امروز: سه شنبه 18 مرداد 1401
تحقیق کارآفرینی شركت بهپاك در 98 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی طرح های توجیهی و کارآفرینی
بازدید ها 573
فرمت فایل doc
حجم فایل 593 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 98
15,600 تومان
تحقیق کارآفرینی شركت بهپاك

تحقیق کارآفرینی شركت بهپاك در 98 صفحه ورد قابل ویرایش
 فهرست مطالب

عنوان
    

صفحه
فصل اول : كلیات شناخت طرح
    

 

مقدمه ای بر كارآفرینی
    

1

نیازسنجی از وضع بازار
    

3

بازاریابی شركت بهپاك
    

4

كلیات تاریخچه شركت
    

9

سرمایه شركت و تعمیرات آن
    

10

اعضاء هیئت مدیره
    

11

اساسنامه شركت بهپاك
    

12

نام ، موضوع ، مدت و ...
    

12

تغییرات در سرمایه شركت
    

16

مجامع عمومی
    

19

هیئت مدیره
    

26

بازرس
    

36

حسابهای شركت
    

38

انحلال و تصفیه
    

40

عنوان
    

صفحه
فصل دوم : بررسی فنی طرح
    

 

محل اجرای طرح
    

42

هزینه های سرمایه گذاری
    

43

سرمایه در گردش
    

49

برنامه تولید و برآورد هزینه های تولید
    

50
فصل سوم : بازار و بازاریابی
    

 

مدیریت و بازاریابی
    

56

سیستم بازار
    

60

عناصر محیط بازاریابی
    

61

روش های رقابتی
    

62

برنامه ریزی استراتژیك بازاریابی
    

63

تجزیه و تحلیل و ارزیابی سرمایه گذاریها
    

64

برنامه ریزی استراتژیك واحدها
    

65

فرآیند بازاریابی
    

66
فصل چهارم : بررسی اقتصادی طرح
    

 

سویا
    

67

عنوان
    

صفحه

تاریخچه
    

67

ارزش تغذیه ای سویا
    

68

خواص تابعی سویا
    

74

علت پذیرش پایین برای مصرف سویا
    

77

پروتئین سویا در صنایع غذایی
    

78

روش مصرف سویا
    

79

نمودارها
    

80
فصل پنجم : بررسی مالی طرح
    

 

نسبت های مالی
    

82

نسبت های نقدینگی
    

82

نسبت های فعالیت
    

82

نسبت های سودآوری
    

83

فصل ششم : راه اندازی كارخانه
    

 

امور اداری
    

84

آموزش ضمن خدمت
    

85


 

عنوان
    

صفحه

امور مالی
    

86

كلیاتی در مورد كاركنان شركت بهپاك
    

87

چارت سازمانی كاركنان
    

89

عملكرد و فعالیت
    

90

فعالیت بخش روغنكشی
    

91

فعالیت بخش تولید آرد و پروتئین
    

93

فعالیت بخش پنبه پاك كنی
    

93

خرید
    

94

خط تولید
    

95

نمودارهای مربوط به عملكرد كارخانه
    

96

منابع و مآخذ
    

98

 


مقدمه ای بر كار آفرینی

كار آفرینی تلاشی است برای ایجاد ارزش از طریق شناخت فرصتهای شغلی ریسك مناسب با آن فرصتها و مهارتهای مدیریتی و ارتباطی به منظور بسیج منابع انسانی ،مالی و جنسی برای به ثمر رسیدن و تحقق یك تحقیق لازم است. ویژگیهای عمده ای كه یك فرد كار آفرین بایستی واجد آنها باشد عبارتند از :

وفاداری و احساس مسئولیت و تعهد كامل ،عزم راسخ و پشتكار .

حركت و تلاش برای با لندگی و رشد و داشتن انگیزه برای پیشرفت به عبارت دیگر عطش موفقیت آشنایی و درك خوب و ثبت از هدف و فرصتهاو موقعیتهای آن هدف ابتكار عمل و وظیفه شناسی و احساس مسئولیت شخصی ،ریسك نمایی دقیق و حساب شده و ریسك طلبی .

امروز تاكید و تمركز باری گسترش كار آفرینی و تقویت و توسعه بخشی بازرگانی یك نیاز حیاتی است یك كارآفرینی آینده لازم است قبلا مسائل مالی و بودجه ای و سرمایه ای را با تكیه و توجه به امر نقدینگی و گردش پول و سرمایه جاری شركت كه امر بسیار مهمی است ،به دقت مورد توجه قرار دهد و با پرهیز و اجتناب از نقاط ضعف و كاستی ها تمركز خود را ولی نقاط قوت معطوف دارد .

كار آفرینی امروزه یك بعد حیاتی و بسیار مهم مؤسسات كوچك و متوسط بازرگانی است .رشد كارآفرینی كه ریسك نمایی كارآفرینان را می طلبد ،تولد ثروت ،ایجاد فرصتهای شغلی پرداخت مالیات و فعال سازی تقاضاهای اقتصادی برای كالا و خدمات ،قابلیت شناوری یك اقتصاد را در راستای رسیدن به اقتصادی پر رونق و متعالی آسان می سازد .

اهداف و انگیزه های فرد كار آفرین :

1-              داشتن تخصصی در این زمینه

2-              داشتن بازار كار بیشتر

3-              بر طرف كردن نیاز افراد جامعه

4-              ایجاد شغل كه باعث حل قسمتی از معضل بیكاری شده

5-              كسب سود

 

 

    
    
    

    
    

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 نیازسنجی از وضع بازار:

در برخی مواقع شركتهایی تأسیس می شوند كه بنا به خواست دولت نباید سود آور باشند یعنی موظف هستند محصولات را از كشاورزان خریداری كرده و پس از انجام عملیاتی بر روی آنها این محصولات را در اختیار شركتهای دیگر رار دهند كه به این نوع عملیات ،عملیات غیر انتفاعی می گویند در برخی موارد حتی ممكن است كه این شركتها زیان هم داشته باشند ولی چون وجود چنین شركتهایی لازم می باشد این شركتها تشكیل می شوند.

اما هدف كلی تمامی شركتها چه تقاضی ،چه نسبی سود آوری می باشد . یعنی اگر تولیدی باشد تولید می كنند و اگر خدماتی باشند به ارائه خدمت می پردازند. هر شركتی وابسته به یكی از وزارتخانه هاست شركت بهپاك وابسته به وزارت صنایع می باشد .

هر شركتی قبل از تاسیس به یك نیاز سنجی درجامعه می پردازد شركتی مانند شركت بهپاك جهت نیاز سنجی عملیات زیر را انجام داده است :این شركت در ابتدا از وزارت صنایع و وزارت كشاورزی اطلاعات و  آمار مورد نیاز را جمع آوری نموده یعنی اطلاعاتی از قبیل اینكه تولید دانه در كشور در چه سطح می باشد ؟میزان مصرف آن در جامعه چه قدر است ؟

سپس آمارهایی را كه شركتهای تولید روغن به وزارت صنایع ارائه كرده اند را مورد بررسی قرار می دهد بعد آمار جامعه را در نظر می گیرد مثلا هر نفر در جامعه سالی 100كیلو روغن مصرف می كند سپس این رقم را در تولید ضرب نموده و تخمین می زند كه اگر ما در سال x مقدار تولید كنیم دیگر از آن محصول وارد كشور نمی شود سپس به بر آورد هزینه از جمله هزینه تاسیس شركت ،كارخانه ،میزان دستمزد ،ماشین آلات مورد نیاز و… می پردازند و سود احتمالی را پیش بینی كرده و در صورت مفید بودن به تاسیس شركت می پردازند .
 
بازاریابی شركت بهپاك

در اقتصاد مبتنی بر مبادلات آزاد ،نقش اساسی را مصرف كنندگان ایفا می كنند. هر قدر میزان تولیدات افزایش یابد ایجاد نیاز در مصرف كنندگان از طریق تبلیغات یا سایر وسایل بخواهیم كالاهای خود را به آنان تحمیل نماییم لازم است كه برای این كالاها تقاضا وجود داشته باشد .

برای شناخت دقیق رفتار مصرف كننده و بررسی تقاضای او لازمست كه مطلوبیت كالا و میزان نیاز آنان را مورد بررسی قرار دهیم .وقتی كالایی بتواند نیاز افراد را ارضا كند می گوییم مطلوبیت برای آن كالا ایجاد گردیده است .

تقاضا به عوامل مختلف بستگی دارد .بعضی از این عوامل مانند سلیقه  و یا درآمد شخصی به مصرف كننده ارتباط داشته و بعضی دیگر جنبه انگیزش دارد كه به تولید كننده و یا فروشنده مربوط می شود . به این معنا كه عرضه كننده با تدابیری كه اتخاذ می كند سعی در تغییر و تحول میزان فروش دارد .تصمیم گیری مربوط به این تغییر و تحول به شكل تبلیغات بسته بندی مناسب ،خدمات پس از فروش ،تضمین كافی و غیره می تواند باشد .

شركت بهپاك برای بازاریابی خود و افزایش تقاضای مصرف كنندگان عوامل بسیاری را در نظر گرفته است كه از این عوامل می توان به كیفیت كالا،وضعیت رقبا ،توزیع مناسب ،قیمت و سیاستهای تشویقی و تبلیغی و سایر عوامل مانند مسائل فرهنگی ،عوامل سیاسی ،اقتصادی ،اجتماعی و وضعیت جغرافیایی و غیره اشاره نمود .كه با توجه تمامی موارد فوق توانسته است موفقیت چشمگیری نسبت به سایر رقبا داشته باشد و انگیزه تقاضا در افراد را تا حدودی قوت بخشیده است .

حال درباره چگونگی تاثیر هر یك از این عوامل در بازار به توضیح مختصری می پردازیم .

كیفیت كالا و خدمات :برای اینكه شركتها بتوانند جایگاه مستحكمی در بازار پیدا نمایند كیفیت را در استراتژی بلند مدت بازاریابی جاری می دهند زیرا در نظر نگرفتن كیفیت و ساده انگاری آن می تواند نقش كالا و خدمات را در كوتاه مدت ویا میان مدت د ربازار حذف نماید .

شركت بهپاك در بدو تاسیس با یك تحقیق جامع از مصرف كنندگان پی به خواستار آنان برد و این تحقیق آغاز بود تا این شركت بتواند محصولات با كیفیت بالا به بازار عرضه نماید .

رقبا :جدا از سازمانهایی كه كالاها و خدمات انحصاری عرضه می كنند ،سایر سازمانها با پدیده ای بنام رقابت مواجه هستند .بازار رقابت دارای ویژگی هایی می باشد كه از جمله می توان به همگن بودن كالاها ،تعداد زیاد فروشنده ،تعداد زیاد مصرف كننده ،عدم امكان وجود تبانی وسازش بین مصرف كنندگان یا فروشندگان اشاره كرد .شركتهای نسبتا بزرگ لازم است دارای گروهی از محقیقین بازاریابی باشند كه در هر مقطعی از زمان وضعیت رقبا را سنجیده و روشهای جدیدی مراجعت مقابله با رفتارهای رقیب پیشه گیرند . با افزایش شركتها سهم بازار فروش شركتی بیشتر است كه بتواند با روشهای بازاریابی در برانگیختن مشتریان به مصرف بیشتر كالا موفقیت كسب نماید . كه شركت بهپاك با نظر گرفتن رقبا و استفاده از روشهای مناسب بازاریابی مشتریانی بسیاری را جذب كرده است .

توزیع كالا :عامل توزیع در استراتژی بازاریابی دارای اهمیت نسبتا بالایی می باشد زیرا توزیع بخشی از وظایف خدماتی سازمان بوده و ارائه صحیح آن سوی فروشندگان و یا تولید كنندگان می تواند در بقا و دوام سازمان نقش داشته و پدیده تقاضا را فزونی بخشد .دستیابی سهل و آسان به كالاها توسط مصرف كنندگان باعث می گردد كه آنان نسبت به محصولات شركت علاقه مند شده و صاحبان كالا نیز سهم بالایی از بازار را تصاحب نمایند . مصرف كنندگان حتی المقدور در خرید كالاها اولویت را به متاعی می دهند كه در اسرع وقت قابل دسترسی بوده و براحتی در اختیارشان قرار گیرد و شركت بهپاك این توفیق را دارد كه این خواسته ها را بطور دقیق و اصولی مهیا كند .

قیمت :یكی از وظایف دشوار مدیریت تعیین قیمت برای كالاهاست زیرا تصمیم گیریدر خصوص قیمت گذاری اگر چنانچه به دور از معیارهای مشخص اتخاذ گردد منتهی به حذف سازمان از گردونه رقابت خواهد شد . چرا كه عكس العمل رقبا ممكن است طوری باشد كه مصرف كنندگان را به سوی كالای خود سوق داده و باعث كاهش فروش گردد.

تعیین قیمت و سیاستهای مربوط به آن تا حدود زیادی بستگی به اوضاع اقتصادی جامعه دارد ،مثلا در زمان ركورد اقتصادی مدیران بازاریابی در تعیین قیمت ،نظرات مصرف كننده را ملاك قرار می دهند و در زمان رونق اقتصادی بالعكس . تعیین قیمت حالتهای مختلفی دارد گاهی قیمت بر مبنای رقابت ،گاهی بالاتر از قیمت رقبا و زمانی پایین تر از قیمت رقبا تعیین
می شود .پاسخگویی به سوالات زیر و در نظر داشتن آنها می تواند مدیریت را در دستیابی به اهداف و تصمیم گیری مناسب در خصوص نحوه قیمت گذاری مساعدت نماید.

الف- چرا رقبا قیمت خود را تغییر داده اند؟

ب- چگونه باید به تغییر قیمت رقبا پاسخ گفت ؟

ج- قیمت تا چه اندازه برای خریدار دارای اهمیت است ؟

د- تقاضا در شرایط فعلی به چه میزان بوده و قیمت چگونه باید تعیین گردد . بالاتر ،پایین تر و یا مساوی قیمت بازار و رقبا ؟

عوامل تشویق و تبلیغ : برنامه های از پیش تعیین شده جهت ترغیب و تشویق مصرف كنندگان به مصرف بیشتر و یا شناساندن محصولات به آنان را عوامل  تشویقی می نامند . امروزه افراد در بسیاری از كشورها به عوامل تشویقی به عنوان یك ابزار منفی می نگرند و به آن انتقادات بسیاری وارد كرده اند .

زیرا این افراد معتقدند كه بسیاری از این عوامل تشویقی نظیر آگهی ها گمراه كننده بوده و تعدادی از موسسات جهت فروش كالا انواع تقلبات را به كار میگیرند  . طرح اینگونه انتقاد شاید از بعضی جهات قابل تامل باشد اما باید توجه داشت كه تبلیغ و آگهی بعنوان یك ابزار جهت افزایش آگاهی مردم مفید می باشد .

اهمیت فعالیتهای تشویقی تا حدی است كه بیشترین هزینه بازاریابی بسیاری از شركتها از جمله شركت بهپاك را تبلیغات تشكیل می دهد .
بخش چهارم : هیئت مدیره

 

ماده 42- عده اعضای هیئت مدیره :

شركت بوسیله هیئت مدیره ای مركب از پنج یا هفت نفر عضو اصلی دو نفر عضو علی السبول كه توسط مجمع عمومی عادی از بین صاحبان سهام انتخاب می شوند اداره خواهد شد مدیران قابل عزل و تجدید انتخاب می باشند هر یك از مدیران می توانند با اطلاع كتبی به رئیس هیئت مدیره در هر موقع از سمت خود استفعا دهند.

ماده 43- در صورتیكه بر اثر فوت یا استعفا یا سلب شرایط از یك یا چند نفر از مدیران تعداد اعضا هیئت مدیره از پنج نفر كمتر شود اعضا علی البدل كه به ترتیب مقرر در اساسنامه والا به ترتیب مقرر توسط مجمع عمومی جای آنان را خواهند گرفت و در صورتیكه عضوعلی البدل تعیین نشده باشد و یا تعداد اعضا علی البدل كافی برای تصدی محلهای خالی در هیئت مدیره نباشد مدیران باقی مانده باید بلافاصله مجمع عادی شركت را جهت تكمیل اعضا هیئت مدیره دعوت نمایند .

تبصره :هر گاه هیئت مدیره حسب مورد از دعوت مجمع عمومی برای انتخاب مدیری كه سمت او بلا تصدی مانده خودداری كند هر ذینفع حق دارد از بازرس یا بازرسان شركت بخواهد كه به دعوت مجمع عمومی عادی جهت تكمیل مدیران با رعایت تشریفات لازم اقدام نماید و یا بازرس یا بازرسان مكلف به انجام چنین در خواستی می باشند .

ماده 44- انتخاب اشخاص حقوقی به عضویت هیئت مدیره اشخاص حقوقی را می توان به مدبریت شركت انتخاب نمود در این صورت شخص حقوقی باید ظرف مدت دو هفته از تاریخ مجمع انتخاب كننده یك نفر را به نمایندگی خود جهت انجام وظایف مدیریت كتبا به شركت معرفی نماید عدم معرفی ظرف مهلت مقرر به منزله انصراف بوده و برای تعیین جایگزین طبق ماده 43عمل خواهد گردید .

ماده 45- مدت ماموریت مدیران :

مدت ماموریت مدیران 2سال است .این ماموریت تا وقتی كه تشریفات راجع به انتخاب و ثبت آگهی انتخاب مدیران بعدی انجام گیرد خود بخود ادامه پیدا می كند .

 

ماده 46- سهام وثیقه :

هر یك از مدیران لااقل 100سهم از سهام شركت را تمام مدت ماموریت خود دارا باشد این سهام برای تضمین خساراتی كه ممكن است از تقصیران مدیران منفرداً یا مشتركاً بر شركت واردشود .به صندوق شركت به عنوان وثیقه تحویل می گردد .

سهام مذكور قابل انتقال نیست و مادام كه مدیری مفاصا حساب دوره تصدی خود را در شركت دریافت نداشته است سهام مذكور در صندوق شركت به عنوان وثیقه باقی خواهدماند وثیقه بودن این سهام مانع استفاده از حق رای در مجامع عمومی و پرداخت سود آنها به صاحبانشان نخواهد بود .

ماده 47- رئیس ،نایب رئیس و منشی هیئت مدیره :هیئت مدیره دراولین جلسه خود ازبین اعضا یك نایب رئیس كه باید شخص حقیقی باشند تعیین مینماید. مدت ریاست رئیس و نیابت نایب رئیس از مدت عضویت آنها در هیئت مدیره نخواهد بود .

رئیس و نایب رئیس قابل عزل و تجدید انتخاب خواهند بود در صورت غیبت رئیس و نایب رئیس ،هیئت مدیره یك نفر از اعضا حاضر در جلسه را تعیین می نمایند تا وظایف رئیس را انجام دهد .هیئت مدیره از بین اعضا هیئت ،یا خارج یك نفر را به عنوان منشی انتخاب می نماید .

ماده 48- مواقع تشكیل جلسات هیئت مدیره :

هیئت مدیره در مواقعی كه خود بطور هفتگی یا ماهیانه تعیین می كند با دعوت كتبی و تلگرافی رئیس یا نائب رئیس و یا دو نفر از اعضا هیئت مدیره یا به دعوت مدیر عامل در هر موقع كه ضرورت ایجاب می كند حداقل یكبار در ماه تشكیل جلسه خواهد داد بین تاریخ ارسال دعوتنامه و تشكیل جلسه هیئت مدیره حداقل سه روز فاصله باید باشد .

چنانچه در یك جلسه هیئت مدیره تاریخ تشكیل جلسه بعد تعیین و در صورتجلسه قید شده باشد ارسال دعوتنامه برای مدیرانی كه در همان جلسه حضور داشته اند ضرورت نخواهد داشت .

ماده 49- محل تشكیل جلسات هیئت مدیره:

جلسات هیئت مدیره در مركز اصلی شركت یا در محل دیگری كه در دعوتنامه تعیین شده باشد تشكیل خواهد شد .

ماده 50- حد نصاب و اكثریت لازم برای رسمیت جلسه و حق دادن رای به سمت وكالت :

جلسات هیئت مدیره در صورتی رسمیت دارد كه بیش از نصف اعضا هیئت مدیره در آن جلسات حضور داشته باشند . تصمیمات هیئت مدیره بااكثریت آرا حاضرین معتبر خواهد بود.

هر یك از اعضا هیئت مدیره می تواند به عضو دیگر هیئت مدیره به مسئولیت خود وكالت برای حضور در جلسات هیئت مدیره و اتخاذ تصمیم بدهد و هیچ عضوی نمی تواند وكالت بیش از یك نفر را به عهده بگیرد .

مدیر عامل در جلسات هیئت مدیره شركت خواهد كرد و در صورتیكه عضو هیئت نباشد حق رای نخواهد داشت .

ماده 51- تصمیمات امضا شده :

تصمیماتی كه به اعضا مدیران (اعضا هیئت مدیره)رسیده باشد دارای اعتبار تصمیماتی خواهد بود كه در جلسه هیئت مدیره اتخاذ شده باشد .

ماده 52- صورتجلسات هیئت مدیره :

برای هر یك از جلسات هیئت مدیره باید صورتجلسه ای تنظیم و لااقل به امضا كلیه مدیران حاضر در جلسه برسد .نام مدیران حاضر وغایب و خلاصه ای از مذاكرات و همچنین تصمیمات متخذه در هر جلسه با قید تاریخ در صورتجلسه ذكر می گردد .نظر هر یك از مدیران كه با تمام یا بعضی از تصمیمات مندرج در صورتجلسه مخالف باشد باید در صورتجلسه قید شود .در موردماده 51تصمیم امضا شده توسط مدیران به جای صورتجلسه هیئت مدیره نگهداری خواهد شد .

 

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا