امروز: دوشنبه 7 اسفند 1402
پول‌شویی یا تطهیر پول مجموع عملیاتی است که موجب می‌شود جلوه‌ای مشروع و قانونی به اموال نامشروع و غیرقانونی داده شود و این پدیده یکی از جرائم سازمان یافته فراملی است که دارای آثار و عوارض زیان‌باری در سطح بین‌المللی و داخلی در زمینه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی می‌باشد و به همین خاطر بسیاری از کنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله کنوانسیون وین
دسته بندی اقتصاد
بازدید ها 2,167
فرمت فایل docx
حجم فایل 74 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 15
32,400 تومان
مطالعه و بررسی مبانی فقهی پولشویی و اثرات مخرب آن بر اقتصاد

پولشویی[1] پدیده نوپیدا و جدیدی است که به تازگی از حقوق بین الملل وارد حقوق داخلی شده است. و عملاً پولشویی از دهه 1980م و اساساً در مورد قاچاق مواد مخدر جلب توجه نموده است. بعضی آورده اند، که اصطلاح پولشویی، ریشه در مالکیت مافیا در ایالات متحده آمریكا دارد.(میرمحمد صادقی،1377 :333)

پولشویی معمولاً دارای سه مرحله می باشد. مرحله استقرار یا مکان یابی، مرحله تبدیل یا لایه سازی و مرحله ادغام یا یکپارچه سازی. در مرحله استقرار وجوه حاصله، وارد سیستم مالی[2] می شود و یا به خارج از کشور انتقال می یابد تا در دسترس نباشد و امکان کشف از بین برود و سپس در فرصت های بعدی، آن ها را به اموال دیگری مثل چک های مسافرتی، حوالجات و غیره تبدیل کنند. (سلیمی،1382: 76)

این مرحله از دیدگاه پولشویان خطرناک ترین مرحله است؛زیرا امکان کشف و ردیابی در این مرحله بسیار زیاد است.(بوریکان، 1376: 325)

به مرحله لایه سازی، مرحله "جذب[3]" هم گفته می شود. در این مرحله، سعی می شود با ایجاد معاملات بانکی مختلف یا نقل و انتقالات مالی، هویت واقعی و اصلی اموال، پنهان و مخفی شود. آخرین مرحله ی فرآیند پولشویی، "ادغام یا یکپارچه سازی[4]" است. در این مرحله درآمد و عواید غیرقانونی در سیستم مالی مشروع، ادغام می شود و ظاهری همچون دیگر اموال مشروع به خود می گیرد. به عبارت دیگر، این مرحله مشتمل بر دادن جلوه ای مشروع و قانونی به ثروت و پول های با منشأ نامشروع می باشد. پدیده پولشویی آثار زیانبار اقتصادی، اجتماعی و سیاسی قابل توجهی برای جوامع به همراه دارد که از آن جمله می توان به اخلال و بی ثباتی در اقتصاد، تضعیف بخش خصوصی، کاهش درآمد دولت، ایجاد موانع برای خصوصی سازی، کاهش کنترل دولت بر سیاست اقتصادی، پدیده ای برای انجام جرائم مهم و عمده دیگر، دارای خطرات و هزینه های اجتماعی از جمله تدوین و اجرای قانون، هزینه های مراقبت های بهداشتی و درمان (معالجه معتادان)، تاثیر بر سلامت اخلاقی جامعه، انتقال قدرت اقتصادی از دولت و مردم به پولشویان، رخنه كردن پولشویان در ساختار حكومتی و باعث ایجاد قدرت برای پولشویان در كشور اشاره کرد.( باقر زاده، 1382: 238- 237)

پدیده پولشویی در حقوق داخلی به موجب "قانون مبارزه با پولشویی " در بهمن ماه 1386 به عنوان جرم قلمداد شد و برای آن مجازات در نظر گرفته شده است. مقاله حاضر ضمن بیان تعاریف پولشویی از دیدگاه حقوق دانان و محققان و در اسناد بین المللی ، ابتدا به ذكر برخی مبانی فقهی جرم انگاری پولشویی می پردازد و سپس اثرات مخرب آن بر اقتصاد را توضیح خواهد داد.

 


[1] - Money Laundering

[2] - Financial system

[3] - Absorption

[4] - Integration

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا