امروز: سه شنبه 11 مهر 1402
تحقیق کارآفرینی شرکت سرویس دهنده اینترنت در 68 صفحه ورد قابل ویرایش
دسته بندی طرح های توجیهی و کارآفرینی
بازدید ها 477
فرمت فایل doc
حجم فایل 151 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 68
15,600 تومان
تحقیق کارآفرینی شرکت سرویس دهنده اینترنت

تحقیق کارآفرینی شرکت سرویس دهنده اینترنت در 68 صفحه ورد قابل ویرایش




پیشگفتار :

با توجه به رشد چشمگیر اینترنت در جامعه امروز ، ISP ها خود را مسئول می دانند كه در مقابل تقاضای بی شمار كاربران ، بتوانند بهترین خدمات را داشته باشند.

مسلم است كه یك ISP اگر بخواهد بهترین باشد باید این ارتباط قوی بین دنیای اینترنت و یك كاربر را با ارائه بهترین خدمات ، قویتر سازد.

ما در این مقاله شما را با اصطلاح ISP و دیگر نكات درباره آن آشنا می كنیم.


ISP چیست ؟

ISP برگرفته از كلمه Internet Servise Provider یعنی شركت خدمات سرویس های اینترنت است.

یك ISP توسط یك خط تلفن از شركت مخابرات و یا امكانات ماهواره ای می تواند اینترنت را به User خود سرویس دهد.


چگونه یك ISP تشكیل می شود ؟

شركت Data وابسته به شركت مخابرات ایران یكی از ICP های سطح كشور است.
این شركت پهنای باند مصرفی اینترنت را از طریق تجهیزات ماهواره خود دریافت كرده و بوسیله شركت DSL مخابرات آنرا بین مشتركین خود تقسیم می كند.

از ملزومات نوع خدمات با كیفیت خوب استفاده از خطوط دیجیتالی E1 شركت مخابرات می باشد، كه در هر زوج خط E1 تعداد 30 كانال ارتباطی وجود دارد كه به مشتركین امكان اتصال با سرعت bps 56000 را با درصد قطع شدن خیلی پایین و كیفیت سرویس مطلوب تر فراهم می نماید.

این خطوط از یك طرف به مركز مخابراتی و از طرف دیگر به تجهیزات شبكه شركت ارائه دهنده سرویس متصل می شوند تا از طریق شماره تلفنی كه شركت مخابرات برای دسترسی به خطوط E1 در اختیار ارائه كننده قرار می دهد بتواند دستگاه كامپیوتر خود را به تجهیزات شبكه شما و نهایت به شبكه اینترنت متصل كند.

شركتهایی كه قصد استفاده از خطوط E1 را برای دسترسی به اینترنت از شركت Data می باشند .

شركت مخابرات نیز متناسب با مورد استفاده و بر حسب مقدار پهنای باند اجاره شده ، خطوط E1 را تحویل می دهد.

 

LEASE LINE یا خطوط اجاره ای چیست؟

این نوع خطوط توسط شركت مخابرات به صورت 4 سیمه و 2 سیمه اجاره داده می شود.

این خطوط فاقد بوق آزاد و امكانات شماره گیری می باشد و ارتباط را به صورت دائم برقرار می كند به همین جهت بسته به پهنای باند مورد درخواست تنها مبلغ اجاره به عنوان آبونمان تعیین و ماهیانه دریافت می شود.


چگونه User در شبكه اینترنت شناخته می شود ؟

مسیریاب (Rotine) كه از تجهیزات موجود در Rack سرور است به دنبال IP می گردد در واقع به دنبال مسیر برای وصل شدن به اینترنت است لذا بعد از جستجو نتیجه را اعلام می كند (سخت افزاری)

سرویس RRACE (Rotine & Remove Access) در ویندوز 2000 سرور User را بعد از صحت تأیید رمز ورود به شبكه اینترنت می شناساند.

در این دو حالت User جزئی از شبكه اینترنت می شود.

 

 

 

 

خدمات یك ISP چیست ؟

سرعت بالای دسترسی به اینترنت - تلفن های اینترنتی – سرویس دهنده Voice و سرویس دهنده ایمیل و چگونه Username و Password ایجاد می شود و چگونه بین مشتریان متفاوت است ؟
در یك پایگاه داده فیلد User name و Password با یك مقداری تعیین می شود.

این مقدار را ISP به دلخواه می تواند انتخاب كند .

برای چك كردن Username و Password باید عمل Auttoentication انجام شود كه در واقع این عمل می تواند توسط سیستم عامل سرور انجام شود ولی می توانیم آنرا در برنامه Accunting كه در پایگاه داده است تنظیم كرد تا انجام دهد.


زمان مصرف یك Ac***** چگونه تعیین می شود ؟

این قسمت نیز در پایگاه داده سرور به عنوان یك فیلد و با یك بازه زمانی ایجاد می شود.

 

خصوصیات یك سرور ISP چیست ؟

مسلم است كه در این صورت باید سخت افزار سرور خوب باشد – از سرعت پردازنده بالا و سری كردن هارد برای فضای زیاد و ختی الامكان از هاردهای اسكازی استفاده شود.

منظور از اصطلاحات « NO Proxy » و «Full Protocol» چیست ؟

Proxy یك ن.ع فیلتری در مقابل سایت های اینترنتی است حال واژه «No Proxy» یعنی هیچ محدودیتی در مقابل ورود به سایت های اینترنتی نیست و ما می توان به هر جای اینترنت برویم .

واژه «Full Protocol» یعنی همه پروتكل های موجود را ساپورت می كند . این پروتكل ها می تواند TCP/IP و UDP باشد.

 

نحوه کار ISP  و سیستم های  مورد نیاز :

2- اتصال PPP :

ISP به ما فضایی اختصاص نمی دهد بلكه به منزله امکان دسترسی ما به ‌ Internet است . در این نوع اتصال پس از شماره گیری ISP در صورت امکان میتوانیم از فضایی كه مانند یك تونل ما را به شبكه متصل‌به می‌نماید، استفاده كنیم. یعنی در شبکه Internet وارد شده ایم و میتوانیم از مزایای Multimadia استفاده كنیم. همچنین با داشتن سیستم عامل‌Win  در كامپیوتر شخصی میتوانیم در یك لحظه با چند‌Site ارتباط برقرار كنیم

UPS مخفف عبارت Uninterruptible power supply ، به معنای منبع تغذیه غیر قابل قطع است.

در حقیقت UPS یك باتری است، اما باتری كه فقط در زمان های خاص، یعنی در زمانی كه مشكلی برای تغذیه وسایل الكتریكی ایجاد می شود و ولتاژ ورودی آنها از حدود معینی بالاتر یا پایین تر می رود، انرژی الكتریكی مورد نیاز آن وسایل را تأمین كرده، بدین وسیله، آنها را از شر مشكلات ناشی از افت و افزایش ولتاژ، خلاص می كند.

زمانی كه تغییری ناگهانی در منبع تغذیه ایجاد می شود، UPS خود به خود روشن می شود. برق ورودی آن وسیله را قطع كرده، خودش شروع به تغذیه آن از طریق انرژی ذخیره شده در خود می كند.

این تغییر ناگهانی علاوه بر تغییر ولتاژ، شامل تغییرات فركانس و نیز به هم خوردن هارمونی ولتاژ هم می شود. در واقع UPS یك محافظ برای جلوگیری از از دست دادن داده ها و نیز خسارات ناشی از این تغییرات است، البته واضح است كه UPS فقط می تواندبه عنوان یك منبع موقت عمل كند.

UPS قابل برنامه ریزی هم هست. به این ترتیب كه می تواند تجهیزات متصل به آن را خاموش كرده، آنها را در برابر تغییرات ناگهانی برق محافظت كند.

هم اكنون فناوری ساخت UPS روز به روز در حال پیشرفت است و شركتهای زیادی سعی در طراحی و تولید UPSهای جدید، با خصوصیات برتر می كنند.

 

 Router
«روتر» یا مسیریاب، از اجزای سخت افزاری شبکه است که وظیفه تحویل بسته‌های ورودی اطلاعات (Packets) و تحلیل بهترین مسیر و هدایت بسته‌ها به مقصد مورد نظر را بر عهده دارد.

در شبکه های LAN محلی، که از پروتکلهای یکسان استفاده می‌کنند، به عنوان پل ارتباطی (bridge) بین شبکه ها عمل نموده و امکان ارسال پیام‌ها را فراهم می کنند.اطلاعات قسمت بندی می‌شوند و به هر کدام یک آدرس تعلق می‌گیرد.

چرا اطلاعات پاکت می‌شوند ؟ چند تا عامل مهم که می‌تونیم نام ببریم

?- اگه اطلاعات در بین راه خراب شد فقط همان پاکت فرستاده می‌شود دیگه لازم نیست تمام اطلاعات فرستاده شوند

?- بسته ها میتوانند از راه‌های متفاوت برای رسیدن به مقصد حرکت کنن.

 

Cache Server :

به تجهیزاتی گفته می شود که بتواند هنگام کارکردن کاربران, سایتهای بازدید شده توسط آنها را در خود نگهداری کرده و در صورتی که یک کاربر دیگر بخواهد همان سایتها را بازدید نماید با سرعت بیشتر و صرفه جویی در پهنای باند پاسخ خود را از طریق Cache Server دریافت کند. وجود Cache Server در شبکه می تواند تا 50 درصد در اندازه پهنای باند صرفه جویی کند و راندمان شبکه را بالا ببرد. Cache Server هم می تواند سخت افزاری باشد (مثل Cache Force) و هم می تواند نرم افزاری باشد.(مثل: 1- Squid که تحت Linux و Windows قابل نصب است. 2- ISA که تحت‌Win2000  قابل نصب است.3- CacheXpress که تحت Linux و اکثر Windowsها قابل نصب است. 4- RealCache که محصول شرکت داده پردازان دوران بوده و تحت Win2000 و NT4 قابل نصب است.)

انواع adsl  :

ADSL انواع متعددی دارد، ولی دسترسی به سرعت‌های تا چند ده مگابیت بر ثانیه با آن امكانپذیر است. البته سرعت معمول در سمت دریافت (Downstream) معمولاً میان 348Kbps تا 1Mbps و سرعت ارسال (Upstream)  معمولاً كمتر از 224kbps در نظر گرفته می‌شود.

در واقع زیرساختار ارتباطی شبكه‌های دسترسی مبتنی بر ADSL فرق چندانی با سایر گزینه‌های متداول دسترسی پرسرعت همچون مودم‌های كابلی ندارد. مهم‌ترین مشخصه این شبكه‌ها، تركیب و تجمیع ترافیك ارتباطی گروه بزرگی از مشتركان در لبه  شبكه (Edge) و ارسال این ترافیك یكپارچه به سمت هسته  اینترنت

(Core) از طریق لینك‌های بسیار سریع مخابراتی است. لبه شبكه علاوه بر تجمیع ترافیك‌ها، بسیاری از عملیات مدیریتی و امنیتی را نیز برعهده دارد و از این لحاظ یكی از مهم‌ترین عناصر این ساختار  به‌شمار می‌رود.

شكل 1 مدل ساده شده‌ای از یك شبكه دسترسی مبتنی بر مودم‌های DSL را نشان می‌دهد. اگر از سمت راست تصویر شروع كنیم، در اولین مرحله كامپیوتر استفاده كننده قرار دارد كه به یك مودم ADSL متصل است. ازآنجا زوج سیم خط تلفن را داریم كه تا نزدیك‌ترین مركز مخابراتی امتداد یافته است.

 

چالش‌های پیش‌رو

ایجاد شبكه‌های بزرگ دسترسی مبتنی بر ADSL با یك چالش ساده، و در عین حال البته كاربران با به كارگیری جداكننده‌های  نسبتاً ارزان قیمت (Splitter) در محل خود قادر به استفاده همزمان از سیم تلفن خود برای اتصال به گوشی تلفن و مودم خواهند بود. در هر حال، خطوط چندین مشترك در محل مركز مخابراتی با دستگاهی موسوم به متمركز‌كننده DSL یا (DSLAM) روی یك ترانك مخابراتی جمع می‌شوند. ترافیك ارسالی از چندین DSLAM نیز به نوبه خود در یكی از مراكز اصلی مخابراتی تجمیع می‌شود و به یك روتر سریع ارسال می‌گردد كه نقطه ورود به اینترنت به حساب می‌آید.

 

دشوار روبه‌روست و آن هم، سهولت به كارگیری است. اصولاً تا وقتی به‌كارگیری یك سرویس برای عموم مردم امكانپذیر نباشد، استقبال از آن در حد محدود باقی می‌ماند. بنابراین درگام اول باید نصب و پیكربندی مودم ADSL به سادگی و توسط خود كاربر امكانپذیر باشد. به این ترتیب، علاوه بر این‌كه كاربران احساس رضایت بیشتری خواهند كرد، لزومی به اعزام پرهزینه نیروی فنی شركت به درِ منازل كاربران نخواهد بود.


چالش بزرگ دیگر، نحوه تخصیص آدرس‌ها است. می‌دانیم كه هر مشترك برای ارتباط با اینترنت به تنظیم یك آدرس روی دستگاه كامپیوتر خود نیاز دارد كه باید منحصر به‌فرد باشد. همین عمل بسیار ساده، برای خیل عظیمی از كاربران  یك مشكل جدی است. این چالش و موارد مرتبطی همچون تدارك ارتباط، حفظ امنیت آن و ایجاد امكان اتصال همزمان چند كامپیوتر به خط دسترسی، همگی به راه‌حل‌های ساده و حتی‌المقدور خودكار نیاز دارند كه قاعدتاً یافتن جواب مناسب برای آن‌ها بر عهده شركت فراهم‌كننده خدمات است.

 

گزینه‌های فنی

راه‌حل اساسی چالش‌های حوزه نرم‌افزاری فرایند ارتباط، اجرای یك پروتكل بین كاربر و فراهم‌كننده خدمات است. این پروتكل از نوع پروتكل‌های محلی است كه به منظور وظایفی مشخص میان دو نقطه اجرا می‌شوند و در ارتباطات خارج از آن حوزه نقش ندارند. در حال حاضر چهار گزینه در این خصوص وجود دارد كه هر یك مزایا و نقاط ضعف منحصر به خود را دارند:

- آدرس دهی ثابت Static IP Address) IP )

- پروتكل پیكربندی پویای میزبان (Dynamic Host Configuration Protocol  :DHCP)

- پروتكل تونل‌زنی لایه2 Layer 2 Tunneling Protocol :L2TP)

- پروتكل نقطه به نقطه  روی PPPoA) ATM ) و روی PPPoE) Ethernet )

 

? گزینه اول (آدرس دهی ثابت IP)

اولین و در واقع ابتدایی‌ترین راه حل، تخصیص یك آدرس IP به هر كاربر است كه خود به تنظیم آن روی كامپیوتر خود اقدام می‌كند. این روش اساساً یك پروتكل نیست، تنها یك راه‌حل سریع برای مشكل است كه از ابعادی گسترده برخوردار است. برای مثال، مشكل استفاده همزمان چند كامپیوتریك كاربر از ارتباط ADSL به این ترتیب حل نمی شود

 

گزینه دوم (DHCP)

? گزینه سوم (L2TP)

این پروتكل اساساً برای این منظور طراحی شده است كه پیكربندی IP را روی كامپیوتر كاربران به صورت خودكار انجام دهد. این پروتكل در شبكه‌های محلی سازمانی نیز از كاربرد گسترده‌ای برخوردار است؛ به‌‌ویژه در مورد پایانه‌هایی كه به طور موقت به این شبكه‌ها متصل می‌گردند (برای مثال كامپیوترهای Laptop ،(DHCP  یك جهش محسوس نسبت به روش آدرس‌دهی ثابت محسوب می‌شود.

فرایند كار بسیار ساده و در عین حال كارامد است. هر بار كه یك كامپیوتر متصل به شبكه دسترسی فعال می‌شود، به طور خودكار پارامترهای مربوط به IP (همچون آدرس) را از یك سرور مركزی دریافت می‌كند. این معماری از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار است، امكان كار همزمان چند دستگاه PC، پشتیبانی از امكان جابه‌جایی محل استفاده كاربران،  سهولت پیكربندی از جانب كاربر و مدیریت آن از جانب فراهم‌كننده، از مزایای این پروتكل محسوب می‌گردند.

این پروتكل به عنوان یك گزینه نسبتاً جدیدتر برای شبكه‌های دسترسی باندپهن مطرح شده است و با ایجاد یك تونل مجازی از داخل شبكه اینترنت كاربر را به هر نقطه مشخصی متصل می‌كند و كلیه تنظیمات لازم برای برقراری سرویس از داخل این تونل بر تجهیزات كاربر اعمال می‌گردد. L2TP در عمل یك شبكه مجازی

Virtual Private Network) VPN) روی شبكه فراهم كننده ایجاد می‌كند كه از امنیت خوبی برخوردار است، ولی درعوض پیچیدگی و سرباره بیشتری دارد؛ به‌ویژه در شبكه‌های بزرگ دسترسی با چندین هزار كاربر، مدیریت این تونل‌ها دشوار خواهد بود.

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا