امروز: شنبه 4 تیر 1401
تحقیق کارآفرینی شرکت کامپیوتر در 69 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی طرح های توجیهی و کارآفرینی
بازدید ها 509
فرمت فایل doc
حجم فایل 1.685 مگا بایت
تعداد صفحات فایل 69
15,600 تومان
تحقیق کارآفرینی شرکت کامپیوتر

تحقیق کارآفرینی شرکت کامپیوتر در 69 صفحه ورد قابل ویرایشمقدمه:

نیاز به موفقیت (NEED FOR ACHIEVEMENT) یک عامل بالقوه در کارآفرینی است که می تواند باعث رشد و توسعة اقتصادی شود. نیاز به موفقیت گونه ای ویژه از انگیزه به شمار می‌آید که شامل یک احساس درونی و قوی نسبت به موفقیت است. این نیاز برمبنای انتظار انجام کارهای بهتر و سریع تر از دیگران یا انجام بهتر این کارها نسبت به گذشته است. شواهد متعددی، وجود ارتباط بین سطح انگیزة موفقیت و قابلیت پیشرفت یک جامعه را نشان می دهند. این شواهد به این موضوع اشاره دارند که انگیزة موفقیت می‌تواند پیشرفت اقتصادی و تکنولوژیکی را تغذیه کند و موجب گسترش آن شود

کارآفرینی، مفهومی است که همراه با خلقت بشر وجود داشته است. به تعبیری دیگر، کارآفرینی، کانون و مرکز ثقل کار و تلاش و پیشرفت بشر در عصر مدرنیته، تلقی می‌شود. به زبان ساده، ”کارآفرینی“ همان فرایند تاسیس و یا توسعه کسب‌وکار، برمبنای یک فکر و ایده نو است. کارآفرینی، به منظور رشد و نمو در جوامع، نیازمند وجود فرهنگ خاصی است. با توجه به اهمیت کلیدی کارآفرینی در اقتصادهای نوین (ایجاد شرکتهای کوچک و متوسط)،‌ کشورهای مختلف، برنامه‌های مفصلی را برای بسط چنین فرهنگی در جامعه خود تدارک دیده‌اند تا بتوانند همچنان مسیر رشد و پویایی‌شان را ادامه دهند. بنابراین، شناسایی عوامل موثر بر ایجاد و توسعه فرهنگ کارآفرینی در جامعه و نیز ویژگیهای منحصر به فرد کارآفرینان در سازمان شغلی یک فرد در دنیای امروزین به عنوان عنصر رشد و توسعه از ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی محسوب می­شود؛ به گونه­ای که عنصر کارآفرینی به عنوان موتور حرکتی تولید و توسعه اقتصادی و از سویی پرورش‌دهنده و تقویت کننده روحیه سرمایه­گذاری و بهره­وری در نیروی انسانی تلقی می­شود. از همین رو مقاله حاضر نیز با دیدگاه توصیفی- تحلیلی، مؤلفه­ها و عوامل تأثیرگذار بر ایجاد و توسعه فرهنگ کارآفرینی در سازمانها را برشمرده و به تشریح هر یک از آنها می­پردازد.

لذا در صدد شدیم با توجه به نیاز بازار و پیشرفت سریع و روزافزون علم کامپیوتر و دیجیتال در ایران و بالاخص خراسان شمالی طرحی را مبنی بر افتتاح شرکت کامپیوتر در شهرستان بجنورد ثبت و فعالیت خود را آغاز کنیم و این طرح را با تطبیق دادن اصول طرح کارآفرینی کسب و کار به صورت مکتوب به مرحله اجرا درآورم.

و- میزان اشتغال زایی طرح:

 در مرحله اول ایجاد شرکت 4نفر مشغول به فعالیت میشوند:

1)رییس شرکت و بازار یاب2)آبدارچی3)نیروی کار متخصص در سازمان جهت تعمیر قطعات

4) نیروی کار متخصص جهت حضور در شعبات بابت تعمیر و پشتیبانی

 

ه- اعلام محرمانه بودن طرح:

در صورت امکان طرح به صورت محرمانه باقی می ماند

 

2- خلاصه مدیریتی/ اجرایی:

      شرکت خدمات کامپیوتری صبا رایانه در زمینه ارائه خدمات کامپیوتری نظیر تعمیر و پشتیبانی قطعات کامپیوتری در مردم ها و ایجاد شبکه های  کامپیوتری بین مردم ها فعالیت خود را اغاز کرده و شرکت در یک واحد مسکونی فعالیت خود را اغاز کرده که مساحت واحد فوق 60متر مربع میباشد از امکانات اولیه شرکت میتوان در ساختمان فوق واحد اداری  واحد تعمیرات و واحد انبار و واحد مدیریت را نام برد.

 شرکت دارای 4نفر پرسنل تمام وقت میباشد و هدف اصلی ان توصعه فعالیت در زمینه خدمات کامپیوتری تولید مواد اولیه توسط خود شرکت و تولید دستگاه هایATM و پشتیبانی این دستگاه ها در اینده ورفع مشکلات فعلی موجود در ان میباشد.

 

*ماموریت و اهداف اصلی شرکت

هدف ما از ایجاد شرکت علاوه بر توسعه روزافزون ان قرار گرفتن در رده رقبای خود بوده و سعی بر این می شود که با تلاش و پشتکار بتوانیم جایگاه خود رادر میان رقبا بالاتر ببریم.

 

*نوع کسب و کار :

نوع کسب و کار خدماتی بوده و نوع مالکیت شرکت خصوصی می باشدکه در ان یک نفر به عنوان مدیر عامل و یک نفر به عنوان نائب رئیس می باشد.

 

*منبع سرمایه مورد نیاز

    سرمایه مورد نیاز شرکت بالغ بر 250.000.000 ریال بوده که 50.000.000 ریال توسط کارافرین و 50.000.000 ریال توسط سهام داران و مبلغ 150.000.000 ریال بوسیله تسهیلات مردمی تشکیل می دهد.

*اطلاعات مالی مهم از وضعیت گذشته و برنامه ریزی برای آینده

سهم شرکت در حال حاضر بالغ بر 100 سهم بوده که هدف ما بر این اساس است که با توسعه کسب وکار و جذب مشتریان جدید و استخدام نیروهای برجسته بتوانیم بر میزان سهام شرکت در آینده افزوده و در جهت تشکیل یک شرکت خدماتی گسترده در شرکت و تولید مواد اولیه شرکت گام برداریم.

 

3- تجزیه و تحلیل صنعت

الف- تجزیه و تحلیل محیطی

* محیط کسب و کار

 

*خدمات لازم به منظور پشتیبانی عملیات

خدمات لازم به منظور پشتیبانی از خدمات فعلی شرکت در منطقه نمیباشد و ما مجبور هستیم تا مواد اولیه خود را از طریق شهر تهران فراهم اوریم.

 

*خدمات و زیر بنای مناسب برای کارکنان

مسلما قبل از ایجاد هر شرکت میبایست شرایط رفاهی نظیر مسکن  اموزش و... را برای کارکنان و خانواده انها در نظر بگیریم که شرکت ما واحدهای دیگر اپارتمان را به عنوان واحد مسکونی جهت رفاه حال کارکنان خود در نظر گرفته است.

* روش های حمل و نقلی

شرکت جهت انجام امور حمل و نقل استفاده از حمل و نقل عمومی را در نظر گرفته است.

* محل استقرار کسب و کار از نظر ضوابط زیست محیطی

بله محل استقرار کسب و کار شرکت از نظر ضوابط زیست محیطی بسیار مناسب است.

 

*فرهنگ (اعتقادات مذهبی ، فرهنگ مصرف ،آداب و رسوم )

*آشنایی منطقه با فرهنگ

مسلما هر کسب و کاری قبل از آغاز فعالیت خود میبایست اشنایی کامل از فرهنگ اعتقادات باورهای مربوطه به منطقه ای که میخواهد فعالیت خود را در ان اغاز کند داشته باشد.

 

 *فرهنگ منطقه ، کالا های تولید شده و خدمات ارائه شده

استان خراسان شمالی با توجه به این که مردم های فراوانی در ان مشغول به فعالیت بوده و به عنوان اقلیتی با فرهنگ غنی هستندمسلما پذیرای خدمات ارائه شده توسط شرکت میباشد.

*موانع فرهنگی منطقه در ایجاد ، توسعه و ترویج کسب و کار

با توجه پیش بینی های انجام شده فرهنگ موجود در این استان هیچ گونه مغایرتی با کسب و کار شرکت ندارد.   

 

*راه اندازی کسب و کار بدون در نظر گرفتن کسب و کار:

البته تحقیق و تفحص در ارتباط با اداب و رسوم فرهنگ باورها و اعتقادات هر منطقه قبل از انجام هر کسب و کاری لازم بوده تا بتوان در ان فعالیت موفق تر عمل نموده و خوشبختانه کسب و کار شرکت میتواند بدون در نظر گرفتن فرهنگ بومی منطقه نسبت به انجام فعالیت های خود اقدام نماید.

 

*اقتصاد

با توجه به این که  مشتریان اصلی ما را مردم ها شامل میشود در نتیجه میتوان گفت مسلما مردم و ادارات دارای درامدهای بسیار خوبی بوده و توان پاسخگویی به پرداخت هزینه های انجام شده توسط شرکت را دارا میباشد و در حین شرکت سعی بر این دارد که با انجام بهترین و با کیفیت ترین فعایت را با ارزانترین هزینه به مشتریان خود ارائه تا بتوانند همه به نفع مشتریان خود (مردم ها) عمل کرده و هم مشتریان جدیدرا جذب نماید.

 

* تغییرات جمعییتی

به تبع تغییرات جمعیتی نقش بسزایی در کسب و کار ما داشت به طوری که با افزایش  جمعیت مردم ها موظف به توسعه شعبات خود مبنی بر ارائه خدمات بهتر به مشتریان بوده و در نتیجه در راستای این امر خواهان خدمات هر چه بیشتر و به موقع را از شرکت جهت کسب رضایتمندی از مشتریان را وارد همچنین افزایش  جمعیت جوان خود تاثیر مستقیم بر شرکت داشته به طوریکه باعث افزایش نیروی فعال و کاردان و متخصص جهت پیشبرد اهداف شرکت را دارا میباشد.

 

 

ب- تجزیه و تحلیل بازار

 

*اندازه بازار خدمت و نرخ رشد

باتوجه به گسترش روز افزون اقتصادی و فرهنگی و علمی کشور به مراتب مردم ها نیز سعی بر ان دارند که از این پیشرفت های روز عقب نمانده و در نتیجه خواهان فناوری جدید علمی و نرم افزاری و سخت افزاری در سیستم های کامپیوتری خود بوده  که شرکت سعی بر ان دارد تا با دستیابی به اطالاعات و فن اوری روز دنیا با ارائه این فن اوری به مردم ها همچنان مشتریان خود را محفوظ داشته.

*بررسی روند های بازار

به مرور زمان بازار خدمات ما رو به افزایش بوده و این خود مدیون توسعه و پیشرفت نرم افزاری و سخت افزاری قطعات کامپیوتری در تمامی ادارات و سازمان ما بویژه در مردم ها میباشد

* بازار پتانسیل رشد و توسعه

این بازار به دلیل رقابت شدید تولیدات و خدمات نرم افزاری و سخت افزاری پتانسیل رشد و توسعه را دارا میباشد

شاخص های فناوری موثر بر بازار

از جمله شاخص های فناوری موثر بر بازار خدمات کامپیوتری میتوان رشد اقتصادی و علمی را نام برد عوامل فصلی هیچگونه تاثیر بر این بازار نداشته  برخورد مناسب ارائه خدمات سریع و به موقع  سرمایه داری از جمله قوانین و مقررات موثر بر بازار خدمات میباشد.

*ساختار بازار

*نوع  بازار محصولات

بازار کسب و کار فعلی شرکت یک نوع بازار رقابتی بوده و از جمله شرکت خدماتی بسیار بزرگ روز ایران میتوان به شرکت خدماتی و تولیدی :

1) شرکت داده پرداز ایران:تولید کننده و ارائه کننده قطعات سخت افزاری نظیر key bord,monitor,case  را نام برد.

2) شرکت ایران سیستم: تولید کننده انواع سخت افزارها نظیر mother bord   کارت گرافیکی و تجهیزات مخابراتی میباشد.

*فعالان موجود در بازار

 از جمله عوامل کلیدی موفقیت این شرکت در بازار این بوده که علاوه بر گستردگی ان در ارائه انواع خدمات تعمیر و تجهیز لوازم کامپیوتری در ادارات خود تولید کننده تعدادی از مواد اولیه مورد نیاز جهت ارائه این خدمات در سازمان ها  مردم ها و شرکت و ادارات میباشند که این امر باعث کاهش هزینه ها و در نتیجه ارائه خدمات ارزانتر به مشتریان خود گردیده است.

 

*بررسی رقبا

*رقبای مستقیم و غیر مستقیم

   ازرقبای مستقیم  در بازار میتوان به شرکت هایی که فعالیت های خدماتی نظیر شرکت ما را انجام داده میباشند و از رقبای غیر مستقیم میتوان فروشنده ها و تعمیر کارهای جزئی را اشاره نمود.

*تهدیدات احتمالی

از جمله تهدیدات احتمالی توسط رقبا جذب نیروهای کارامد شرکت توسط وعده و وعیدهای مالی را اشاره نمود که در زمینه برتری های و کاستی ها دو شرکت زیر را مورد بررسی قرار میدهیم:

1)شرکت داده پردازی ایران: که به عنوان یک شرکت دولتی مشغول به فعالیت بوده که در زمینه مدیریتی کمکار عمل کرده و منابع مالی ان محدود و قیمت قطعات ارائه شده توسط این شرکت نسبتا بالا میباشد.

2) شرکت ایران سیستیم: به عنوان یک شرکت خصوصی فعالیت خود را اغاز کرده دارای زمینه مدیریتی قوی بوده شبکه توزیع ان بسیار فعال منابع مالی بسیار خوب و قیمت قطعات ارائه شده این شرکت نسبتا ارزان و با کیفیت میباشد.

 

*تولیدات یا خدمات

خدمات فعلی شرکت عبارتنداز:

1)تعمیر قطعات کامپیوتر  2)برقراری سیستم شبکه و پشتیبانی از ان  3)خرید قطعات کامپیوتر

 

*سرمایه گذاران و سهامداران اصلی :

اغلب سرمایه گذاران و سهامداران شرکت می بایست صبادی تحصیل کرده و دارای آشنایی نسبی با فعالیت شرکت بوده البته شرکت خدماتی صبا رایانه در بدو  فعالیت. فعالیت خود با سرمایه گذاری یک نفر آغازنموده و البته توان ظرفیتی پذیرش سهامداران و سرمایه گذاران داخلی دیگر را نیز دارد

 

* دیدگاه / چشم انداز

با توجه به هزینه ها و فعالیتهای انجام شده و پشتکار فراوان صاحبان شرکت .این شرکت میتواند در آینده به عنوان یک شرکت موفق ادامه فعالیت داده و به عنوان یک رقیب شرسخت در بازار خدمات کامپیوتر مردم و ادارات و ادارات به راه خود ادامه دهد.

ابتدا شرکت کارخودرا با ارائه خدمات کامپیوتری به مردم و ادارات آغاز نموده و تصمیم بر این می باشد که در آینده با تولید مواداولیه مصرفی خود و تولید دستگاههای ATM  و پشتیبانی آنها در داخل کشور به اهداف برتر خود در آینده دست یابد.

 

* ماموریت

شرکت با انجام فعالیتهای خود نیاز تامین و تعمیر قطعات سخت افزاری کامپیوترها ی موجود در مردم و ادارات را فراهم نمود و با حضور به موقع کارکنان شرکت . تامین قطعات و مواد اولیه با ارزان ترین قیمت و انجام کارها با بهترین کیفیت به نیاز مشتریان خود پاسخ میدهد.

*مسائل منحصر به فرد یا متمایز

عواملی چون ایجاد اطمینان توسط کارکنان شرکت در مردم و ادارات.صداقت.امانتدارینسبت به قطعاتو حسن خلق و خشرویی با کارکنان مردم و ادارات باعث گردیده به عنوان یک شرکت منحصر به فرد و متمایز از دیگر شرکتها ارائه خدمات نماید

 

* اهداف اصلی

اهداف اصلی شرکت عبارتند از:

1)ایجاد رضایتمندی بیشتر در مشتریان                             

 2)کسب درآمد بیشتر در بازار کار

3)شناساندن خود به عنوان یک شرمت برتر در بازار خدمات

4)رشد و توسعه روزافزون شرکت و رقابت با شرکتهای بزرگ و قدیمی در ایران

* تعریف موفقیت در کسب و کار

موفقیت یعنی ما با اجرای هر چه بهتر تکریم مشتری مداری و ایجاد رضایتمندی کامل در مشتریان خود و انجام فعالیت های بزرگ میتوان گفت به بالترین درجه موفقیت دست یافته ایم

* راهبردها خدمات ( تولید /فروش /خدمات )

 

شرکت صبا رایانه فعالیتهای خود را در ابتدای امر با انجام فعالیتهای خدماتی در مردم و ادارات آغاز خواهد نمود.این شرکت توسط 4 نفرنیرو کار خود را اغاز کرده و توسط مدیریت شرکت اداره می شود.

*رشد کسب و کار

با گذشت زمان و افزایش نیروهای کارآمد و جذب مشتریان جدید و افزایش توسعه فعالیت شرکت در استانهای دیگر شرکت به سمت رشد و توسعه پیش خواهد رفت.

 

*راهبرد های دسترسی به اهداف اصلی

با استفاده جذب نیروهای کاردان هر چه بیشتر در شرکت و آموزش آنها جهت برخورد با مشتریان و حل مشکلات خدماتی در مردم و ادارات که این دو خود باعث جلب رضایتمندی کارمندان مردم و ادارات گردیدهو می تواند ما را به اصلی ترین هدف خود و آن رضایتمندی مشتریان از فعالیتهای شرکت دست پیدا کنیم.

 

*برنامه ها

        شرکت سعی دارد با تشویق و ارائه پاداش و مزایا به کارکنان خود مراتب رضایتمندی کارمندان خود را از فعالیت در سازمان های طرف قرارداد شرکت فراهم آورده و با نظارت و بازرسی مکرر و مداوم از کارمندان خود نسبت به انجام فعالیت در محیط داخل و خارج از شرکت و همچنین شناساندن شرکت به مشتریان خود نسبت به پیشبردو تحقق راهبردهای شرکت افدام نماید

 

 

 

5- معرفی محصولات (کالا / خدمات)

 

* معرفی محصول

محصولات شرکت عبارتند از :

1)تعمیر قطعات سخت افزار ونرم افزارکامپیوتر

2)برقراری سیستم شبکه در محیط درونی مردم و ادارات وبین مردم و ادارات و پشتیبانی از ان

3)خرید قطعات سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوترهای موجود در مردم و ادارات

از ویژگیهای بارز خدمات شرکت عبارتند از :

1) حضور به موقع کارکنان شرکت در مردم و ادارات جهت انجام وظایف

2)اجرای طرح تکریم مشتری مداری توسط کارکنان شرکت

3)ارائه خدمات با کیفیت بسیار بالا و با ارزانترین قیمت

 

 

*موارد مصرف محصولات

موارد مصرف خدمات شرکت همان مشتریان اصلی (مردم و ادارات) می باشند.

*روشهای معرف محصولات به مشتریان

اصلی ترین راه حل در معرفی خدمات به مشتریان ارائه خدمات به بهترین نحو .بالاترین کیفیت به مشتریان خود بوده که بهترین روش د رجهت تبلیغات محسوب شده البته با استفاده از روزنامه های استانی و امر بازاریابی میتوان به تبلیغ خدمات خود پرداخت.

* مزیت های رقابتی محصولات

از مهمترین خصوصیات و ویژگی های بارز و نو اورانه در خدمات شرکت:

1)ابن خدمات به صورت 24ساعته در اختیار مشتریان قرار دارد

2)کارکنان شرکت در کوتاهترین زمان ممکن در محل فعالیت مشتریان حضور پیدا میکنند

3)خدمات ارائه شده توسط شرکت دارای با کیفیت ترین نوع خدمات میباشند

*برتری و کاستی محصول نسبت به مشابه

از جمله برتریهای موجود در ارائه خدمات شرکت میتوان به حسن خلق –خوشرویی-ادب و نظم و انظباط در کارمندان شرکت را اشاره نمود همچنین ارائه خدمات با قیمت پایین به مشتریان از کاستی های شرکت میتوان به تامین مواد اولیه و مورد نیاز که توسط شرکتهای موجود در تهران و یا از طریق شرکت های خارجی تامین شود

 

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا