امروز: چهارشنبه 8 تیر 1401
مبانی نظری و پیشینه تحقیق خانواده (فصل دوم تحقیق)
دسته بندی علوم انسانی
بازدید ها 564
فرمت فایل docx
حجم فایل 57 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 19
32,400 تومان
مبانی نظری و پیشینه تحقیق خانواده (فصل دوم تحقیق)

مبانی نظری و پیشینه تحقیق خانواده (فصل دوم تحقیق)

توضیحات: فصل دوم تحقیق کارشناسی ارشد و دکترا (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

  • همرا با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو تحقیق
  • توضیحات نظری کامل در مورد متغیر
  • پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه
  • رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب
  • منبع :                           دارد (به شیوه APA)
  • نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

خانواده در لغت به معنی خاندان،دودمان و اهل خانه است و طبق تعریف قانون مدنی ایران،خانواده كوچكترین واحد اجتماعی است و عبارت است از زن و شوهر و فرزندان تحت سرپرستی آنها،كه باهم زندگی میكنند و تحت ریاست شوهر و پدر هستند (آقابیگلوئی و همكاران،1380). خانواده در مفهوم اختصاصی آن یك گروه اجتماعی است كه در آن به روابط جنسی زن و مرد مشروعیت داده میشود،تولید مثل به شیوه  مشروع امكان پذیر می گردد. در مقابل جامعه از نظر مراقبت و رشد فرزندان مسئول است.گونه های خاص  مستحكمی از احساسات و عواطف ایجاد و تقویت می گردد و بالاخره اینكه یك واحد اقتصادی و حداقل مصرفی است (محسنی،1375).

به طور كلی در فرهنگ های مختلف نظرات درباره اینكه یك خانواده چیست و ساختار آن باید چگونه باشد متفاوت بوده و همواره در تغییر است.ایالات متحده خانواده را به صورت:"گروهی متشكل از دو یا چند نفر كه از طریق تولد،ازدواج یا فرزند خواندگی با یكدیگر مرتبط شده و در یك منزل باهم زندگی می كنند"تعریف كرده است.گلدنبرگ(1993)،بحث راجع به خانواده ها را فراتر از این دانسته و نوشته است كه خانواده ها از حیث سازمانی،سیستم های عاطفی پیچیده ای هستند كه سه یا حتی امروزه چهار نسل را در بر می گیرند و وجه ممیزه آن با سایر نظامهای اجتماعی در عاطفه،وفاداری و استمرار عضویت آن است (بهاری،1379).

سالوادور مینوچین(1974)كه پیشگام خانواده درمانی ساختی  است خانواده را مكمل جامعه می داند و ابراز می دارد كه خانواده سیستمی است كه عملكرد آن از طریق الگوهای مراوده ای صورت میگیرد،او عقیده دارد كه ارگانیسم خانواده بیش از پویائی های زیستی _ روانی یكایك اعضایش است. در دیدگاه سیستمی،خانواده موجودی است كه اعضا و اجزاءآن باهم تغیییر می كنند و به هنگام انحراف،برای حفظ تعادل خود فعال می شوند.طبق این تعریف اولا رفتار اعضا خانواده تابعی از رفتار سایر اعضا خانواده است و در ثانی خانواده هم مانند هر سیستمی متمایل به حفظ تعادل است،در این تعریف بر تعامل متقابل اعضا تاكید شده است (بهاری،1379).

 

 

گونه های خانواده

از مدتها قبل جامعه شناسان و طی نیم قرن اخیر روانشناسان به تقسیم بندی و توصیف خانواده ها علاقمند بوده اند.خانواده را می توان از ابعاد گوناگون مورد مطالعه قرار داد. از نظر کاربردى که در دانش‌هاى مختلف دارد، خانواده را به دو صورت "زیستی" (گروه متشکل از پدر و مادر و فرزندان) و "آماری"(افرادى که با هم در زیر یک سقف زندگى مى‌کنند و دور یک سفره غذا مى‌خورند و اقتصاد مشترک دارند) تقسیم مى‌کنند.

خانواده از دیدگاه کارکردى که برعهده دارد به دو شکل "جهت‌یابی" (خانواده‌اى که کودک در آن به دنیا مى‌آید و بزرگ مى‌شود و گرایش‌ها و سوءگیرى‌هاى خود را از آن کسب مى‌کند) و "فرزندزائی" (خانواده‌اى که زن و شوهر و فرزندان آنان تشکیل مى‌شود و کارکرد اصلى آن تولیدمثل است) تقسیم مى‌گردد.از نظر شیوهمعیشت و نحوهزندگی، خانواده به سه شکل شهری، روستائی و عشایری تقسیم مى‌شود که در عین وجود تشابهات فراوان بین اشکال متفاوت خانواده در این سه قلمرو، از دیدگاه‌هاى مختلف تمایزهائى نیز میان آنها وجود دارد.

 از نظر ساخت خانواده و روابط افراد در درون آن، انواع چهارگانه ی زیر قابل تشخیص است:

۱. خانواده هسته‌اى خانواده هسته‌ای یا خانواده زن و شوهرى، خانواده‌اى است مرکب از یک زن و یک مرد با تعدادى فرزندان ازدواج نکرده. در خانوادههسته‌اى حداکثر دو نسل وجود دارد و از نظر قدرت تصمیم‌گیرى ممکن است مستقل، نیمه مستقل و وابسته به شبکهخویشاوندى و خانوادهگسترده باشد.

۲. خانواده‌گسترده: خانوادهگسترده یا خانواده توسعه یافته، خانواده‌اى است که از یک زن و مرد اصلی، فرزندان ازدواج کرده و نکردهآنان، همسر و کودکان فرزندان ازدواج کرده و خویشاوندان و وابستگان دیگر تشکیل مى‌شود. خانوادهگسترده معمولاً شامل دو یا چند هستهزناشوئى است و در آن بیش از دو نسل زندگى مى‌کنند. خانواده گسترده انواع زیادى دارد که نمونه رایج آن در ایران "خانواده پدرى توسعه یافته" است.

۳. خانوادهبامحلقات: گونه‌اى از خانواده هسته‌اى است که یک یا چند نفر از خویشاوندان زن یا شوهر با اعضاى آن زندگى مى‌کنند. از نظر اقتدار داخل خانواده و اداره امور آن، اعضاى خانواده تابع خانواده اصلى (هسته‌ای) و رئیس آن هستند و همین نکته است که تمایز آن را با خانوادهگسترده نشان مى‌دهد.

۴. خانوادهناقص: خانواده‌اى است که بنا به‌دلایلی، یکى از عناصر اصلى و ارکان خانواده (مرد، زن و کودک) را نداشته باشد. از خانواده‌هاى ناقص مى‌توان به "خانواده‌نخستین" (زن و شوهرى جوان نوپیوند و بدون فرزند)، "خانواده‌سومین'"(خانواده زن و شوهر سالخورده که فرزند آنها پس از ازدواج خانواده را ترک کرده‌اند)، "خانواده بى‌فرزند" (خانواده‌اى که به‌علت عقیم بودن مرد و نازائى زن فرزندى ندارد) و "خانواده گسسته" یا از هم گسیخته (خانواده‌اى که به‌علت مرگ یکى از زوجین یا طلاق یا ترک و یا طرد خانواده و مهاجرت و غیره، زن یا شوهر را نداشته باشد) اشاره کرد (محسنی،1375).

 


11.Goldenbr

12. Nuclear

13. Extended

 

 

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا