امروز: جمعه 19 خرداد 1402
ناتو واژه مخفف عبارت انگلیسی سازمان پیمان آتلانتیك شمالی است (North Atlantic Ireaty organization ) كلمه آتلانتیك در واقع همان اقیانوس اطلس در زبان فارسی می باشد در حال حاضر 28 كشور از آمریكای شمالی و اروپا عضو آن هستند
دسته بندی علوم سیاسی
بازدید ها 1,252
فرمت فایل docx
حجم فایل 18 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 10
18,000 تومان
سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) و بیداری اسلامی

ناتو سازمانی بود كه در دوران پس از جنگ جهانی دوم برای اجرای پیمان آتلانتیك شمالی در سال 1949 تشكیل شد. در سالهای اولیة بعد از جنگ جهانی دوم و در واكنش به توسعه طلبی های شوروی سابق در كشورهای اروپای شرقی و مركزی در ماه مارس 1948 پنج كشور انگلیس، فرانسه، بلژیك، هلند و لوکزامبورگ با امضای معاهده بروكسل اتحادیه دفاع جمعی را تشكیل دادند. سپس این كشورها از كشورهای دانمارك، ایسلند، ایتالیا، نروژ و پرتغال دعوت به پیوستن به این فرآیند را كردند، دو ماه بعد با پیوستن كانادا و آمریكا به این جمع در چهارم آوریل سال 1949 پیمان آتلانتیك شمالی در واشنگتن به امضا رسید و ناتو تشكیل شد. پس از تشكیل ناتو در سال 1949 با عضویت 12 كشور به مرور كشورهای عضو آن افزایش یافته است. یونان و تركیه در سال 1952، آلمان در سال 1955، اسپانیا در سال 1982، و جمهوری چك، مجارستان و لهستان در سال 1999 به ناتو پیوستند. همچنین در گسترش این سازمان به شرق در سال 2004 با پیوستن كشورهای بلغارستان، استونی، لتونی، لیتوانی، رومانی، اسلواكی، و اسلوونی تعداد اعضای ناتو به 26 كشور افزایش یافته است. در مرحله جدید گسترش اعضای ناتو با پیوستن كشورهای آلبانی و كرواسی از ابتدای آوریل 2009 تعداد اعضای این سازمان به 28 كشور افزایش یافت[1].

به طور كلی اعضای ناتو را در یك جمع بندی می توان به شرح زیر نام برد:

اسپانیا، استونی، اسلوواكی، اسلوونی، انگلیس، ایتالیا، ایسلند، آلبانی، آلمان، آمریكا،

 بلژیك، بلغارستان، پرتغال، تركیه، جمهوری چك، دانمارك، رومانی، فرانسه، كانادا، كرواسی، لتونی، لوكزامبورگ، لهستان، لیتوانی، مجارستان، نروژ، هلند و یونان.

 


[1] - دكتر علی صباغیان، همان منبع

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا