاً در کشورهایی همچون ایران که در رده کشورهای کم آب قرار می گیرند خواهد گردید، به عنوان راه حل در سطوح جهانی ضرورت بکارگیری تکنولوژی های مدرن کشاورزی به منظور بهینه سازی مصرف آب، خاک و انرژی مورد توجه مضاعف قرار گرفته و در همین راستا کشت های مدرن هیدروپونیک و آئروپونیک که بر کشت گیاهان در شرایط محیطی کاملاً تحت کنترل و بدون نیاز به خاک زراعتی مبتنی هستند به نحو چشمگیری در کشورهای در حال توسعه و پیشرفته همچون آمریکا، کانادا، استرالیا، آرژانتین، نیوزلند، مالزی و غالب کشورهای اروپایی رو به گسترش می باشند به نحوی که به عنوان نمونه در کشور هلند بر مبنای آمار رسمی اعلام شده حدود 60% کشت های گلخانه ای به روش هیدروپونیک اجرا میگردد. در همین راستا محققین شرکت صنایع هیدروپونیک طلا سبز قم طی قریب به پنج سال گذشته و با صرف هزینه های هنگفت و با انجام تحقیقات و مطالعات گسترده با استفاده از مراجع داخلی و خارجی و آزمایشات متعدد و ساخت چندین نمونه اولیه در نهایت موفق به کسب تکنولوژی تولید انواع گیاهان خوراکی، تزئینی و دارویی به روش هیدروپونیک گردیده به نحوی که آمادگی تولید انواع گیاهان مختلف تولید شده در سطح جهان را که در شرایط آب و هوایی کاملاً متفاوتی رشد می نمایند در محیط های تحت کنترل خواهند داشت که در آنها نور، حرارت، رطوبت، میزان CO2 و اکسیژن و محلولهای مغذی لازم به جدیدترین روش ها و به صورت تمام اتوماتیک کنترل خواهد گردید به نحوی که به کمک دستگاههای مذکور امکان تولید انواع گیاهان یاد شده در هر فصلی از سال و در هر مکانی از کره زمین بدون نگرانی از شرایط آب و هوایی خارج از دستگاه و با بالاترین کیفیت ممکن وجود خواهد داشت که به عنوان مثال می توان به تولید علوفه تازه دام توسط دستگاه تولیدی این شرکت اشاره نمود 

    ·  آماری از کشت هیدروپونیک در سراسر جهان

 

سطح زیر کشت هیدروپونیک در سراسر جهان طی 30 سال با 60 برابر رشد از 100 هکتار به 6000 هکتار در دهه 90 میلادی رسیده است، که از این میزان هلند را 3600 هکتار، فرانسه 1000، انگلستان 600، ژاپن 400 و آفریقای جنوبی با 300 هکتار در زمره پیشتازان این علم بوده و گلخانه های هیدروپونیک گسترده ای نیز در دیگر کشورها نظیر آمریکا، استرالیا، سوئیس، نیوزلند در حال بهره برداری می باشد.

در هلند تولیدات هیدروپونیکی طی 10 سال 5/7 برابر رشد داشته و در حال حاضر 50% از گلها در این کشور به روش هیدروپونیک تولید می گردد و در فرانسه این میزان به 20% و در انگلستان 10% و در ژاپن 1% گلخانه ها با روش هیدروپونیک محصول تولید می نمایند. در ایران نیز بازده اقتصادی بالای محصولات، تولید محصول در تمام فصول و ایجاد فرصتهای شغلی سبب استقبال گسترده کشاورزان از این روش جدید کشاورزی خواهد گردید به نحوی که در حال حاضر که تعداد انواع گلخانه های کشور به 8501 مجموعه بالغ می گردد، اکثر آنها قابلیت تبدیل به کشت آب و هوایی هر منطقه داشته و هیچگونه ابهامات فنی در خصوص تولید و راه اندازی سیستم های مذکور وجود ندارد.

بر مبنای تحقیقات این شرکت تا کنون هیچ نمونه رسمی به جز نمونه های تولیدی این شرکت در سطح کشور مورد بهره برداری عملی و صنعتی قرار نگرفته است.

 

    ·  برآورد محصول در گذشته

 

در گذشته و در حال حاضر علوفه تازه مورد نیاز دام تنها از طبیعت و یا به روش کشت سنتی استحصال می گردیده و به هیچ وجه سابقه تولید علوفه تازه به صورت مدرن در مقیاس صنعتی در کشور وجود نداشته است.

 

    · برآورد تقاضای فعلی و آتی بازار خارج از استان قم جهت فروش دستگاههای تولیدی شده

 

با توجه به توسعه چشمگیر صنایع شیر و لبنیات کشور و محدودیت بسیار شدید مراتع در تأمین علوفه دام به نحوی که حتی در برخی از مناطق همچون شمال کشور که به ظاهر می بایست در تأمین علوفه مشکل خاصی وجود نداشته باشد، برعکس مراتع یاد شده فاقد علوفه مفید جهت دام بوده و محدودیت مراتع به حدی است که مجازات های بسیار سنگین در صورت مشاهده چرا در مناطق یاد شده برای متخلفین در نظر گرفته شده است و از طرف دیگر بدلیل وسعت جغرافیایی قابل ملاحظه کشور که اکثر مناطق آن فاقد آب و یا خاک کافی و مناسب جهت زراعت می باشد، پیش بینی می شود تقاضای فعلی و آتی بازار برای علوفه تازه قابل مصرف دام به روش هیدروپونیک در حد بسیار چشمگیری بالا باشد.

 

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا