امروز: پنجشنبه 9 تیر 1401
تحقیق کارآفرینی شرکت فناوری اطلاعات در 43 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی طرح های توجیهی و کارآفرینی
بازدید ها 410
فرمت فایل doc
حجم فایل 136 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 43
15,600 تومان
تحقیق کارآفرینی شرکت فناوری اطلاعات

تحقیق کارآفرینی شرکت فناوری اطلاعات در 43 صفحه ورد قابل ویرایش
مقدمه :

فناوری اطلاعات بسیار از علم رایانه وسیع‌تر (و مبهم تر) است. این اصطلاح در دهه ???? جایگزین اصطلاحات پردازش داده‌ها و سیستم‌های اطلاعات مدیریت شد که در دهه‌های ???? و ??60 بسیار رایج بودند. فناوری اطلاعات معمولاً به تولید و پردازش و نگهداری و توزیع اطلاعات در موسسات بزرگ اشاره دارد.

دانش فناوری اطلاعات و رایانه با هم فرق می‌کنند، البته در موارد زیادی با هم اشتراک دارند. اگر علم رایانه را مشابه مهندسی مکانیک بگیریم، فناوری اطلاعات مشابه صنعت حمل و نقل است. در صنعت حمل و نقل، خودرو و راه‌آهن و هواپیما و کشتی داریم. همه این‌ها را مهندسان مکانیک طرح می‌کنند. در عین حال در صنعت حمل و نقل مسائل مربوط به مدیریت ناوگان و مدیریت ترافیک و تعیین استراتژی حمل و نقل در سطح شرکت و شهر و کشور مطرح است که ربط مستقیمی به مهندسی مکانیک ندارد اما بی شک   مهمترین مقوله در این ضمینه است.

فناوری اطلاعات متشكل از چهار عنصر اصلی «اساس» (انسان، سازوكار، ابزار، ساختار) است، به طوری كه در این فناوری، اطلاعات از طریق زنجیره ارزشی كه از بهم پیوستن این عناصر ایجاد می‌شود جریان یافته و پیوسته تعالی و تكامل سازمان را فراراه خود قرار می‌دهد:

    انسان: منابع انسانی، مفاهیم و اندیشه، نوآوری
    سازو كار: قوانین، مقررات و روشها، سازوكارهای بهبود و رشد، سازوكارهای ارزش گذاری و مالی
    ابزار: نرم‌افزار، سخت‌افزار، شبكه و ارتباطات
    ساختار: سازمانی، فراسازمانی مرتبط، جهانی

امروزه معنای اصطلاح «فناوری اطلاعات» بسیار وسیع شده‌است و بسیاری از جنبه‌های محاسباتی و فناوری را دربر می‌گیرد و نسبت به قبل شناخت این اصطلاح آسان‌تر شده است. چتر فناوری اطلاعات تقریباً بزرگ است و بسیاری از زمینه‌ها را پوشش می‌دهد. متخصصین فناوری اطلاعات وظایف متنوعی دارد، از نصب برنامه‌های کاربردی تا طراحی شبکه‌های پیچیده رایانه‌ای و پایگاه داده‌های اطلاعاتی. چندی از زمینه‌های فعالیت متخصصین فناوری اطلاعات می‌تواند موارد زیر باشند:


 

نام کامل طرح و محل اجرای آن :

شرکت فناوری اطلاعات  کاسپین

 

نشانی  :  

 

مشخصات متقاضی :

نام :                 نام خانوادگی :                 ش.ش  :  

 

 

 

دلایل انتخاب طرح :

امروزه فناوری اطلاعات بخشی وسیعی از فعالیت ها را در بر می گیرد به نحوی که تمامی مشاغل وابسته به فناوری اطلاعات شده اند. پیشرفت علم و گسترش زمینه فناوری اطلاعات باعث شده  است که یکی از مهمترین و پرکاربردترین زمینه های فعالیت را در بر بگیرد .

 

میزان مفید بودن طرح برای جامعه :

ارزیابی فناوری اطلاعات       

زمانی برنامه ریزی و طراحیهای انجام شده مثمرثمر خواهد بود که بر مبنای یک نظام ارزیابی سنجیده شده و نواقص آن رفع شود. امروزه یکی از بیماریهای جدی مدیریت بخصوص در کشورهای در حال توسعه مانند کشور ما که به سمت صنعتی شدن حرکت می کند. ارزیابی برنامه ها، افراد و سازمان است.                  

امروزه، سرمایه گذاری در حوزه فناوری اطلاعات یکی از موضوعهای مطرح در تمامی سازمانهاست. در بسیاری موارد، سرمایه گذاری در این حوزه موجب صرفه جویی فراوانی در هزینه شده است و در موارد دیگر بهره وری، متناسب با میزان سرمایه گذاری، ارتقا نیافته است. لذا برای شناسایی فواید فناوری اطلاعات، ارزیابی آن انجام می گیرد. در این مقاله مزایای به کارگیری ارزیابی فناوری اطلاعات و مهمترین معیارهای ارزیابی آن آورده شده است.

همواره در مجموعه وظایف مدیریت، ارزیابی به عنوان یکی از عملکردها و وظایف مهم مدیریت نوین و حتی مدیریت کلاسیک مطرح بوده و هست.

زمانی برنامه ریزی و طراحیهای انجام شده مثمرثمر خواهد بود که بر مبنای یک نظام ارزیابی سنجیده شده و نواقص آن رفع شود. امروزه یکی از بیماریهای جدی مدیریت بخصوص در کشورهای در حال توسعه مانند کشور ما که به سمت صنعتی شدن حرکت می کند. ارزیابی برنامه ها، افراد و سازمان است.

ارزیابی، جریانی از بازخور فعالیتها و مقایسه آنها با معیارهای تعیین شده است که طی آن واحدها و عوامل انسانی از چگونگی عملکرد خود و تاثیر آن در کارایی سازمان و نظرات مسئولان در مورد نتایج به دست آمده اطلاع کسب می کنند.

از ســویی، امروزه فناوری اطلاعات سیستـم های اطلاعات به عنوان یک ابزار مهم و شناخته شده مورد پذیرش واقع شده اند. اگرچه علی رغم سرمایه گذاری سنگین در فناوری اطلاعات، سازمانها عموماً نتوانسته اند از بـــازگشـت سرمایه و فواید مالـی متناسبی بهره مند شوند. توسعه و فراگیرشدن فناوری اطلاعات اغلب معادل با کاهش شاخصهای کلان بهره وری و سودآوری کمتر در هردو بخش صنعت و خدمات بوده است.

 

 دلایل به کارگیری ارزیابی فناوری اطلاعات

نتایج تحقیقات در صنعت ساختمان به عنوان یک نمونه نشان می دهد که؛

? نداشتن دورنمای استراتژیک مهمترین مانع در سرمایه گذاری مناسب در فناوری اطلاعات است و تاثیر عمده ای در دستیابی به موفقیتهای مورد انتظار دارد؛

? سازمانها در میزان سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات تفاوتهای عمده ای باهم دارند؛

? سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات چندان تحت تاثیر اندازه سازمانها نیست؛

? هزینه های غیرمستقیم تاثیر فراوان و قابل توجهی پس از سرمایه گذاری داشته اند.

علاوه بر موارد فوق، تجربه نشان داده است، گسترش فناوری اطلاعـــــات در کسب و کار عموماً موجب جایگزینی مشکلات جدید به جای مشکلات قدیمی می شود و این باعث می شود تا فواید مورد انتظار حاصل نشوند، علی رغم افزایش سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات، بهره وری ارتقا نیافته و این امر در سالهای گذشته موجب مطرح شدن موضوعهایی چون پارادوکس بهره وری شده است. مشکل بودن شناسایی فواید، بسیار مورد بحث قرار گرفته است و حتی موجب شده است تا در بعضی کسب و کارها دستیابی به این فواید مورد شک و تردید واقع شوند.

سخت و مشکل بودن ذاتی امر ارزیابی و شناسایی فواید و هزینه های فناوری اطلاعات همــواره دلیلی بر نداشتن اطمینـان از تاثیر سرمایه گذاری در فناوری اطلاعات بر موفقیت کسب و کار بوده است. یکی از نتایج منفی این امر صرفنظرکردن از این موضوعها بوده است.

 

 

آموزش عالی برای همه

برای ایجاد اشتغال از طریق فناوری اطلاعات ذكر این نكته اهمیت دارد كه این مشاغل ماهیتاً مبتنی بر اطلاعات و دانش هستند و افراد باید در سطوح بالای علمی قرار داشته باشند. بررسی سیر تحولات مشاغل نیز مؤید این واقعیت است كه مشاغل آینده مشاغل دانایی‌محور به جای مشاغل بازو محور خواهند بود[2]. بنابراین پیشنهاد اول اتخاذ تدابیر مناسب در خصوص ارائة تسهیلات، و خدمات مورد نیاز، فرهنگ‌سازی و ... برای توسعه آموزش عالی به صورت هدفمند در جامعه می‌باشد. بسترهای آموزش از راه دور كه ناشی از توسعه فناوری اطلاعات است خود امكان آموزش عالی برای عموم را فراهم كرده كه باید مورد استفاده قرار گیرد. در جامعه آینده كه جامعه دانایی محور خواهد بود كسانی كه دانش داشته باشند شغل دارند و از شغل خود رضایت دارند. بنابراین توسعه دانایی یا توسعه آموزش عالی هدفمند به عنوان یكی از مصادیق آن، یك راهبرد برای اشتغالزایی در آینده است.


 استفاده از فرصت‌های بازار خارج

توسعه فناوری اطلاعات در برخی كشورها فرصت‌هایی را برای صنعت اطلاعات و صنعت فناوری اطلاعات ایجاد كرده است. در گذشته تلاش‌هایی برای صادرات در حوزه صنعت فناوری اطلاعات و به طور خاص صنعت نرم‌افزار انجام می‌شد. اما موضوعی كه اهمیت دارد فرصت‌های بسیار در صنعت اطلاعات است كه باید مورد استفاده قرار گیرد و اگر كشور ما برنامه مناسبی برای این موضوع داشته باشد، می‌تواند از طریق رونق صنعت اطلاعات در كشور به اشتغالزایی برسد. در صنعت فناوری اطلاعات نیز باید استراتژی‌های مناسبی داشت و به جای صادرات غیرسازمان‌یافته نیروی انسانی، از فرصت‌های كار خارجی در این صنعت استفاده كرد.

 حمایت از كار‌آفرینان اطلاعات

افرادی كه در صنعت اطلاعات کار می‌کنند به دو گروه كاركنان اطلاعات و دانشوران تقسیم می‌شوند. گروه اول بیشتر در حوزه كار با اطلاعات و ارائه خدمات اطلاعاتی تمركز دارند، در حالیكه گروه دوم به خدمات مبتنی بر دانش تخصصی مشغول می‌شوند[7]. علاوه بر این دو گروه افراد خلاق دیگری موسوم به كارآفرین اطلاعات لازمند تا فرصت‌های كارهای مبتنی بر اطلاعات و دانش را خلق كنند. این افراد ضمن برخورداری از خلاقیت و ایده‌پردازی توان سازماندهی سرمایه‌ها و منابع انسانی اطلاعات محور را دارا هستند. تربیت این گونه افراد و حمایت از آن‌ها خود باعث رونق صنعت اطلاعات و صنعت فناوری اطلاعات و ایجاد اشتغال در آن می‌گردد..


آموزش مداوم و ضمن خدمت

تحولات سریع جهانی و توسعه فناوری‌ها باعث می‌شود كه مهارت‌ها به سرعت كهنه شده و نیروی كار به مهارت‌های جدیدی نیاز پیدا كند. درصورتیكه مهارت‌ها و دانش نیروی كار به روز نشود برای صنعت نیروی مناسبی نخواهد بود و به تدریج حذف و بیكار خواهد شد . بنابراین توجه به آموزش مداوم یكی از اساسی‌ترین راه‌های توسعه و پایداری مشاغل در عصر جدید خواهد بود


 توسعه بسترهای مشاغل اطلاعاتی

همانگونه كه ایجاد یك اتوبان می‌تواند برای بسیاری از مردم ازجمله رانندگان، تعمیركاران ، فروشندگان حاشیه اتوبان، هتل‌ها و رستوران‌ها و ... شغل ایجاد كند، توسعه زیرساخت‌ها و بسترهای فناوری اطلاعات نیز می‌تواند برای مردم این فرصت را ایجاد كند كه به كمك آن به مشاغل جدید اطلاعات‌محور روی آورده و در صنعت اطلاعات و یا صنعت فناوری اطلاعات مشغول شوند.

 

 

حمایت از شركت‌های كوچك و متوسط (SME)

شركت‌های حوزه فناوری اطلاعات معمولاً در ردیف شركت‌های اندازه كوچك و متوسط قرار می‌گیرند. از آنجاییكه صنعت امروز به كمك فناوری اطلاعات یك صنعت دانش‌بر است و به تدریج روبات‌ها جایگزین كارهای یدی افراد می‌گردد؛ بنابراین صنایع مختلف قادر خواهند بود با نیروی انسانی كمتری به رقابت با سایرین بپردازند. در صورت گسترش چنین شركت‌هایی می‌توان از صنایع مختلف انتظار اشتغال‌زایی داشت. این مسئله در صنعت اطلاعات و صنعت فناوری اطلاعات به دلیل ماهیت نرم‌افزاری و مغزافزاری و مبتنی بودن بر دانش و اطلاعات نمود بیشتری داد. توسعه كشور در همه ابعاد مستلزم تدبیر، هدفمندی، برنامه و استراتژی داشتن، هماهنگی اجزا و دستگاه‌ها و اجرای صحیح می‌باشد. از این میان رسیدن به اهداف بلند توسعه ملی از جمله اشتغال در صنایع برتر نیز از این امر مستثنی نیست و نیاز به عزم ملی و همت مسؤولین دارد.

تخفیف دادن

فعالیت‌های تبلیغاتی بازاریابی كه شامل كوپن‌ها، تخفیف‌ها و یا فروش محصولات در محدوده‌ی زمانی خاص هستند، می‌توانند باعث سودمندی و بهره‌مندی محصولات و توجه به آن‌ها شوند. استفاده از پیشنهادها و تبلیغات گسترده امری مهم است، در غیر این صورت، فروش بلند مدت محصولات با منتظر نگاه داشتن مشتریان برای ارایه‌ی محصول بعدی، كاری خطرناك به نظر می‌رسد.

 

تبلیغات

آسان‌ترین و سریع‌ترین راه برای تبلیغ محصولات و جلب توجه مشتریان، صرف هزینه برای آن‌ها است. تبلیغات pay-per-click به اداره و گرداننده‌ی ترافیك‌های تبلیغاتی مشهور هستند. متاسفانه، به دنبال اتمام سرمایه‌های در نظر گرفته شده برای تبلیغات بازاریابی، فروش محصولات نیز به پایان می‌رسد. درك این مطلب كه با بازاریابی كوتاه مدت، فروشندگان اغلب می‌توانند میزان فروش خود را كنترل و درآمدهای حاصل از فروش را صرف محصولات نوپا و جدید، خدمات و یا كسب و كار كنند، امری مهم به شمار می‌رود.

بازاریابی كوتاه مدت همچنین برای بازاریابی آزمایشی محصولات جدید و یافتن قیمتی مناسب برای این محصولات سودمند است. بازاریابان می‌توانند با استفاده از تبلیغات pay-per-click، كاهش و یا افزایش تعداد مشاهده كنندگان سایت‌های فروش آنلاین را كنترل كنند و درباره‌ی بنرها، كلمات كلیدی و گرافیك‌ها تصمیم‌گیری كنند. سپس می‌توان تجربه‌های حاصل از بازاریابی كوتاه مدت را در استراتژی بازاریابی بلند مدت به كار بست. بازاریابان می‌توانند اثربخشی نسخه‌های فروش را شناسایی و تعیین كنند و سپس آن‌ها را در فعالیت‌های بلند مدت بازاریابی پیاده كنند.

 

بازاریابی بلند مدت آنلاین

بدون شك، زمان‌گیرترین و در عین حال مهم‌ترین جنبه‌ی بازاریابی بلند مدت شامل مهیا كردن و بهینه سازی وب سایتی برای موتورهای جست‌وجو است. اكثر جست‌و‌جوگران اینترنت به دنبال یافتن محصولات و یا اطلاعاتی در موتورهای جست‌وجو هستند. اكثر جست‌وجوگران اینترنت برای یافتن محصولات، خدمات و یا اطلاعات مورد نظر خود از واژه‌های كلیدی استفاده می‌كنند. شناسایی و بهینه‌سازی سایتی برای واژه‌های كلیدی و عبارت‌هایی كه مشتریان در جست‌وجوهای خود برای محصولات و خدمات مورد نظر به كار می‌برند، فعالیتی بسیار مهم برای قابل دسترس بودن در اینترنت به شمار می‌آید.بهینه سازی موتورهای جست‌وجو فرایندی مداوم و در حال پیشرفت است. هدف موتورهای جست‌وجو فراهم آوردن سایت‌هایی مناسب با موارد جست‌وجوی كاربران است.هنگام طراحی تبلیغات بازاریابی، باید تلاش‌های كوتاه مدت و بلند مدت بازاریابی را در نظر گرفت تا بدین ترتیب فرایند فروش همواره پایدار و مداوم باشد. با پیاده سازی یك برنامه‌ی بازاریابی كه هر دو روند كوتاه مدت و بلند مدت را در بر دارد، می‌توان به موفقیت در فرایند فروش امیدوار بود.

 

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا