امروز: جمعه 28 مرداد 1401
اصطلاح steganographyدر معنا یعنی پنهان کردن اطلاعات در بین اطلاعات دیگر می باشد Steganography از دو واژه یونانی Steganos به معنی پوشیده و Graptos به معنی نوشتن برگرفته شده است؛
دسته بندی امنیت
بازدید ها 1,346
فرمت فایل docx
حجم فایل 1.287 مگا بایت
تعداد صفحات فایل 7
18,000 تومان
نگاهی به تکنیک پنهان سازی داده ها ( Steganography)

نگاهی به تکنیک پنهان سازی داده ها ( Steganography) 

 

          خلاصه: در این مقاله با چگونگی پنهان سازی داده ها در داده ای دیگر آشنا می شویم که کاربرد های بسیار وسیعی در موضوعات امنیتی ،جاسوسی و حتی شخصی می تواند داشته باشد.

کلمات کلیدی: پنهان سازی، جاسوسی، انتقال رمزی داده، داده های سری و محرمانه

مقدمه:

عکس این عمل به نام steganalysis است که به معنای استخراج اطلاعات می باشد ؛ به عبارتی این اصطلاح بیانگر علم پنهان کردن اطلاعات است.

         شاید ساده ترین تکنیک steganography این است متن مورد نظر را بر روی کاغذی توسط سرکه یا آبلیمو بنویسیم و بعد از خشک شدن آن را به طرف مقابل بدهیم تا با حرارت دادن ورقه متن نامرئی را نمایان کند  و یا

شاید هم برای اولین بار در جهان  این یونانی ها بودند که از steganography استفاده کردند ، بدین صورت که ابتدا سر شخصی را می تراشیدند و پیغام را روی سر شخص می نوشتند سپس صبر می کردند تا مو های شخص رشد کند (عملا پنهان سازی پیام) و به گیرنده مراجعه می کرد و گیرنده سر او را دوباره می تراشید و پیغام را دریافت  می کرد.

          اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ظهور سیستم های کامپیوتری این روش نیز به روز شده است.

 Steganography معمولا همراه با رمزنگاری استفاده می شود تا امنیت داده های مخفی شده به حد بالایی برسد.

یکی از کاربردهای خیلی مهم که بهره زیادی از این تکنیک می برد Water mark دیجیتالی (اثبات هویت دیجیتالی) است. که واترمارک دیجیتالی می تواند یک تصویر ، لوگو یا آرمی باشد که در فایلی قرار می گیرد تا اصل بودن آن را به اثبات برساند.

 

 

فایل های مرتبط ( 24 عدد انتخاب شده )

بالا