امروز: جمعه 17 آذر 1402
در مورد هویت مجازی بعضی دغدغه‌ها و نگرانی‌های اخلاقی وجود دارد برخی پیش فرض‌های کاربران اینترنت قابل توجه است بسیاری از کاربران فرض می‌کنند که فعالیت‌های آن‌ها ناشناس و بی‌نام است و قابل ردیابی توسط سایر اشخاص نیست
دسته بندی شبکه های اجتماعی
بازدید ها 3,236
فرمت فایل doc
حجم فایل 38 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 17
28,800 تومان
مقاله برتر: بررسی هویت مجازی در فضای سایبر

کاملترین مقاله بررسی هویت مجازی در فضای سایبر

بررسی هویت مجازی در فضای سایبر

چکیده:

عامل بنیادین در شکل گیری هویت های اجتماعی تعاملات انسانی است. در واقع فرد هنگامی که به تعامل با فرد دیگری می پردازد هویت خویشتن را به عنوان یک عضو جامعه پیدا می کند. هویت در بستر تعاملات اجتماعی تعریف می شود. ظهور فناوری های نوین ارتباطی دگرگونی بنیادینی را در معاملات و ارتباطات انسانی ایجاد کرده است. حوزه فرهنگ که نظام هایی از عقاید و رفتارها را شامل می شود، با ظهور تکنولوژی جدید دستخوش دگرگونی های بنیادین می گردد. ورود فناوری های ارتباطی، دگرگونی بنیادینی را در ساختار مناسبات و ارتباطات انسانی ایجاد کرده است. پی آمد این امر شکل گیری نوع جدید از تعاملات انسانی است که ضمن تمایز از الگوهای ارتباطی مرسوم در رسانه های ارتباط جمعی عملاً فرصت های نوینی را در جهت تجلی خود و هویت، به وجود آورده است. در این رابطه جهان مجازی و امکان برقراری ارتباطات همزمان و بی شمار، منشاء ظهور فرهنگ های آنی و به دنبال آن ظهور هویت های خلق الساعه شده است که در دوره محدودی شکل می گیرد و با ظهور هویت های جدید به سرعت از بین می روند. ویژگی های ارتباطات الکترونیکی حاکم بر فضای مجازی شرایطی متفاوت از روابط حقیقی و رو در رو را برای کاربران آن فراهم می کند. سرعت عمل، ناشناس ماندن و سیال بودن می تواند فضای یکسان و مشابهی را فارغ از الزامات ساختی (جنسیتی، طبقاتی، قومی، نژادی و مکانی) فراهم سازد که مستعد تجارب متفاوتی برای کاربران آن است. تعاملات آزمایشی، کنجکاوانه و یا با نیت افزایش ظرفیت شناختی، کاربران اینترنتی را با ذهنیت و گرایش جدیدی تجهیز می کند که می تواند رفتار وتعاملات آنها در دنیای حقیقی را به چالش کشانده و تغییراتی را هر چند جزئی در میدان عمل اجتماعی آنها فراهم سازد. فضای مجازی این امکان را فراهم می کند تا افراد نیازها، خواسته ها و بازاندیشی در هویت خویش را به درجاتی به دنیای حقیقی خود تسری دهد و شرایط تازه ای را برای گفتگو، تفاهم و تعامل در دنیای مجازی و حقیقی فراهم می سازد.

کلید واژگان: هویت مجازی، آزادی بیان ،هویت دیجیتالی ،هویت ، اخلاق فناوری اطلاعات

 

مقدمه:

هویت مجازی می‌تواند برای اهداف و مقاصد گوناگون به کار رود. این اهداف می‌توانند مثبت یا منفی باشند؛ برای مثال، برخی از اهداف مثبت هویت مجازی  به شرح زیر است:

  • بالا بردن آزادی بیان؛
  • قابلیت تغییر ذهنیت و عقاید یک نفر در طول زندگی؛
  • جلوگیری از شهرت ناخواسته و نامطلوب.

و برخی از اهداف منفی آن عبارت­اند از:

  • سخن و گفتگو از روی نفرت؛
  • حرف‌های بد و نامطلوب زدن بدون پذیرفتن عواقب آن؛
  • تقلّـب و فریبکاری و یا سایر فعالیت‌های جنایی  و بزهکارانه.

در واقع، رایانه به عنوان یک واسطه در ارتباطات آنلاین ممکن است این مطلب را القا کند که یک نفر که به تنهایی در خانه‌اش نشسته و به اینترنت متصل است و در حال ارتباطات اینترنتی است، بی‌نام است و قابل پیگیری و ردیابی نیست؛ در حالی که ارتباطات او به­راحتی توسط مانیتورهای شبکه‌ای، بازاریاب‌ها، جستجوگرها ویا مسئولان حکومتی و پلیس قابل ردیابی است. از یک طرف، جهت صیانت از حقوق اجتماع و از دید امنیت اجتماعی و امنیت عمومی در مورد پیگیری و ردیابی مجرمین رایانه‌ای و تروریست‌ها، مانیتور کردن و رصد شبکه‌ و داخل شدن در حریم خصوصی افراد اهمیت دارد و از طرف دیگر، این نظارت‌ها با مصالح زندگی شخصی و احترام به شخصیت و حریم خصوصی افراد و آزادی آن‌ها در تضاد است. ایجاد رابطه منطقی بین این دو هدف و رسیدن به مصالح اجتماعی و مصالح شخصی، بسیار اهمیت دارد. در این­جا قوانین قضایی و قوانین اخلاقی می‌تواند بسیار راهگشا باشد.

فایل های مرتبط ( 21 عدد انتخاب شده )

بالا