امروز: شنبه 18 آذر 1402
امروز اگر تمام وقایع و حوادث جهان را درکنار هم قرار دهیم، بیش از90 درصد آنها در بلاد اسلامی و مربوط به مسلمانان می‌باشد البته نقطه قابل تامل و تاسف بار اینجاست که عمده این تحولات مربوط به درگیری‌های درونی میان اسلام گرایان می‌باشد این طور نیست که مسلمانان به خشونت و درگیری با دیگر ادیان و یا نیروهای خارجی مشغول باشند، بلکه درتمام موارد مسلمانان با
دسته بندی علوم سیاسی
بازدید ها 2,615
فرمت فایل docx
حجم فایل 65 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 15
28,800 تومان
بررسی وضعیت خشونت در جامعه اسلامی و راهکارهای پیشگیری از آن

یكی از موضوعات بایسته پژوهش جایگاه خشونت در اسلام است. ضرورت این بحث ناشی از آن است كه دشمنان دین، و دین ستیزان، اسلام را دین خشونت و مسلمانان را خشونت گرا[1] معرفی كرده و به القای دهها شبهه پرداخته‌اند. از سوی دیگر چالش‌ها و نزاع‌های سیاسی، عقیدتی و اجتماعی مسلمانان سبب شده است كه دهها پرسش در جامعه دینی به وجود آید كه برخی از آنها اشاره می‌شود:

-        اصولاً خشونت چیست؟

-        آیا جهاد واجرای حدود شرعی از مصادیق خشونت است؟

-        آیا برای رسیدن به اهداف بلند مدت اسلامی می‌توان از خشونت بهره گرفت؟

-        می‌توان نمونه‌ها و مواردی از سیاست‌های عدم خشونت در اسلام را بیان كرد؟

-        كلمه اسلام مرادف عدم خشونت است ولی امروز نام اسلام باخشونت وترور در آمیخته است، علت در كجاست در اسلام یا در مسلمانی؟ یا قلم در دست دشمن است؟

جواب پرسش‌های فوق نیاز به تدوین كتاب‌ها و برگزاری همایش‌های علمی دارد كه باید از سوی حافظان فرهنگ و پاسداران دین صورت گیرد. حوزه‌های علمیه به عنوان سنگربانان ایدئولوژی اسلام وظیفه دارند كه رویكرد و منظر اسلام را درباره خشونت و مدارا تبیین كنند. این نوشتار می‌كوشد تا با تلفیق این مفاهیم به بررسی بحث خشونت در اسلام و جوامع اسلامی بپردازد و راهکارهایی را برای از بین بردن آن ارائه دهد.

 


[1] - Violent

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا